Regularny serwis klimatyzacji to podstawowy warunek, by cieszyć się urządzeniem przez dekady. Zaniedbanie tego obowiązku nie tylko skutkuje gorszą efektywnością klimatyzatora, ale też szybszym wyeksploatowaniem. To z kolei wiąże się z kosztem napraw, niekiedy wręcz z koniecznością zamontowania nowego klimatyzatora. Bez wątpienia lepiej umówić się na serwis klimatyzacji, podczas którego zostanie wykonany szereg niezbędnych czynności kontrolnych.
Jak często należy przeprowadzać serwis klimatyzacji?
Rutynowa kontrola klimatyzacji to gwarancja, że zakupione urządzenie będzie pracować w sposób bezawaryjny przez najbliższe dekady. Dokładnie, dekady – regularnie serwisowany klimatyzator jest w stanie przepracować nawet 25-30 lat, zależnie od producenta i modelu. Tak imponujący wynik możliwy jest, jeśli będziemy pamiętać, by dwa razy do roku umówić wizytę specjalistów z INFOMECH, czyli średnio raz na pół roku. Jest to optymalny okres pozwalający nie tylko na ocenę pracy klimatyzatora, ale także inspekcję mechanizmów i podzespołów jednostek chłodzących. Jeżeli urządzenie pracuje niemal cały czas (sklepy spożywcze, kliniki medyczne) lub w pomieszczeniu panuje wysokie stężenie zanieczyszczeń (restauracje, markety budowlane), wówczas serwis może być potrzebny znacznie częściej. Absolutne minimum kontroli klimatyzacji to wizyta raz do roku – nawet jeżeli przez ten czas nie korzystaliśmy z urządzenia. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do szybszego wyeksploatowania urządzenia, a co za tym idzie – organizacja kosztownych napraw, a czasami nawet konieczność wymiany klimatyzatora lub zakupu nowego urządzenia.
Czy serwis klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie?
Klimatyzatory to stosunkowo delikatne urządzenia, w których nie można robić nic na siłę – każdy element musi być demontowany z wyczuciem. Najbezpieczniej jest więc powierzyć serwis klimatyzacji doświadczonym specjalistom pracującym w INFOMECH. Dzięki nim rutynowa kontrola urządzenia przebiegnie sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Jednocześnie, czujne oko i doświadczenie zawodowe pozwoli pracownikom natychmiast wychwycić nieprawidłowości, a następnie zdiagnozować ich przyczynę. To z kolei pozwoli przeprowadzić naprawy, a tym samym rozwiązać problem w zarodku, bez konieczności wykonywania kosztownych i czasochłonnych napraw. Co istotne, do montażu klimatyzacji konieczne jest posiadanie uprawnień na f-gazy; sugeruje to, że nie każdy może samodzielnie przeprowadzić serwis klimatyzacji „w domowym zaciszu”. Odrębną kwestią jest fakt, że jakiekolwiek samodzielne próby manipulowania lub naprawy klimatyzatora na własną rękę może skrócić lub unieważnić gwarancję producenta. Odpowiadając zatem na pytanie, serwis klimatyzacji nie może być przeprowadzony samodzielnie przez właściciela powyższego urządzenia.
Co obejmuje kompletny serwis klimatyzacji?
Kompleksowy serwis klimatyzacji składa się z kilku elementów, których skrupulatne przeprowadzenie gwarantuje wieloletnie użytkowanie urządzenia. Cały proces – w przypadku braku usterek – zajmie serwisantom INFOMECH maksymalnie kilkanaście minut. Dzięki czemu nasz specjalista w żaden sposób nie zaburzy rytmu dnia domowników lub pracowników przebywających w pomieszczeniu z klimatyzatorem. Zależnie od zgłaszanych potrzeb, modelu klimatyzacji oraz częstotliwości użytkowania urządzenia, serwis klimatyzacji może przybierać rozmaite formy. Poniżej przedstawiamy najszerszy zakres czynności, który wykonujemy przy najintensywniej eksploatowanych klimatyzacjach.
Ogólna ocena stanu technicznego klimatyzacji
Pierwszym etapem serwisu klimatyzacji jest wizualna ocena stanu technicznego klimatyzacji. Wbrew pozorom, „na pierwszy rzut oka” można zauważyć potencjalne nieprawidłowości i prowadzić szczegółową diagnostykę pod kątem dalszych uszkodzeń. Przykładowo, pojawiające się w okolicy urządzenia zacieki na ścianach mogą sugerować rozszczelnienie przewodów. Wyszczerbione lub wybrzuszone elementy zewnętrzne to sygnał, że i wewnątrz klimatyzatora mogą pojawić się uszkodzenia. Nieprzyjemny zapach z kolei sugerować może zużycie lub zawilgotnienie filtrów klimatyzacji. Z kolei obecność grubych warstw kurzu to znak, że klimatyzator nie był regularnie sprzątany we własnym zakresie i najprawdopodobniej czeka nas kompleksowa procedura czyszczenia urządzenia.
Sprawdzenie szczelności układu chłodniczego
Podstawowym elementem każdorazowego serwisu klimatyzacji jest weryfikacja szczelności układów. Nie jest tajemnicą, że nieszczelna klimatyzacja działa znacznie mniej efektywnie, przez co generuje ona większe koszty. Sprawdzenie szczelności odbywa się za pomocą rozmaitych metod, jednak najpopularniejszą z nich jest wprowadzenie gazu i procentowy pomiar ubytku po określonym czasie. Jeśli wynik nie przekracza 1,5-2%, wówczas można uznać, że układ chłodzący w klimatyzacji jest szczelny i nie ma powodów do dalszych działań w tym zakresie. Wyższe odchylenia od normy sprawiają, że z dużym prawdopodobieństwem zostanie podjęta akcja serwisowa mająca na celu lokalizację usterki i jej usunięcie.
Kontrola stanu czynnika chłodzącego
Zapewne niejednokrotnie mieliście okazję spotkać się z pojęciem uzupełniania czynnika chłodzącego lub – kolokwialnie mówiąc – „nabijania klimatyzacji”. Hasłem tym operuje serwis klimatyzacji samochodowej, gdzie klimatyzacja rokrocznie traci około 8-13% czynnika chłodzącego. Taki proces jednak z reguły nie występuje w domowych urządzeniach, gdzie przy szczelnym montażu czynnik chłodzący pozostaje na podobnym poziomie przez wiele lat. Nie oznacza to jednak, że możemy machnąć ręką na czynnik chłodzący i nie kontrolować jego stanu. Weryfikacja ilości tego preparatu pozwala stwierdzić, czy klimatyzacja pracuje efektywnie oraz czy nie ma wycieków gazu. Jeśli poziom czynnika chłodzącego jest niewystarczający, konieczne jest jego uzupełnienie po uprzedniej weryfikacji szczelności układu chłodniczego klimatyzatora.
Przegląd układu elektrycznego klimatyzacji
Wszelkie urządzenia elektryczne mają to do siebie, że przy nieodpowiednich warunkach eksploatacji może dojść do zwarcia. Taki sam rezultat może się przydarzyć w sytuacji tzw. „zmęczenia materiału”, czyli gdy klimatyzacja przepracowała już kilkaset, a nawet kilka tysięcy roboczogodzin. Nierzadko spotykamy się także z sytuacją zaśniedziałych kabli, które po pewnym czasie pogarszają przepływ prądu przez układ elektryczny. Niezależnie od tego, czego pracownik serwisu może się spodziewać, zawsze powinien on wykonać przegląd układu elektrycznego klimatyzacji. Zazwyczaj cały proces ogranicza się do przeczyszczenia kabli oraz dociśnięcia wiązek, niemniej jednak do tego etapu podchodzimy z najwyższą starannością.
Weryfikacja układu odprowadzającego skropliny
Układ odprowadzający skropliny można porównać do układu wydechowego – usuwa „produkty uboczne” powstające podczas całego procesu. W tym przypadku mowa o wodzie, która powstaje w sposób całkowicie naturalny podczas chłodzenia oraz ogrzewania powietrza. Wydawać by się mogło, że woda z klimatyzacji wyparuje – nic bardziej mylnego. Osadzające się krople wody znacznie szybciej doprowadzałyby do zawilgocenia układu, co skutkowałoby szeregiem konsekwencji. Uszkodzenie wiązek elektrycznych czy przerdzewienie elementów metalowych to tylko dwa z wielu przykładów przykrych konsekwencji osadzającej się wody. Uzasadniona jest zatem kontrola układu odprowadzającego skropliny poza obieg klimatyzacyjny.
Dokładne czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
Paradoksalnie czyszczenie klimatyzatora jest czynnością, którą każdy właściciel powinien wykonywać samodzielnie. Wystarczy nie więcej niż 10-15 minut, aby usunąć wszelkie zabrudzenia z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Praktyka jednak pokazuje, że znaczna większość użytkowników pomija elementy klimatyzacji podczas sprzątania, a jeśli już, to jest to zwykłe przetarcie kurzu ściereczką. Dlatego też w ramach usług serwisowych wykonujemy skrupulatne czyszczenie klimatyzatora i jednostki zewnętrznej. Sprzątamy nie tylko obudowę i elementy zewnętrzne, ale też podzespoły i części mechaniczne. Dzięki temu nasi klienci nie tylko uzyskują czystsze powietrze, ale także ich klimatyzacja cechuje się wyższą sprawnością i dłuższą żywotnością.
Odgrzybianie i dezynfekcja parownika
Parownik to element klimatyzacji, na którym gromadzi się najwięcej rozmaitych drobnoustrojów i patogenów. Im większa jest ilość zanieczyszczeń zebranych w parowniku, tym gorsza jakość powietrza z klimatyzatora. Nikogo też nie trzeba przekonywać, że odór stęchlizny i wilgoci nie będzie zaliczony do przyjemnych. Aby temu zapobiec, podczas kompleksowego serwisu klimatyzacji wykonujemy odgrzybianie i dezynfekcję parownika. Wykorzystujemy preparaty biobójcze, które skutecznie eliminują drobnoustroje, a jednocześnie nie wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt. Proces ten jest o tyle istotny, że hamuje rozwój zebranych na parowniku patogenów i usuwa te, które osadziły się podczas użytkowania klimatyzacji.
Czyszczenie i dezynfekcja filtrów / wymiana filtrów
Czyszczenie filtrów – podobnie jak sprzątanie klimatyzatora – to element, który można wykonywać samodzielnie. Tak jak poprzednio, tak i tu w praktyce niewiele osób samemu czyści filtry, co przekłada się na ich szybsze zużycie. Jeśli filtry w klimatyzacji są w dobrym stanie, to nasi monterzy samodzielnie je wyczyszczą i zdezynfekują. Jeżeli jednak są one wyraźnie zużyte, to czyszczenie takich elementów nie ma sensu. W zamian za to zostanie przeprowadzona wymiana filtrów oraz ich montaż w klimatyzacji. To kolejna czynność, która w wyraźny sposób poprawi jakość powietrza wychodzącego z klimatyzacji. Wszelkie kurze, pyły i inne drobinki brudu zostaną natychmiast wychwycone i zatrzymane przez filtry w jednostce wewnętrznej.
Ile kosztuje wykonanie pełnego serwisu klimatyzacji?
Serwis klimatyzacji to usługa, która służy do przedłużenia żywotności urządzenia i poprawy komfortu użytkowania. Pojawia się więc pytanie o cenę – zdecydowanie bardziej opłaca się ponieść nieduży wydatek raz na kilka miesięcy niż co kilka lat wydawać kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych na naprawę klimatyzacji. Niestety, tutaj odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna – wszystko zależy bowiem od wykrytych usterek. Im więcej elementów wymagających naprawy, wymiany czy serwisu, tym większy koszt całej usługi. Podstawowy serwis klimatyzacji to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych – w cenie wliczony jest dojazd fachowca i kompleksowa usługa. Nieco inaczej wygląda kwestia, gdy poza standardowym serwisem konieczna jest interwencja i doraźna naprawa usterek.
Jako że cenimy sobie przejrzystość i transparentność, każdorazowo informujemy klienta o sytuacji bieżącej klimatyzacji. Wyjaśniamy, jakie awarie wykryliśmy i jaki będzie koszt usunięcia nieprawidłowości. Decyzja o tym, czy naprawiamy usterki, czy zostawiamy sprzęt taki, jaki jest zawsze należy do właściciela klimatyzacji. Jeżeli klient stwierdzi, że nie chce na razie przeprowadzać naprawy, możemy pominąć ten element i przeprowadzać inspekcję dalej. Po zakończeniu serwisu istnieje możliwość umówienia terminu naprawy w przyszłości, by nie doprowadzić do pogłębienia usterki. Istnieje także opcja naprawy na miejscu, o ile fachowiec dysponuje niezbędną częścią pod ręką. Jeśli nie, zlecamy jak najszybszą dostawę zamiennika i przyjeżdżamy w najszybszym dogodnym terminie.
Dlaczego warto regularnie serwisować klimatyzację? Podsumowanie
Być może część osób w dalszym ciągu zastanawia się, czy serwis klimatyzacji ma sens, czy przypadkiem nie jest to zbędny wydatek. Streszczając powyższy artykuł, możemy wyszczególnić siedem najważniejszych zalet regularnego serwisu klimatyzacji. Stanowią one esencję korzyści, które możemy podsumować powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Najważniejsze korzyści, jakie daje regularny serwis klimatyzacji to przede wszystkim:
- Gwarancja bezpieczeństwa – regularny serwis pozwala skutecznie wyszukać i wyeliminować potencjalne zagrożenie nieszczelnością, zwarciem lub ogólnym zużyciem urządzenia;
- Dłuższa żywotność urządzenia – zadbane, regularnie serwisowane urządzenie zawsze będzie działać dłużej niż to, którym właściciel w ogóle się nie interesuje, które nie jest zabezpieczone;
- Większa wydajność – klimatyzacja po kompleksowym serwisie odzyskuje nawet do 99% sprawności bazowej, co przekłada się na wyraźnie lepszą pracę klimatyzacji i tańsze koszty eksploatacji urządzenie;
- Cichsza praca urządzenia – klimatyzator, którego filtry są zapchane, przewody nieszczelne, a części wyeksploatowane pracuje zdecydowanie głośniej niż ten, który jest regularnie serwisowany;
- Czyste i rześkie powietrze – zdezynfekowane i wyczyszczone filtry oraz parownik to pewność, że pozbyliśmy się patogenów, drobnoustrojów, kurzy, pyłków i brudu, który obniża komfort oddychania;
- Korzyści finansowe – znacznie taniej jest wykonać serwis klimatyzacji dwa razy do roku za kilkadziesiąt złotych niż płacić co kilka lat kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych za naprawę klimatyzatora;
- Pewność użytkowania – dzięki serwisowi klimatyzacji wiesz, że w lecie zawsze możesz liczyć na chłodne, orzeźwiające powietrze, a w zimie błyskawicznie ogrzejesz pomieszczenie.