SIECI KOMPUTEROWE LAN
Jednym z popularnych rozwiązań informatycznych stosowanych przez wiele małych i średnich przedsiębiorstw są wewnętrzne sieci komputerowe LAN. Stworzenie sieci wewnętrznej komunikacji pomiędzy komputerami obsługiwanymi przez wielu pracowników jednej firmy, pozwala na zbudowanie spójnej bazy danych istotnych dla funkcjonowania tej firmy, a także na szybkie współdzielenie zgromadzonych informacji pomiędzy poszczególnymi działami i pracownikami takiego przedsiębiorstwa. Sieci komputerowe LAN to zatem nie tylko większe bezpieczeństwo firmowych danych, ale także większa efektywność działania, wynikająca z lepszej komunikacji wewnętrznej. Jeśli chcesz stworzyć wewnętrzną sieć informatyczną w swojej firmie, pomożemy Ci w jej wykonaniu. Dostarczymy niezbędny sprzęt, wykonamy fizyczne połączenia pomiędzy firmowymi komputerami, zajmiemy się konfiguracją i zabezpieczeniem systemu. Prócz tworzenia nowych sieci komputerowych, modernizujemy również istniejące sieci komputerowe LAN, wzbogacając je o kolejne funkcje, dokonując drobnych modyfikacji technicznych, optymalizując działanie sieci lub podnosząc poziom bezpieczeństwa wymiany danych.
Współczesne przedsiębiorstwa dla zwiększenia efektywności pracy oraz dla podniesienia poziomu ochrony danych firmowych, wymagają tworzenia odpowiednio skonfigurowanych i dobrze zabezpieczonych wewnętrznych sieci komputerowych. Nasza firma zajmuje się projektowaniem oraz fizyczną instalacją tego typu sieci. Jeśli zatem zamierzają Państwo stworzyć w swojej firmie wewnętrzną sieć komputerową, chętnie w tym pomożemy. Naturalnie dostarczymy wszelkie urządzenia niezbędne do wykonania takiej sieci, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że sieć została wykonana w sposób prawidłowy, a jej praca będzie przebiegała bez większych zakłóceń w dłuższej perspektywie czasu. Warto podkreślić, że nie tylko budujemy nowe sieci komputerowe, ale zajmujemy się również modernizacją oraz konfiguracją sieci już istniejących. Możemy na przykład zwiększyć wydajność działania takiej sieci lub wprowadzić do niej kolejne funkcje użytkowe. Zapamiętaj! Sieci komputerowe realizowane przez naszą firmę, to większa wydajność oraz niezawodność działania.
Zabezpieczenie sieci komputerowej
Przeciętny użytkownik sieci Internet kwestie związane z bezpieczeństwem danych zwykle traktuje po macoszemu. Nie ma tu większego znaczenia to czy jest to osoba prywatna, czy też właściciel małej firmy. W obu przypadkach o wycieku wrażliwych informacji tj. hasła do kont pocztowych czy kont bankowych zwykle dowiadujemy się dopiero po fakcie, a wtedy jest już za późno na podjęcie odpowiednich działań chroniących komputer, sieć domową lub firmową przez działaniem niepożądanego oprogramowania lub działaniami osób, które przejęły część informacji z naszego systemu komputerowego. Kluczem w ochronie danych jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie systemu przed działaniem złośliwych programów, ale także odpowiednia konfiguracja sieci komputerowej. W czasach, gdy coraz większa liczba osób prywatnych i firm korzysta z dobrodziejstwa bezprzewodowego Internetu, właściwe zabezpieczenie sieci komputerowej typu WLAN sprawą szczególnie ważną. By właściwie zabezpieczyć taką sieć przed dostępem do niej osób niepożądanych, nie wystarczy podstawowa konfiguracja. Jeżeli brakuje nam wiedzy technicznej dla poprawy poziomu zabezpieczeń prywatnej lub firmowej sieci komputerowej, najlepiej skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy, która ma wiedzę i doświadczenie w realizacji tego typu zabezpieczeń.
Zabezpieczenie domowej sieci LAN
Domowa sieć LAN liczyć dziś może kilka, nawet kilkanaście urządzeń. Ze względu na ich wartość, temat jej zabezpieczenia staje się bardzo istotny.
Przepięcia pochodzić mogą zarówno z sieci elektrycznej, jak i sygnałowej. Ochronę przed tymi pierwszymi stanowić mogą listwy elektryczne wyposażone w odpowiednie warystory i bezpieczniki. W razie wystąpienia granicznej wartości napięcia (z reguły 250 V), bezpieczniki powodują odcięcie zasilania dla podłączonych urządzeń.
Zabezpieczenie toru sygnałowego zbudowanego w oparciu o skrętkę komputerową zrealizować można za pomocą dedykowanych ochronników, np. J2820. Warunkiem prawidłowego działania tego typu elementów jest ich prawidłowe uziemienie.
Najlepszym i coraz częściej stosowanym sposobem zabezpieczenia sieci LAN jest zmiana medium transmisyjnego ze skrętki komputerowej na światłowód przed pierwszym urządzeniem w sieci. Zamiana taka powoduje całkowitą galwaniczną separację sieci lokalnej od sieci WAN i zapewnia jej 100% bezpieczeństwo w kwestii występowania przepięć w torze sygnałowym.
Na powyższym schemacie domowa sieć lokalna zabezpieczona została przy pomocy zestawu media konwerterów L10021 połączonych wielomodowym patchcordem L31119. Przy doborze media konwerterów znaczenie ma ich przepustowość – w przypadku sieci z dostępem przekraczającym 100 Mbit/s, należy zastosować urządzenia gigabitowe, np. L10025. Bez znaczenia jest natomiast rodzaj wykorzystywanego przez nie światłowodu. Ze względu na bardzo krótki odcinek światłowodowy, zaleca się stosowanie na wejściu odbiornika dedykowanych tłumików. Stosować można zarówno media konwertery wielo-, jak i jednomodowe. Wszystkie urządzenia podłączone zostały do sieci elektrycznej poprzez listwy zabezpieczające ACAR P1316.
Jak połączyć kilka budynków w jedną sieć LAN?
Najprostszym sposobem połączenia w jedną sieć oddalonych od siebie obiektów jest zainstalowanie punktów dostępowych i wykorzystanie sieci bezprzewodowej. Główna stacja bazowa sieci powinna być zlokalizowana w punkcie centralnym lub ewentualnie najwyższym punkcie danego obszaru, przy założeniu, że będzie ona w stanie komunikować się z wszystkimi punktami dostępowymi. Na głównym maszcie powinny być zamontowane punkty dostępowe łączące się z urządzeniami w innych lokalizacjach. Aby sieć była najbardziej wydajna, konieczne jest utworzenie połączeń typu punkt – punkt na całym obszarze. Możliwa jest realizacja tego typu sieci w oparciu o stację bazową z anteną dookolną (połączenie punkt – wielopunkt), jednak taka sieć będzie znacznie mniej wydajna.
Poniższy schemat przedstawia ideę takiej sieci, zaprojektowanej w oparciu o punkt dostępowy TP-LINK CPE510 N2352 będący kompletnym urządzeniem typu CPE. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o kierunkową antenę 2×2 MIMO o zysku 13 dBi ze zintegrowanym modułem radiowym o mocy 27 dBm, pracującym w standardzie 802.11n. Dzięki centralnemu systemowi zarządzania idealnie sprawdza się w połączeniach WiFi punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt.
Obsługa sieci w rejestratorze Sunell NVR
Rejestrator sieciowy Sunell K2508 wyposażony jest w dwie karty sieciowe: LAN1 oraz LAN2. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest odseparowanie sieci zewnętrznej (LAN1) od sieci prywatnej, w której pracują kamery (LAN2). W opcjach konfiguracyjnych sieci LAN1 możliwe jest włączenie funkcji klienta DHCP lub manualne ustawienie adresu IP, maski, bramy sieciowej oraz serwerów DNS. W opcjach konfiguracyjnych sieci LAN 2 możliwe jest wyłącznie manualne ustawienie tych parametrów.
Wyposażenie rejestratora w dwie karty sieciowe pozwala na fizyczne i logiczne odseparowanie sieci kamer od dostępu z zewnątrz. Jest to również swojego rodzaju zabezpieczenie – w razie awarii interfejsu sieciowego możliwe jest przekonfigurowanie rejestratora tak, aby cały system pracował nadal bez konieczności demontażu urządzenia.
Akcesoria do sieci LAN
Routery TP-LINK z Access Pointem
Switche do sieci LAN TP-LINK