SIECI LAN/WLAN
Firmowa sieć komputerowa, bezprzewodowy Internet dla domowników, hotelowych gości, pacjentów szpitala czy turystów odwiedzających centrum niewielkiego miasteczka. Dziś to wszystko jest możliwe dzięki istnieniu dwóch typów lokalnych sieci LAN i WLAN (popularne Wi-Fi). Nasza firma zajmuje się budową klasycznych, czyli kablowych sieci komputerowych, a także sieci lokalnych, których instalacja nie wymaga budowy dodatkowych połączeń teletechnicznych. W pierwszym przypadku mówimy o sieciach LAN, w drugim o sieciach Wi-Fi lub WLAN. Współcześnie sieci LAN tworzone są przede wszystkim na potrzeby firm, którym zależy na utrzymaniu stałej jakości połączenia pomiędzy poszczególnymi komputerami obsługiwanymi przez pracowników zatrudnionych w różnych działach firmy. Sieci WLAN nie wymagają tworzenia fizycznych połączeń pomiędzy komputerami, nie trzeba zatem przeciągać setek metrów kabli, co nie tylko wpływa na cenę wykonania sieci, ale także na wygodę jej przyszłych użytkowników. Poza tym sieć Wi-Fi pozwala na korzystanie z Internetu z poziomu urządzeń mobilnych tj. smartfony lub tablety. Nasza firma zajmuje się budową sieci LAN i WLAN, ich konfiguracją, a jeśli istniej taka potrzeba, także ich modernizacją i bieżącym serwisem.
Zabezpieczenie sieci komputerowej
Przeciętny użytkownik sieci Internet kwestie związane z bezpieczeństwem danych zwykle traktuje po macoszemu. Nie ma tu większego znaczenia to czy jest to osoba prywatna, czy też właściciel małej firmy. W obu przypadkach o wycieku wrażliwych informacji tj. hasła do kont pocztowych czy kont bankowych zwykle dowiadujemy się dopiero po fakcie, a wtedy jest już za późno na podjęcie odpowiednich działań chroniących komputer, sieć domową lub firmową przez działaniem niepożądanego oprogramowania lub działaniami osób, które przejęły część informacji z naszego systemu komputerowego. Kluczem w ochronie danych jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie systemu przed działaniem złośliwych programów, ale także odpowiednia konfiguracja sieci komputerowej. W czasach, gdy coraz większa liczba osób prywatnych i firm korzysta z dobrodziejstwa bezprzewodowego Internetu, właściwe zabezpieczenie sieci komputerowej typu WLAN sprawą szczególnie ważną. By właściwie zabezpieczyć taką sieć przed dostępem do niej osób niepożądanych, nie wystarczy podstawowa konfiguracja. Jeżeli brakuje nam wiedzy technicznej dla poprawy poziomu zabezpieczeń prywatnej lub firmowej sieci komputerowej, najlepiej skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy, która ma wiedzę i doświadczenie w realizacji tego typu zabezpieczeń.
Strukturalne sieci komputerowe
Choć bezprzewodowe sieci komputerowe typu WLAN cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów, zwłaszcza osób prywatnych, to większe podmioty, szczególnie firmy i różnego rodzaju instytucje publiczne wciąż chętnie korzystają z sieci komputerowych typu LAN. Strukturalne sieci komputerowe gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa przechowywanych w systemie danych oraz wysoką jakość i szybkość połączeń pomiędzy komputerami podłączonymi do jednej sieci. Dają również możliwość bezproblemowego dzielenia zasobów sprzętowych, takich jak drukarki lub faksy.
Stworzenie strukturalnej sieci komputerowej w firmie lub instytucji publicznej wymaga budowy infrastruktury teletechnicznej, czyli montażu okablowania pomiędzy komputerami, wyposażenia tych komputerów w karty sieciowe (jeśli ich nie mają), odpowiedniej konfiguracji sieci i jej zabezpieczenia przed niepożądanymi działaniami osób trzecich. Choć wykonanie sieci typu LAN jest bardziej pracochłonne i wymaga wykonania szeregu połączeń pomiędzy firmowymi komputerami, w praktyce okazuje się rozwiązaniem niezwykle efektywnym w działaniu, zwłaszcza jeśli do takiej sieci podłączonych jest wiele komputerów zlokalizowanych na różnych piętrach jednego lub kliku budynków.
Transmisja obrazu i dźwięku do kilku odbiorników z wykorzystaniem sieci LAN
Konwerter HDMI na IPH3606 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Tym samym przewodem transmitowany jest także sygnał pilota – np. w celu sterowania odtwarzaczem DVD. Urządzenie H3606 sprzedawane jest w komplecie: nadajnik + odbiornik. W przypadku konieczności odbierania sygnału na większej liczbie telewizorów konieczne jest dokupienie odpowiedniej ilości odbiorników H3607. Przepływność sygnału na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s.
Telewizja w sieci LAN
System telewizji IPTV Terra umożliwia dystrybucję sygnałów telewizyjnych w istniejącej lub dedykowanej sieci LAN bazującej na skrętce komputerowej. Źródło udostępnianych w sieci programów stanowić może naziemna telewizja DVB-T, satelitarna telewizja DVB-S/S2 (w tym kanały kodowane), jak również cyfrowa telewizja DVB-C. Sygnał z tych źródeł konwertowany jest do strumienia IP i wysyłany do odbiorników. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Obydwa modele streamerów mają wbudowane gniazdo CI. Każdy panel umożliwia konwersję maksymalnie 24 programów z jednego multipleksu/transpondera.
System polecany jest w szczególności dla obiektów hotelowych oraz pensjonatów. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądane jest połączenie bogatej oferty programowej z dobrą jakością sygnału oraz w miejscach, w których do dystrybucji sygnału telewizyjnego wykorzystywana jest skrętka komputerowa lub światłowód.
Rozbudowa sieci WLAN
Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie widać przykład rozbudowanej sieci biurowej bez wcześniej przygotowanej infrastruktury LAN.
- Urządzenie nr 1 – mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
- N3252 TP-LINK TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n,
- N3254 TP-LINK TL-WR741N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n,
- N2958 Router 3G TP-LINK TL-MR3220 802.11n 150Mb/s UMTS/HSPA,
- N2957 Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA,
- N3250 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR841N 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem – 300 Mb/s,
- N3253 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USB.
- N3260 TP-LINK TL-WDR4300 802.11n (2,4 i 5 GHz)
- Urządzenie nr 2 – odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- N2922 Karta TP-LINK TL-WN722N USB 802.11n 150Mb/s z interfejsem USB z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej:
- Urządzenie nr 3 – antena umożliwiająca wzmocnienie sygnału, przez co można podłączyć odległe urządzenia w budynku:
- Urządzenie nr 4 – wzmacniacz sygnału (repeater) służący do wzmocnienia sygnału sieci WiFi:
Sieć WLAN w obiekcie wielkopowierzchniowym
Należy rozgraniczyć dwa typy takich obiektów: takie, gdzie sygnał rozchodzi się w miarę równomiernie i takie, w których regały, maszyny, czy inne urządzenia wpływają w zasadniczy sposób na propagację sygnału.
W drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę rozkład obiektów będących przeszkodą w propagacji sygnału. Prawidłowe pokrycie można uzyskać stosując wiele punktów dostępowych, np. Ubiquiti UniFi UAP-LR N2574. Ich liczba i rozkład zostaje najczęściej określona na drodze praktycznej. Ponieważ tworzą jedną sieć, to przemieszczanie się po hali nie wymaga logowania się do kolejnych punktów. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest również dodatkowe oprogramowanie UNIFI WiFi Enterprise System, dzięki któremu z komputera można konfigurować oraz zarządzać siecią urządzeń UniFi (z poziomu przeglądarki internetowej). Oprogramowanie umożliwia podgląd stanów urządzeń oraz parametrów ich pracy w czasie rzeczywistym.
Anteny 5 GHz stacjonarne
Anteny 2,4 GHz stacjonarne
Złącza
Akcesoria telefoniczne i sieciowe
Urządzenia aktywne do sieci WLAN