Klimatyzacja to bez wątpienia przydatne urządzenie, z którego można korzystać zarówno w domu i mieszkaniu, jak również w biurze czy lokalach usługowych. Dzięki funkcji chłodzenia i grzania, klimatyzator może być wykorzystywany do obniżenia temperatury pomieszczenia w lecie, w zimą zaś do jej podniesienia. Jest to urządzenie, które służy nawet przez 25-30 lat, wobec czego jego zakup nie powinien być pochopny. Jak wybrać klimatyzację? Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji? Podpowiadamy.
Zadzwoń i zapytaj o klimatyzacje:
Klimatyzacja – z luksusu dla nielicznych…
Klimatyzatory w realiach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czyli jeszcze za czasów naszych rodziców lub dziadków były istnym luksusem. Podczas gdy zwykły obywatel mógł pozwolić sobie jedynie na wentylator Zefir, to najzamożniejsi wraz z czołowymi działaczami partyjnymi decydowali się na instalację klimatyzacji. Powody takiej sytuacji były dwa: horrendalnie wysokie ceny takiego luksusu i znikoma ilość dostępnych klimatyzatorów. Niewiele też osób wiedziało, w jaki sposób wykonać montaż klimatyzacji. Zdarzały się więc sytuacje, w której specjaliści obsługiwali serwisem i montażem cały nasz kraj.
Nic więc dziwnego, że klimatyzacja była obecna wyłącznie w willach, gdzie obecność takich urządzeń podnosiła prestiż rezydencji. Jeżeli nie byliśmy ani biznesmenami, ani istotnymi personami z korzeniami PZPR, mogliśmy cieszyć się klimatyzacją wyłącznie w pięciogwiazdkowych hotelach. A i to nie we wszystkich pokojach, bowiem z takiego przywileju korzystać można było w pokojach najwyższej klasy oraz apartamentach prezydenckich. Umówmy się jednak, że w realiach reglamentowanej żywności oraz niepokojów politycznych niewiele osób miało marzenie, by spędzić noc w najbardziej luksusowym pokoju warszawskiej Victorii.
…po standardowe wyposażenie domu i biura
Dziś na szczęście po peerelowskiej niedostępności klimatyzatorów pozostało wyłącznie wspomnienie. Na rynku panuje duża różnorodność: od wolnostojących, przenośnych klimatyzatorów przez klasyczne modele typu split aż po rozbudowane instalacje klimatyzacyjne do hal produkcyjnych i galerii handlowych. Czołowi producenci, tacy jak Rotenso, Daikin, GREE, Mitsubishi, Toshiba, LG czy Fujitsu konkurują ze sobą. Efektem tego mamy coraz lepsze i nowocześniejsze modele oraz walkę cenową. Innymi słowy: każdy kolejny rok oznacza poprawę stosunku jakości do ceny, wobec czego nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Wybór jest duży i dlatego pojawiają się pytania jak wybrać klimatyzację.
Dlaczego rynek klimatyzacyjny tak się w Polsce rozwinął? Poza oczywistą kwestią, jaką była transformacja ustrojowa, a dalej przystąpienie Polski do UE, zmieniły się także oczekiwania konsumentów. Pewne rzeczy, które niegdyś były luksusem, coraz częściej stawały się elementarnym wyposażeniem domu. Tak się stało chociażby z telefonami stacjonarnymi, zmywarkami czy telewizorami, w końcu przyszedł czas na klimatyzację. Urządzenie to z powodzeniem zastąpi wszelkiego rodzaju wiatraki i wentylatory w lecie, realnie obniżając temperaturę pokoju. Zimą z kolei spełnią rolę grzejnika lub farelki, bowiem bez problemu dogrzeją pomieszczenie ciepłym powietrzem.
Dlaczego warto porównać różne klimatyzatory?
Wybierając się na zakupy lodówki, telewizora, piekarnika czy pralki, szczegółowo porównujemy ich parametry. Sprawdzamy ich efektywność, energooszczędność, utratę sprawności na przestrzeni lat czy oferowane funkcje. Badamy, czy na pewno wszystkie nasze wymagania zostaną spełnione przez wytypowane modele. Zdobytą wiedzę weryfikujemy poprzez konsultacje z doradcami, którzy specjalizują się w danej dziedzinie. Nierzadko także porównujemy kilka wybranych modeli, by odrzucić najmniej korzystne rozwiązania lub poszukujemy porad w Internecie. Wszystko po to, by mieć pewność, że wybieramy najlepsze rozwiązanie, a jednocześnie nie przepłacamy.
Podobnie też powinna wyglądać sytuacja z weryfikowaniem zakupu klimatyzacji i z odpowiedzią na pytanie jak wybrać klimatyzację. Nie możemy wyjść z założenia, że „klimatyzator to klimatyzator, jednakowo chłodzi i jednakowo grzeje”. Gdyby przyjąć takie stwierdzenie, to jaka byłaby różnica, czy jeździmy Dacią, Toyotą, Mercedesem czy Lamborghini – jeździ to jeździ, tak czy inaczej dotrzemy do celu. Warto zwrócić uwagę na szczegóły, które w ogólnym rozrachunku mogą zrobić kolosalną różnicę. Może się bowiem okazać, że klimatyzator A będzie niewiele droższy niż klimatyzator B, ale w zamian oferować nam będzie szereg korzyści i udogodnień, których nie znajdziemy w drugim z modeli.
Jak wybrać klimatyzację, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzacji?
Zdajemy sobie sprawę, że przytoczone przez nas przykłady zakupu lodówki czy telewizora są nieco prostsze, niż wybór klimatyzacji. Stosunkowo niewiele osób biegle orientuje się w kwestiach technicznych związanych z tymi urządzeniami, co powoduje, że tak naprawdę klienci nie wiedzą, na co dokładnie zwrócić uwagę. Jakie znaczenie ma, czy klimatyzacja będzie miała moc 2,1 kW czy 3,5 kW? Czym jest sprawność sezonowa SCOP i SEER? Dlaczego warto zwrócić uwagę na takie detale jak głośność pracy urządzenia? Na te wszystkie pytania odpowiedzą specjaliści z INFOMECH podczas audytu energetycznego. Aby jednak zasięgnąć wiedzy zawczasu, przekazujemy praktyczną listę kryteriów, które należy przeanalizować odpowiadając na pytanie jak wybrać klimatyzację.
Zadzwoń i zapytaj o klimatyzacje:
Jak wybrać klimatyzację. Rodzaj klimatyzacji – multisplit czy split?
Pierwsze i tak naprawdę podstawowe kryterium, na które należy zwrócić uwagę, dotyczy rodzaju klimatyzacji. Klimatyzacja split to urządzenie, w którym do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się jeden klimatyzator. Multisplit z kolei oznacza, że do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się od dwóch do pięciu urządzeń wewnętrznych. Nie ma sensu kupować klimatyzacji multisplit, gdy chcemy użytkować klimatyzację w jednym pomieszczeniu. Analogicznie, bezsensowne jest kupowanie wariantu split w momencie, gdy zechcemy zainstalować klimatyzację w co najmniej dwóch pokojach. Wybór split czy multisplit jest podstawą do jakiejkolwiek dalszej analizy modelów klimatyzatorów.
Moc chłodzenia i grzania
Uproszczony przelicznik stanowi, że do efektywnego ogrzania 1 m2 potrzeba około 130-160 W, a do jego schłodzenia około 100-120 W. Jeśli więc będziemy mieli pomieszczenie o metrażu 15 m2, potrzebujemy klimatyzatora o mocy minimum 2,5 kW w cyklu chłodzenia oraz 3,2 kW w cyklu ogrzewania klimatyzatorem. Słabsze jednostki nie będą efektywnie pracować, co oznacza, że część pomieszczenia będzie niedogrzana lub niedostatecznie schłodzona. Mocniejsze jednostki z kolei będą dawały zbyt mocny strumień powietrza, przez co dojdzie do marnotrawstwa energetycznego i niepotrzebnego przeciążenia instalacji. To jeden z najważniejszych powodów, dla którego specjaliści INFOMECH wykonują audyt energetyczny wraz z analizą rozkładu pomieszczenia.
Klasa energooszczędności
Pojęcie energooszczędności odwołuje się do dwóch korzyści, które nominalnie powinny przyświecać nam wszystkim. Z jednej strony energooszczędne urządzenie pobiera mniej prądu, przez co obniżamy własny ślad węglowy i chronimy środowisko. Z drugiej aspekt ten ma walor czysto ekonomiczny – niższe zużycie energii elektrycznej bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za prąd. Co do zasady, wszystkie klimatyzatory obecnie dostępne – czy to w wariancie split, czy multisplit – mają w swojej klasie energetycznej oznaczenie „A”. Niektóre jednak na tym przystanęły, podczas gdy inne oznaczono jako „A+++” przy chłodzeniu i „A++” przy ogrzewaniu. To oznacza, że ta druga grupa będzie znacznie bardziej energooszczędna, a co za tym idzie – okaże się lepszym wyborem.
Głośność pracy urządzenia
Paradoksalnie jest to dość istotna kwestia z uwagi na jednostajność i monotonię dźwięku, która przy codziennym użytkowaniu może wywoływać irytację. Im ciszej pracuje urządzenie, tym mniej odczuwamy jego obecność i mniejsze ryzyko na to, że będziemy rozdrażnieni. Najcichsze klimatyzatory na rynku pracują z głośnością nieprzekraczającą 20-25 decybeli, czyli na poziomie cichego szeptu lub szumu liści na wietrze. Na drugim biegunie mamy klimatyzatory o głośności nawet do 50 decybeli, czyli standardowej pracy biurowej: spokojnej rozmowy, stukania w klawisze czy przekładania kartki. Oczywiście, do tego dźwięku można się przyzwyczaić, jednak znacznie wygodniejszą opcją będzie wybór cichego klimatyzatora.
Sprawność sezonowa SCOP i SEER
Być może część osób spotkała się z tajemniczo brzmiącym skrótem SCOP lub SEER w kontekście pracy klimatyzacji. Oznacza to, ile jednostek schłodzonego (SCOP) lub podgrzanego (SEER) powietrza jesteśmy w stanie uzyskać z jednego wata. Im wyższy wskaźnik SCOP lub SEER tym lepiej, bowiem efektywniej wykorzystywany jest prąd. To tak, jak gdyby porównać składy dwóch ketchupów i sprawdzić, ile kilogramów pomidorów zużyto do produkcji sosu. Im więcej pomidorów tym lepiej, czyli zdrowszy i smaczniejszy będzie ketchup wyprodukowany z 850 g pomidorów / 100 g produktu niż taki, który wyprodukowano z 500 g pomidorów / 100 g produktu. Podobnie lepszy będzie klimatyzator o współczynniku SCOP równym 8,5 niż ten, który ma wartość 5,0.
Wyposażenie w filtry antyalergiczne
Lato to okres, w którym najczęściej wykorzystujemy klimatyzatory, a zarazem w którym dochodzi do nasilenia objawów alergicznych. Pyłki roślin i grzybów sprawiają, że osoby dotknięte alergią odczuwają dyskomfort w postaci kataru siennego, wysypek oraz łzawiących, podrażnionych oczu. Wydmuch powietrza z klimatyzacji bez filtra alergicznego może przyczynić się do reakcji alergicznych w wyniku nasilonego pylenia. Jeśli jednak nasz klimatyzator będzie posiadać filtry antyalergiczne, np. HEPA, to wszelkie pyłki, a nawet kurz zostaną zatrzymane. Oznacza to przyjemną ochłodę w lato bez obaw o dyskomfort alergików i problemy z oddychaniem.
Wyposażenie w filtry antybakteryjne
Bakterie, wirusy i inne drobnoustroje to realne zagrożenie, które może przyczynić się do naszego rozstroju zdrowotnego. Ryzyko to wzrasta, jeśli transmisja patogenu następuje poprzez powietrze, tak jak w przypadku koronawirusa. Gwarancją bezpieczeństwa oraz minimalizacji ryzyka przenoszenia drobnoustrojów jest filtr antybakteryjny. Takowy znajdziemy w wielu modelach klimatyzacji, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że klimatyzacja „wpuści” do mieszkania bakterie. Należy jednak pamiętać, że taki filtr – podobnie jak filtr antyalergiczny – powinien być regularnie czyszczony, a we wskazanych przez producenta okresach także wymieniany.
Dostępność osuszania powietrz
Wilgoć na ścianie, wiecznie zaparowane okna, szybko pleśniejąca żywność – to wszystko jest efektem między innymi zbyt wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Wilgotne powietrze dodatkowo oznacza zwiększoną atrakcyjność siedliskową dla bakterii i wirusów. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że funkcja osuszania powietrza dostępna w klimatyzacji będzie jej silnym atutem. Dzięki osuszeniu powietrza możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie problemu rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Suche powietrze poprawia także komfort oddychania – przy zbyt dużej wilgotności często mamy uczucie duszności i braku możliwości zaczerpnięcia głębokiego oddechu.
Inteligentne tryby pracy klimatyzatora
Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzatory były sterowane przede wszystkim z pilota, a ich cykl pracy regulowano wyłącznie manualnie. Dziś istnieje możliwość połączenia się z klimatyzatorem poprzez Wi-Fi, by – przykładowo – będąc w łazience, uruchomić już urządzenie w sypialni, do której za kilka minut wejdziemy po wieczornej toalecie. Co więcej, część klimatyzacji wyposażona jest w czujnik ruchu i wychwytując dłuższą nieobecność ludzi, automatycznie przestaje pracować, oszczędzając energię. Inne modele z kolei mogą przełączyć się w tryb pracy nocnej – cichszej, o niższym poborze prądu. Wszelkie te akcenty sprawiają, że nasz klimatyzator będzie jeszcze efektywniejszy i lepszy w obsłudze. Warto więc oczekiwać technologii smart w urządzeniach, które stworzono z myślą o komforcie.