Każdy z nas używa energii elektrycznej do zaspokajania podstawowych potrzeb, ale i dla celów rozrywkowych czy w ramach pracy. Można by rzec, że bez nie ma gospodarstwa domowego bez prądu. Z tego względu jego coraz wyższe koszty stają się utrapieniem dla mieszkańców. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – fotowoltaika, przyjazna dla środowiska i dla naszego portfela! Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Dzieje się to dzięki szerzeniu wiedzy na temat powstrzymania emisji zanieczyszczeń oraz popartych dowodami zaletach, jakie niesie ze sobą użytkowanie paneli słonecznych. Jeżeli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się, z czym wiąże się fotowoltaika Nowa Sarzyna, ten artykuł zaspokoi Twoją ciekawość!
Zadzwoń i zapytaj o fotowoltaikę:
Panele słoneczne – jak działają? Co niesie ze sobą fotowoltaika Nowa Sarzyna?
Ceny prądu w stosunku do poprzedniego roku wzrosły o nawet 24%. To zmusiło wielu obywateli do poniesienia z tego tytułu ogromnych kosztów. W poszukiwaniu bardziej oszczędnej alternatywy, wielu z nas może zainteresować się tematem ostatnio tak popularnej fotowoltaiki. Co zatem kryje się za tym zagadnieniem?
Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się przemianą promieniowania słonecznego na energię elektryczną, której można użyć do zaspokojenia własnych potrzeb zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Panele fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachach domów jednorodzinnych. Przeciętna polska rodzina, składająca się z przykładowo 4 osób, corocznie zużywa ponad 2000 kWh prądu. To skutkuje wydatkami wynoszącymi nawet 2000 zł na samą energię elektryczną. Jeden panel słoneczny natomiast jest w stanie wyprodukować ok. 1000 kWh prądu w ciągu roku. Oznacza to, że cała instalacja fotowoltaiczna może znacznie zmniejszyć rachunki za prąd całej rodziny. Wraz z pomocą fotowoltaiki możliwe jest także obniżenie kosztów tak ważnej kwestii, jak ogrzewanie czy też klimatyzacja wnętrz. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu!
Inne ekologiczne innowacje, które można połączyć z fotowoltaiką – ładowarki samochodowe oraz carporty.
Ładowarki samochodowe służą do napędzania pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych, wykorzystujących prąd zamiast drogiego, negatywnie wpływającego na środowisko paliwa. Coraz więcej Polaków decyduje się na zamianę samochodu spalinowego na nie-spalinowy, czy to z pobudek ekologicznych, czy ze względu na rosnące ceny paliwa, przed którymi chcą się uchronić w przyszłości. Również tę inwestycję da się połączyć z instalacją fotowoltaiczną, zmniejszając potencjalne koszty.
Jeżeli posiadamy własny samochód nie-spalinowy, warto zakupić prywatną ładowarkę samochodową, aby móc zasilać pojazd w każdej wybranej przez nas chwili. Ładowarka potrzebuje jednak prądu, a ten zapewnić mogą panele słoneczne, umieszczone na dachu carportu – wiaty chroniącej pojazdy np. przed gradem. Taki zestaw dla samochodu elektrycznego bądź hybrydowego dzięki montażowi fotowoltaiki przynosi maksymalne zyski.
Jest to więc opcja, z której korzystają głównie ludzie nowocześni i ekologiczni, a także świadomi korzyści, jakie wynikają z innowacyjnych rozwiązań we współczesnym świecie. Na tej drodze wspomóc ich mogą panele fotowoltaiczne, ratujące przed kosztami energii elektrycznej z racji posiadania własnego źródła prądu. Do jakich jeszcze przedsięwzięć przydają się instalacje fotowoltaiczne? Do wręcz niezbędnych w dzisiejszych czasach urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych!
Fotowoltaika Nowa Sarzyna jako sposób zasilania pomp ciepła i klimatyzatorów.
Nowoczesne urządzenia pozwalające utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń wymagają zasilania energią elektryczną. Jeżeli decydujemy się na pompę ciepła bądź klimatyzator – oba spełniające funkcję zarówno grzewczą, jak i chłodzącą – możemy zastanawiać się, jak z tym luksusem pogodzić wyższe koszty prądu? Odpowiedzią jest oczywiście fotowoltaika! Dzięki montażowi fotowoltaiki w naszym gospodarstwie domowym, wspomożemy działanie innowacyjnych urządzeń, jakimi są wymienione pompy i klimatyzatory. Zapewnimy tym samym sobie oszczędność korzystania z tych wygodnych rozwiązań.
Energooszczędne ogrzewanie domu – korzyści płynące z pomp ciepła. Wygodne wspomaganie pomp panelami fotowoltaicznymi
Pompy ciepła czerpią aż 75% energii do działania ze środowiska – z powietrza, gruntu czy wody, w zależności od rodzaju pompy. Jako urządzenia grzewcze wspomagają mieszkańców domu podczas niskich temperatur, podwyższając ją o nawet 10 stopni Celsjusza. Natomiast jako urządzenia chłodzące, wykorzystują zasoby z zewnątrz, by obniżyć temperaturę nawet podczas tak srogich upałów, jak 28 stopni Celsjusza. Pompy ciepła są więc znakomitymi urządzeniami, przynoszącymi ulgę podczas niesprzyjających warunków pogodowych.
Do funkcjonowania potrzebują jednak jeszcze energii elektrycznej, zaś tę uzyskać można niskim kosztem dzięki instalacji fotowoltaicznej. Ponownie dowodzi to niezaprzeczalnych zalet paneli słonecznych. Zasilając ekologiczną pompę ciepła – absolutny must-have w każdym nowoczesnym domu – fotowoltaika przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd, gwarantując pełnię przyjemności użytkowania.
Klimatyzator – kolejne urządzenie grzewczo-chłodzące, tworzące z fotowoltaiką doskonały duet!
Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem pomieszczeń. Podczas nieznośnych upałów potrafi działać od rana do wieczora, a może i jeszcze dłużej. To ponownie rodzi potencjalne obawy o wysokość rachunku za prąd. Zainstalowawszy panele słoneczne na dachu gospodarstwa domowego, nie będziemy musieli się tym martwić! Podobnie do pomp ciepła, klimatyzatory potrzebują energii elektrycznej do funkcjonowania. Dzięki nowoczesnym możliwościom instalacji fotowoltaicznych można natomiast pozyskać ją niskim kosztem zarówno ze strony naszej, jak i środowiska. Prąd z paneli fotowoltaicznych produkowany z promieniowania słonecznego bez problemu zasila wszelkie urządzenia elektryczne w domu, w tym także klimatyzator.
Przydają się one nie tylko podczas upałów – funkcję jaką jest ogrzewanie klimatyzacją spełniają klimatyzatory dwufunkcyjne. To czyni je kolejnymi wspaniałymi rozwiązaniami dla nowoczesnych domów, również działającymi z fotowoltaiką dla domu w idealnej harmonii.
Ekologiczne i opłacalne alternatywy dla gazu i węgla – panele fotowoltaiczne zasilające klimatyzatory i pompy ciepła.
Te urządzenia grzewczo-chłodzące są znakomitą opcją szczególnie w obliczu wzrostu kosztów gazu i węgla, dotąd stanowiących główne źródło ciepła. Gaz w 2022 roku podrożał o całe 58%, węgiel zaś – o 14%. Mało tego, ogrzewanie wnętrz przy pomocy tych zasobów stanie się niemożliwe. To ze względu na nadchodzące zmiany w przepisach, zakazujące ich na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Warto więc już teraz zainteresować się korzyściami, jakie wynikają z użytkowania pompy ciepła i klimatyzatora. W szczególności ze świadomością możliwości zasilania tych urządzeń dzięki panelom słonecznym. Dodatkowo, fotowoltaika Nowa Sarzyna wiąże się ze znakomitą ofertą dla mieszkańców. Nasza firma fotowoltaiczna wykonuje bowiem nie tylko montaż fotowoltaiki. Wykonujemy także instalacje pomp ciepła i klimatyzacji. Dzięki temu tę inwestycję w przyszłość można wykorzystać do maksimum!
Co dzieje się z nadwyżką zgromadzonego prądu? Zalety hybrydowych instalacji fotowoltaicznych!
Panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieni słonecznych w każdych warunkach pogodowych, choć zdecydowanie najwięcej w trakcie bezpośredniego nasłonecznienia, które ma miejsce w południe. Najprawdopodobniej większość mieszkańców przebywa wtedy poza domem, będąc w pracy czy w szkole. Oznacza to znacznie zmniejszenie autokonsumpcji energii elektrycznej, czyli jej bieżącego zużycia. Pojawić się też może pytanie, co zrobić, kiedy prąd dzięki fotowoltaice jest przetwarzany w nieco mniejszych ilościach, np. podczas długotrwałego zachmurzenia oraz krótszych dni w zimowe miesiące. Czy nadwyżkę energii elektrycznej można wykorzystać podczas takiego okresu? Czy możliwe jest zmagazynowanie prądu? Oczywiście, tak i istnieje ku temu kilka opcji.
Najpopularniejszym systemem magazynowania energii elektrycznej jest on-grid, odkładający nadwyżkę prądu w sieci energetycznej, skąd w chwili zapotrzebowania można go odzyskać w 80%. Innym systemem jest off-grid, który odkłada nadmiar energii elektrycznej w specjalnych akumulatorach. Oba te systemy posiadają jednak pewne wady: on-grid wymaga dostępu do sieci, który może ulec awarii; off-grid wiąże się z częstą wymianą akumulatorów w przypadku ich pełnego naładowania. Istnieje jednak rozwiązanie łączące zalety obu z nich – instalacje fotowoltaiczne hybrydowe!
Fotowoltaika hybrydowa polega na tym, że nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej z początku magazynuje w akumulatorach – które nie muszą być tak pojemne, jak w systemie off-grid, co czyni je tańszymi – a dopiero później oddaje je do sieci energetycznej. Dzięki temu jest to rozwiązanie mniej kosztowne od off-gridu, ale i nieuzależnione od niesprzyjających zdarzeń losowych związanych z dostępem do sieci energetycznej, w przeciwieństwie do systemu on-grid.
Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne w przyszłości mogą zdecydowanie zdominować inne opcje magazynowania prądu dzięki swoim korzystnym zaletom i eliminacji potencjalnych niedogodności związanych z pozostałymi systemami.