Klimatyzacja coraz częściej postrzegana jest jako podstawowe urządzenie w domu. Tak jak zmywarki czy roboty sprzątające, tak klimatyzator cieszy się opinią sprzętu poprawiającego komfort codziennego funkcjonowania. Co więcej, klimatyzacja jest w stanie zastąpić tradycyjne źródła ogrzewania dzięki działaniu rewersyjnemu. Jednak sam wybór klimatyzacji rodzi wiele pytań – jaką moc wybrać? Jaki producent będzie najlepszy? Który rodzaj klimatyzacji sprawdzi się w moim domu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście, który w przystępny sposób streszcza wszystko o klimatyzacji.
Wszystko o klimatyzacji – spis treści
- Jak działa klimatyzacja?
- Rodzaje klimatyzacji
- Typy klimatyzacji
- Moc klimatyzacji
- Producenci klimatyzacji
- Montaż klimatyzacji
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzacja to urządzenie, które przede wszystkim kojarzy się z chłodzeniem budynku. Jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Pierwotną koncepcją urządzenia była bowiem możliwość kontrolowania temperatury w pomieszczeniu poprzez schładzanie zbyt nagrzanych obszarów. System wykonujący to zadanie nie jest przesadnie rozbudowany czy skomplikowany. Całość konstrukcji opiera się o dwie jednostki: zewnętrzną oraz wewnętrzną, które połączone są ze sobą miedzianymi rurami. Pomiędzy obiema jednostkami krąży czynnik chłodzący, który się sprzęża (chłodzenie powietrza) i rozpręża (oddawanie ciepłego powietrza na zewnątrz). Jednostka wewnętrzna wymusza przepływ ciepłego powietrza z budynku, które jest pochłaniane i oddawane na zewnątrz domu lub mieszkania. Z kolei jednostka zewnętrzna odpowiada za cyrkulację powietrza – wypuszczanie nagrzanego z mieszkania i pozyskiwanie świeżego spoza budynku. Samą klimatyzacją można w prosty sposób sterować przy pomocy pilota. Nowsze modele można natomiast obsługiwać przy pomocy sieci bezprzewodowej Wi-Fi.
Rewersyjne działanie klimatyzacji
Od pewnego czasu na popularności zyskują klimatyzatory z funkcją rewersji, czyli wpuszczania ciepłego powietrza do wychłodzonego pomieszczenia. Obecnie niemal każdy klimatyzator typu split posiada taką funkcjonalność (o tym, czym jest typ split piszemy nieco niżej). Dzięki temu klimatyzator możemy użytkować nie tylko latem, podczas upałów, ale też zimą, gdy za oknem można doświadczyć ujemnych temperatur. Nie trzeba dokonywać modyfikacji sprzętu – wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk na pilocie i ustawić pożądaną temperaturę. Dzięki temu już po kilku sekundach do naszego pomieszczenia zostanie wpuszczone przyjemnie ciepłe powietrze. Jest to doskonała alternatywa dla ogrzewania miejskiego w formie grzejników czy tradycyjnych metod grzewczych. Z technicznego punktu widzenia jest to nic innego, jak pompa ciepła typu powietrze / powietrze. Taki klimatyzator jako pompa ciepła to ekologiczne źródło ogrzewania – bez spalin, bez zanieczyszczeń, bez ryzyka zaczadzenia czy wybuchu.
Filtrowanie powietrza w klimatyzacji
Zanieczyszczone powietrze stało się niechlubną wizytówką XXI wieku, gdzie spaliny i smog przeszły do porządku dziennego. Oddychanie złej jakości powietrzem może rodzić wiele konsekwencji, wliczając w to nowotwory dróg oddechowych. Mając ten fakt na uwadze, producenci klimatyzatorów wyposażyli swoje urządzenia w specjalne filtry, które aktywnie oczyszczają wpuszczane do domu powietrze. Jony srebra zawarte w filtrach wykazują działania przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, ponadto wychwytują drobinki kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń. Ta informacja jest szczególnie ważna dla osób, które są alergikami i w okresie pylenia zmagają się z obniżonym komfortem oddechu. Filtr wychwytuje alergeny i znaczną ich część zatrzymuje. Dzięki temu osoby z alergiami znacznie rzadziej kichają, zmniejsza się problem łzawiących oczu czy wysypki. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra. W przeciwnym wypadku może dojść do zapchania, co obniży jakość pracy lub nawet uszkodzi klimatyzator.
Osuszanie powietrza w klimatyzacji
Wilgotne powietrze z jednej strony pozwala nam się poczuć rześko i świeżo, z drugiej zaś jej nadmiar w powietrzu może przyczynić się do wielu negatywnych skutków. Zaparowane szyby, uczucie duszności, szybko pleśniejące jedzenie, a nawet rozwój wilgoci i grzybów to przykładowe konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza. Aby temu zapobiegać, klimatyzator umożliwia wpuszczanie do pomieszczenia osuszonego powietrza. Parownik – czyli jeden z elementów klimatyzacji – „przechwytuje” skropliny osiadające na żeberkach, a następnie odprowadza nadmiar wilgoci specjalnym systemem rurek poza układ klimatyzacyjny. Nie należy zatem panikować, gdy przy jednostce zewnętrznej zauważymy delikatnie kapiącą wodę. To właśnie system odprowadzania skroplin usuwa wilgoć z powietrza. Tak jak przy filtrze powietrza, tak i przy parowniku należy zadbać o regularny serwis. Zaniedbanie tej kwestii może spowodować zabrudzenie parownika, czego efektem będzie nieprzyjemny zapach.
Rodzaje klimatyzacji
Podziału klimatyzacji można dokonać na dwa sposoby – ze względu na ich budowę oraz na sposób montażu. Pierwszą kwestię omówimy w kolejnym rozdziale, tymczasem zwrócimy uwagę na warianty montażowe. Jest to rozwiązanie o tyle istotne, że pomaga zaprojektować i zaaranżować docelowe pomieszczenie. Wiedząc, gdzie i jak często chcemy korzystać z klimatyzacji, możliwe będzie dobranie odpowiednich rozwiązań jeszcze na etapie projektu budynku. To z kolei pomoże wydzielić odpowiednią przestrzeń, która okaże się niezbędna podczas montażu klimatyzacji i codziennego użytkowania. Wiele osób zapomina bowiem, że nie tylko instalacja klimatyzacji potrzebuje miejsca. Również jej utrzymanie i serwis powinien być łatwo dostępny, by ewentualne nieprawidłowości móc na bieżąco skontrolować i zgłosić naszym fachowcom. Najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji to: ścienne, kanałowe, kasetonowe, przypodłogowe i przysufitowe. Poniżej opisujemy poszczególne warianty, wskazujemy ich zalety oraz podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na dany rodzaj klimatyzacji.
Klimatyzacje ścienne
Klimatyzatory ścienne to zdecydowanie najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele jednostek klimatyzacyjnych. Spotkać je można dosłownie wszędzie – zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i obiektach użyteczności publicznej czy w firmach. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, klimatyzacja ścienna może być zamontowana na stosunkowo niewielkiej powierzchni i w pomieszczeniach o niedużym metrażu – kawalerkach, pojedynczych biurach czy gabinetach. Same klimatyzacje ścienne dzielą się na modele split (jedna jednostka zewnętrzna – jeden klimatyzator) i multisplit (jedna jednostka zewnętrzna – kilka klimatyzatorów). Tym sposobem możliwe jest zaspokojenie potrzeb zarówno osób chcących zainstalować urządzenie w jednym pomieszczeniu, jak i tych, którzy chcą cieszyć się klimatyzacją w kilku różnych pokojach. Ze względu na możliwość pracy rewersyjnej, klimatyzatory mogą ogrzewać pomieszczenie, tym samym zastąpią grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.
Klimatyzacje kanałowe
Klimatyzacja kanałowa – jak sama nazwa wskazuje – opiera się na systemie kanałowym, czyli połączeniach rozprowadzonych po całym budynku. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim dużym i otwartym pomieszczeniom – sklepom, magazynom, halom, restauracjom i salom weselnym. Instalacja może biegnąć zarówno po ścianach, jak i po suficie. Tę kwestię powinniśmy uwzględnić już na wczesnych etapach projektowania budynku. Tak zaawansowane planowanie podyktowane jest faktem instalacji odpowiednich przepustów oraz kanałów, którymi będzie odbywać się cykl chłodzenia lub ogrzewania pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji kanałowej w pomieszczeniu, które nie planowało pierwotnie takiej inwestycji, musimy liczyć się ze wzrostem kosztów związanych z dostosowaniem pomieszczenia. Nie zmienia to faktu, że jest to ekonomiczna i wydajna metoda na schłodzenie lub ogrzanie pomieszczeń, a dyskretne kratki doskonale współgrają z całym wystrojem..
Klimatyzacje kasetonowe
Zapewne większość z nas wie, czym są kasetony i gdzie najczęściej możemy się z nimi spotkać. Bardzo podobnym kształtem cechuje się klimatyzacja kasetonowa – jednostka wewnętrzna w kształcie kasetonu montowana jest na suficie. Charakterystyczną cechą takich klimatyzatorów jest obecność wiatraków, które „rozdmuchują” zimne lub ciepłe powietrze po całym pomieszczeniu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której urządzenie wtłaczałoby powietrze pionowo w dół, bez rozpraszania wiązki ciepła lub chłodu na pobliską przestrzeń. Klimatyzacja kasetonowa najczęściej montowana jest w otwartej przestrzeni, szczególnie w biurowcach z tzw. open space’ami. Równie często spotkamy się z tym rodzajem klimatyzatora w sklepach wielkopowierzchniowych, salach konferencyjnych, obiektach bankietowych, restauracjach i kawiarniach. Dodatkowym atutem klimatyzatora kasetonowego jest jego dyskrecja – cicha praca oraz „wpuszczenie” urządzenia w sufit nie zwraca na siebie uwagi.
Klimatyzacje przypodłogowe
Klimatyzatory przypodłogowe na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak nowoczesne grzejniki. Białe, z estetycznym designem, zajmujące stosunkowo małą przestrzeń są rozwiązaniem kierowanym przede wszystkim do małych przestrzeni lub budynków wielopokojowych. Cicha praca, energooszczędność i wysoka wydajność to kolejne argumenty przemawiające na korzyść tego typu niepozornych urządzeń. Należy mieć na uwadze, że klimatyzatory przypodłogowe z reguły mają niższą moc oscylującą wokół 2,5-3,5 kW. To sprawia, że w zamkniętych pomieszczeniach lub przy małym metrażu do 25 m2 poradzą sobie znakomicie, lecz przy otwartych przestrzeniach mogą mieć obniżoną efektywność. Bezpośrednią grupą docelową są zatem użytkownicy mieszkań i kawalerek, jak również przestrzenie biznesowe: biura na wynajem, pokoje spotkań czy strefy co-workingu. Montaż zalecany jest obok głównego miejsca pracy. Nie zaleca się instalacji klimatyzatora bezpośrednio przy stanowisku pracy z uwagi na możliwość blokowania strumienia powietrza.
Klimatyzacje przysufitowe
Na pierwszy rzut oka klimatyzacje przysufitowe mogą wyglądać niemal identycznie jak te, które instalowane są na ścianach. Jednakże ze względu na swoją konstrukcję, klimatyzacja przysufitowa montowana jest bezpośrednio do konstrukcji stropu, rzadziej do konstrukcji nośnej przytwierdzonej do ściany. Tego typu urządzenia montowane są w pomieszczeniach o wysokim suficie – kamienicach w dawnym budownictwie, loftach, mieszkaniach i domach z antresolą. Jeśli chodzi o użytek firmowy, tutaj klimatyzacja dobrze sprawdzi się we wszelkiego rodzaju punktach usługowych, restauracjach, biurach, salonach samochodowych, salach bankietowych i magazynach. Regulacja strumienia powietrza – zarówno pod względem siły, jak i kąta padania – odbywa się przy pomocy zdalnie sterowanych żaluzji. Atutem tego rozwiązania jest jego dyskrecja. Klimatyzatory przysufitowe doskonale wkomponują się bowiem w przestrzeń zarówno przy sufitach podwieszanych, jak i w standardowych rozwiązaniach.
Typy klimatyzacji
Wspominaliśmy wcześniej o podziale klimatyzacji ze względu na ich sposób montażu, czas więc omówić typy klimatyzacji ze względu na ich budowę. Głównym elementem jest tutaj proporcja jednostek zewnętrznych do klimatyzatorów znajdujących się wewnątrz pomieszczenia. Jeśli na jedną jednostkę zewnętrzną przypada dokładnie jeden klimatyzator, wówczas mówimy o instalacji typu split. Jeżeli na jedną jednostkę przypada więcej niż jeden klimatyzator, to będziemy mówić o instalacji multi split. Są też takie klimatyzatory, które nie wymagają obecności jednostki zewnętrznej – to tak zwane monobloki. Nie zapominajmy o klimatyzatorach przenośnych, które nieco wyróżniają się na tle pozostałych wariantów. Na czym dokładnie polegają różnice pomiędzy wyżej wspomnianymi rodzajami klimatyzacji? Jak wybrać klimatyzację? Kiedy warto zdecydować się na split, a kiedy na multisplit? Czy monoblok i klimatyzacja przenośna są opłacalne? Odpowiadamy na te pytania i wskazujemy, które decyzje okażą się trafne, a których możemy żałować.
Klimatyzacja typu split
Najpowszechniejsza i najczęściej spotykana klimatyzacja, którą montuje się przede wszystkim jako klimatyzacja w bloku, gabinetach, biurach lub innych, niedużych lub zamkniętych pomieszczeniach. Klimatyzacja typu split składa się z jednej jednostki wewnętrznej oraz jednej jednostki zewnętrznej. Urządzenia połączone są ze sobą instalacją elektryczną oraz systemem rurek, które odpowiadają za odpowiednią cyrkulację powietrza i czynnika chłodzącego. Całość połączenia liczy sobie około 5-8 metrów długości, co oznacza, że klimatyzator montowany wewnątrz mieszkania musi być położony stosunkowo blisko względem jednostki zewnętrznej. Urządzenia pracują w sposób wydajny i energooszczędny – niemal wszystkie modele na rynku oferują klasę energooszczędności A i wyższą, przy czym topowe klimatyzatory sięgają klasy A+++. Montaż klimatyzacji typu split zajmuje od 4 do 8 roboczogodzin w zależności od miejsca instalacji oraz wybranego klimatyzatora.
Klimatyzacja typu multi split
Klimatyzacja multisplit (lub multi split, oba zapisy stosowane są prawidłowo) to rozwiązanie przeznaczone dla domów jednorodzinnych, dużych metrażów i otwartych przestrzeni. Ten wariant zakłada obecność jednej jednostki zewnętrznej o większej mocy, która połączona jest z kilkoma klimatyzatorami w różnych pomieszczeniach. Choć całość stanowi zamknięty, szczelny układ, to każdy z klimatyzatorów może pracować niezależnie. Dzięki temu w salonie możemy ustawić temperaturę 22,5°C, w sypialni 21°C w trybie czuwania, a w pokoju dziecięcym 24°C z opcją wyłączenia za godzinę. Ile jednostek wewnętrznych może być podłączonych do pojedynczego układu klimatyzacji? Najczęściej spotykanym wariantem jest proporcja 1:5, czyli na jedną jednostkę zewnętrzną przypada 5 klimatyzatorów. Są jednak tacy producenci, którzy oferują klimatyzację multi split „do zadań specjalnych”, czyli np. na potrzeby hoteli. Takie układy przewidują podłączenie nawet do 9 klimatyzatorów przy jednej jednostce.
Klimatyzacja monoblok
Klimatyzacja monoblokowa to stosunkowo nowe i wciąż nie tak popularne rozwiązanie, jak chociażby split czy multisplit. Tutaj nie ma jednostki zewnętrznej. Klimatyzator montowany jest przy podłodze, rzadziej przy suficie, a wszystkie komponenty znajdują się wewnątrz pojedynczej jednostki. Prawidłowa praca urządzenia możliwa jest dzięki dwóm przepustnicom, czyli otworom na ścianie zewnętrznej budynku o średnicy około 15-18 centymetrów każdy. Tak jak poprzednie modele, tak i tu istnieje możliwość rewersyjnej pracy klimatyzacji. Choć montaż urządzenia nie wymaga uprawnień na F-gazy, to wspólnoty mieszkaniowe często wymagają, aby instalacją zajęli się fachowcy. Plusem jest zachowanie estetyki zewnętrznej budynku, co szczególnie jest cenione w przypadku zabytków lub odnowionych kamienic. Minusem zaś stosunkowo niska wydajność – nie jest to tak efektywna praca, jak w przypadku klimatyzacji split, choć pobór energii elektrycznej jest zbliżony.
Klimatyzatory przenośne
Klimatyzatory przenośne to rozwiązania, które możemy spotkać w ofercie rozmaitych elektromarketów i sklepów wielobranżowych. To stosunkowo niewielkie urządzenie w formie prostopadłościanu pomaga punktowo schłodzić lub ogrzać obszar. Nie trzeba posiadać uprawnień montażowych, by zakupić taki klimatyzator, a sam wydatek jest zdecydowanie niższy niż w przypadku klasycznie rozumianego układu klimatyzacji. Jedyne, co trzeba zrobić, to umieścić rurę wywiewną w kominowym przewodzie wentylacyjnym lub za oknem. Mobilność i niska cena – zdecydowanie na plus, jednak szereg wad niejako przyćmiewa te benefity. Największe problemy przenośnych klimatyzatorów to wysoki pobór energii, niska wydajność i głośna praca. Klimatyzatory przenośne nie sprawdzą się także jako źródło ogrzewania – mają one kilkukrotnie niższy COP niż klimatyzacja split i multisplit. Jeśli mamy taką możliwość, to zrezygnujmy z zakupu klimatyzatora przenośnego i zainwestujmy w prostą klimatyzację split.
Moc klimatyzacji
Jednym z podstawowych parametrów klimatyzacji jest jej moc – im większa, tym większe pomieszczenie schłodzi lub ogrzeje. Tym stwierdzeniem można postawić błędną tezę, że im większa moc klimatyzatora, tym lepiej będzie on działał. Nie jest to prawda – moc klimatyzatora powinniśmy ściśle dobierać do metrażu pomieszczenia oraz jego zapotrzebowania energetycznego. Zbyt mała moc spowoduje, że strumień powietrza będzie rozchodzić się zbyt słabo, przez co jedna część pomieszczenia będzie mieć odpowiednią temperaturę, a druga część będzie zbyt gorąca lub zbyt chłodna. Za duża moc klimatyzacji z kolei niepotrzebnie obciąża układ chłodzący na czele ze sprężarką, co powoduje nadmierną eksploatację i skróconą żywotność urządzenia. Dobierając odpowiednią moc klimatyzacji mamy pewność, że sprzęt będzie pracować zgodnie z potrzebami, a jednocześnie nie będzie zużywać zbyt dużej ilości prądu. Zastanawiasz się, jak dobrać moc klimatyzacji do Twojego pomieszczenia? Poniżej zostawiamy kilka wskazówek, a szczegółowych informacji udzielimy podczas audytu energetycznego rozpoczynającego naszą współpracę.
Klimatyzatory 2,5 kW i poniżej
Grupa stosunkowo niewielkich klimatyzatorów zaprojektowanych z myślą o kameralnej przestrzeni. Klimatyzatory 2,5 kW najczęściej stosowane są w układzie typu multi-split, gdy chcemy schłodzić poszczególne pomieszczenia o metrażu do 20-25 m2. To dobre rozwiązanie do rozmaitych baz noclegowych – hoteli, pensjonatów czy pokojów na wynajem. To także świetna opcja dla kameralnych punktów usługowo-handlowych, takich jak salon fryzjerski, gabinet kosmetyczny, studio tatuażu, kwiaciarnia czy biuro rachunkowe. Właściciele prywatnych mieszkań skorzystają z tego rozwiązania w sytuacji, gdy klimatyzacja ma być zainstalowana w kawalerce lub mikroapartamencie. Przy pomieszczeniach z wysokim sufitem, otwartych przestrzeniach lub w przypadku większego metrażu pokoju, klimatyzator 2,5 kW może okazać się niedostatecznie mocny. Dość rzadko spotkamy się z klimatyzacją 2,5 kW w przypadku układu split.
Klimatyzatory 3,5 kW
Jedne z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych mocy klimatyzatorów na rynku – 3,5 kW i oscylujące wokół tego wyniku (od 3,2 kW do 3,7 kW). Doskonale sprawdzają się zarówno w układzie multi-split, jak i split. Wybierając pierwszy z podanych wariantów, klimatyzator 3,5 kW znajdzie się w otwartych przestrzeniach, pokojach o metrażu do 30-35 m2 i biurach z wyodrębnionymi pokojami. Decydując się na wariant split, klimatyzacja 3,5 kW znajdzie się w przestrzennych apartamentach jednopokojowych, kawalerkach z antresolą oraz standardowej wielkości punktach handlowo-usługowych. Klimatyzatory 3,5 kW doskonale sprawdzą się w mikrosklepach typu convenience store, pasmanteriach, gabinetach lekarskich czy studiach tatuażu. Ten przedział mocy najczęściej łączy w sobie doskonałą jakość chłodzenia i ogrzewania klimatyzatorem pomieszczenia wraz z atrakcyjną ceną.
Klimatyzatory 5 kW
Zgodnie z przelicznikiem 1kW na maksimum 10 m2, klimatyzatory 5kW pozwolą na ogrzanie lub schłodzenie pomieszczeń do 50 m2. Z jednej strony to duża przestrzeń – nierzadko można spotkać mieszkania mniejsze od wskazanego metrażu. Z drugiej jednak strony salon łączący się z aneksem kuchennym w domu jednorodzinnym bez trudu osiąga powierzchnię niewiele mniejszą lub równą 50 m2.
Jednak nie tylko tam znajdziemy klimatyzację o podanej mocy – również i mieszkania loftowe, z wysokimi sufitami i antresolami chętnie wykorzystają klimatyzatory przysufitowe lub kanałowe o podanej mocy. Jeśli chodzi o biznes, tutaj znajdziemy szeroki wachlarz branż, które bez przeszkód zamontują u siebie klimatyzator 5kW. Zaczynając od recepcji i poczekalni w placówkach medycznych przez butiki odzieżowe aż po placówki banków, salony sprzedaży i kilkustanowiskowe punkty obsługi klienta. Klimatyzatory 5 kW dominują wśród układów typu split, rzadziej są stosowane przy rozwiązaniach multi split. Jeśli już się pojawiają, to montowane są w największym, otwartym pokoju w domu.
Klimatyzatory 7,5 kW i powyżej
Klimatyzacja o mocy 7,5 kW lub większej to zdecydowanie „waga ciężka” wśród wszystkich klimatyzatorów. Stosunkowo rzadko spotykane w budownictwie mieszkalnym, szczególnie gdy mówimy o mieszkaniach, bliźniakach czy domach szeregowych. Powodem jest ich masywna budowa (konieczność gwarancji dość dużej przestrzeni) oraz przeznaczenie do pomieszczeń o powierzchni 65-80 m2 i większych. Jeśli jednak rozejrzymy się w przestrzeni zawodowej, bez trudu znajdziemy takie jednostki w biurach typu open space, większych placówkach bankowych, marketach, salach bankietowych czy dużych restauracjach. Niech o mocy i wydajności klimatyzacji 7,5 kW świadczy fakt, że nawet osoby oddalone o 20 metrów od klimatyzatora poczują chłodny powiew powietrza. Z oczywistych względów tak silne klimatyzatory 7,5 kW montowane są wyłącznie w systemie split, czyli jeden klimatyzator – jedna jednostka zewnętrzna. Mimo swoich gabarytów, klimatyzacja o takiej mocy wciąż pracuje cicho (ok. 30-50 dB) i energooszczędnie (najczęstsze klasy to A+ i A++).
Producenci klimatyzacji
Zapewne każdy z nas potrafi przypisać kilka przymiotników do producentów samochodów, takich jak Mercedes, Volvo, BMW czy Lamborghini. Wiemy, czym różni się Coca-Cola od Hoop Coli, umiemy też wskazać czołowych producentów obuwia sportowego. Jednak niewiele osób może kojarzyć takie przedsiębiorstwa, jak Rotenso, Gree, Daikin czy Kaisai. Inne marki, takie jak Toshiba, LG, Samsung czy Fujitsu kojarzą się nam przede wszystkim ze smartfonami, laptopami czy technologiami IT.
Okazuje się jednak, że zarówno te „nieznane” firmy, jak i te kojarzące się z elektroniką mają wspólny mianownik, jakim jest klimatyzacja. Czy jednak marka jest tak istotna w przypadku doboru klimatyzacji. Czy mając do wyboru sprzęt spod szyldu Mitsubishi lub Gree powinniśmy się zdecydować na pierwszy z nich tylko dlatego, że kojarzymy tę nazwę? Poniżej przedstawiamy producentów klimatyzacji, na których pracujemy. Dobór marek i ich produktów nie jest przypadkowy – oferujemy tylko te modele, które cechują się najniższą awaryjnością, wysoką efektywnością i korzystnym stosunkiem jakości do ceny.
Klimatyzacja Rotenso
Nasze zestawienie zaczynamy od dobre znanej i cenionej firmy, która istnieje od 1987 roku. Założona została w Japonii, choć na przełomie XX i XXI wieku produkcja została przeniesiona do Chin – bez szkody na jakości. Być może część osób kojarzy tę markę ze względu na intensyfikację działań marketingowych u początku 2022 roku. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że Rotenso zostało Wam wcześniej polecone przez znajomych lub niezależnych ekspertów. Nie jesteśmy tym zaskoczeni – marka ceniona jest za szereg nowoczesnych i praktycznych rozwiązań, które realnie wpływają na wzrost komfortu funkcjonowania. Nawet najbardziej surowy dekorator wnętrz przyzna, że design tych urządzeń jest w swej prostocie estetyczny i efektowny, dopasowując się do praktycznie każdej przestrzeni.
Klimatyzacja LG
Południowokoreański producent sprzętu o ugruntowanej pozycji na rynku i wysokiej rozpoznawalności, którego marka sięga 1947 roku. Choć sama nazwa „LG” nie jest ani skrótowcem, ani też akronimem, marketingowo rozwijana jest do hasła „Life’s good”, czyli „Życie jest świetne”. Tą właśnie dewizą kieruje się omawiany producent, oferując solidnie wykonane, energooszczędne klimatyzatory. Głównym celem przedsiębiorstwa jest oferowanie klimatyzatorów przyczyniających się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość produktów oceniana jest w teście energooszczędności na A++ lub A+++. Same klimatyzatory – będące jednocześnie rewersyjnymi pompami ciepła – rekomendowane są tym osobom, które rozważają zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie klimatyzacją mieszkania.
Klimatyzacja Toshiba
Toshiba to jedna z najdłużej funkcjonujących marek w szeroko rozumianym świecie HVACR. Firma założona w Japonii w 1875 roku początkowo funkcjonowała pod nazwą Tanaka Engineering Works i jak na swoje czasy charakteryzowała się wysokim stopniem innowacyjności. Choć nazwa się zmieniła, a kolejne lata mijały, to wysoka dyscyplina i polityka samodoskonalenia się owocowała kolejnymi innowacjami technologicznymi. Klimatyzacje Toshiba to przede wszystkim komfort użytkowania i obsługi. Ciche, praktyczne, praktycznie bezawaryjne, wyposażone w technologię SMART – tak można scharakteryzować szeroką gamę produktów tego producenta. W parze z jakością idzie także cena – rozwiązania oferowane przez Toshiba dostępne są niemal w każdym budżecie, czyniąc technologię osiągalną dla każdego zainteresowanego.
Klimatyzacja Daikin
Jeżeli mielibyśmy wskazać Bentleya wśród klimatyzacji, to z pewnością byłby to jeden z modeli oferowany przez Daikin. Wieloletnia tradycja sięgająca aż 1924 roku, silne ukierunkowanie na klimatyzatory oraz siedziba zlokalizowana w Japonii pozwalają oczekiwać czegoś z naprawdę wysokiej półki. Tak też się dzieje – nawet najbardziej wymagający klient będzie zadowolony z zamontowanej klimatyzacji. Choć sama marka obiera taktykę raczej wyższej półki cenowej, to mamy pewność, że każda złotówka wydana na klimatyzację Daikin to trafiona inwestycja. Wiemy za co płacimy, a w standardzie otrzymujemy wyjątkowo wysoki komfort użytkowania. Zaawansowanie technologiczne idzie w parze z efektywnością chłodzenia i grzania. Nie ma więc „sztuki dla sztuki”, są zaś przemyślane rozwiązania przekładające się na wydajność sprzętu.
Klimatyzacja Mitsubishi
Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl do słowa „Mitsubishi” to samochody, drugim z reguły jest przemysł lotniczy. Choć sama marka jest popularna i istnieje od 1921 roku, to wciąż nie jest kojarzona typowo z klimatyzatorami. Szkoda, bowiem sprzęt oferowany przez Mitsubishi Electrics to naprawdę szeroka gama produktów. Od małych klimatyzatorów przypodłogowych przez większe jednostki podsufitowe i ścienne aż po klimatyzację przemysłową i kanałową. Innymi słowy – czego nie znajdziesz u konkurencji, to z pewnością znajdziesz u Mitsubishi. Firma kładzie ogromny nacisk na ekologię, szczególnie w kwestii rozwiązań energooszczędnych. Stąd nie tylko oszczędność w zakresie niskiego poboru energii, ale i rozwiązań smart, na przykład pracy urządzenia tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu odbywa się ruch.
Klimatyzacja Hitachi
Ponad 110 lat tradycji, japońskie zaawansowanie technologiczne i przemyślane rozwiązania – tak można scharakteryzować produkty marki Hitachi. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w rozwiązaniach przemysłowych i biurowych, wyposażając hale produkcyjne, magazyny i biura. Oznacza to, że gama produktowa kierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, co nie oznacza, że klient detaliczny został pominięty. Do domów i mieszkań można znaleźć ciekawą gamę produktów, które dzięki swoim rozwiązaniom technologicznym odznaczają się wysoką wydajnością i wieloletnią bezawaryjnością. Trzonem oferty są klimatyzatory przemysłowe, kasetonowe oraz kanałowe, jednakże bez trudu znajdziemy mniejsze modele przypodłogowe i ścienne. Dodatkowym atutem klimatyzatorów Hitachi jest ich stosunkowo niska cena.
Klimatyzacja Kaisai
Zapewne każdy, kto przeczytał lub usłyszał nazwę „Kaisai” pomyślał o producencie osadzonym w Japonii, Korei Południowej, opcjonalnie Chinach. Nie lada zdziwieniem może się okazać fakt, że za tym brandem stoi… polska Grupa Klima-Therm z siedzibą w Warszawie. Kaisai – założona w 1996 roku – to żywy dowód na to, że Polak potrafi i słusznie można kierować się tutaj patriotyzmem gospodarczym. Jednak nie tylko fakt wspierania rodzimego rynku przemawia za tymi urządzeniami – na duży plus można wskazać szeroko rozumianą oszczędność pieniędzy. Pierwszym tego przykładem jest atrakcyjna cena urządzeń, które należą do jednych z najtańszych klimatyzacji na rynku. Drugim potwierdzeniem tezy jest energooszczędność produktów oraz wysoka jakość produktu, która gwarantuje wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie.
Klimatyzacja Gree
Chociaż produkty chińskie z reguły nie cieszą się szczególną trwałością, to klimatyzatory Gree całkowicie wyłamują się z tego stereotypu. Gree – powstałe we współpracy z wcześniej omawianą marką Daikin – założone zostało w Chinach w 1991 roku i błyskawicznie podbił rodzimy rynek. Od początku firmie przyświecał cel stworzenia niezawodnego i prostego w obsłudze urządzenia, które nie tylko spełni swoje funkcje użytkowości, ale i będzie estetycznie się prezentować. Tym sposobem otrzymujemy całą gamę produktów uporządkowanych w kolekcje tematyczne, które wyróżniają się nienaganną stylistyką i funkcjonalnością. Choć większość produktów dedykowana jest do gospodarstw domowych ze względu na swoją kompaktową budowę i niewielkie rozmiary, to znajdą się tu też klimatyzatory kanałowe i kasetonowe do przedsiębiorstw.
Klimatyzacja Samsung
Brand, którego prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać – założony w 1938 roku jeden z największych południowokoreańskich koncernów znajdujący się na liście 10 najlepszych marek na świecie. Sprzęt RTV, motoryzacja, chemia, a nawet rozrywka i ubezpieczenia – w tych obszarach spotkamy produkty Samsunga. Nie inaczej jest z sektorem HVACR, gdzie Samsung oferuje klimatyzacje znane ze swojej prostoty i niezawodności. Docelowym klientem tej marki jest właściciel małego domu lub mieszkania, choć i dla przedsiębiorców posiadających kameralny lokal lub punkt usługowy coś ciekawego się znajdzie. Cenowo jest to raczej średnia-wyższa półka, jednak liczne udogodnienia oraz bezawaryjność zdecydowanie wynagradzają początkową inwestycję, którą można użytkować nie przez lata, a dekady.
Klimatyzacja Fujitsu
Fujitsu to japońskie przedsiębiorstwo założone w 1935 roku, które dzięki wysokiej jakości produkowanych urządzeń znane i cenione jest na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów, co potwierdza jedna z najdłuższych gwarancji producenta na rynku. Choć produkty oferowane przez Fujitsu nie należą do najtańszych, to swoją kulturą pracy i doskonałym wykonaniem zdecydowanie zachowują korzystny stosunek jakości do ceny. Pod pojęciem „kultura pracy” rozumiemy tu energooszczędne, wydajne, a zarazem niezwykle ciche działanie. Gama produktów dopasowana jest do wymagań zarówno przedsiębiorców, jak i odbiorców domowych. Dzięki temu marka Fujitsu to przede wszystkim uniwersalizm w formie „dla każdego coś dobrego” – każda osoba będzie zadowolona z wyboru tego producenta.
Montaż klimatyzacji
Zakup odpowiedniego klimatyzatora to dopiero jeden z etapów – i to nie pierwszy, od którego należy zacząć. Cała współpraca rozpoczyna się od audytu energetycznego, który bada zapotrzebowanie użytkowników, układ pomieszczeń oraz energochłonność budynku. Dopiero po osobistym zrewidowaniu tych informacji jesteśmy w stanie przygotować ofertę dopasowaną do danego domu, mieszkania czy biura. Na podstawie audytu nasi specjaliści przygotowują dedykowaną ofertę z kilkoma wariantami klimatyzacji. Każda opcja jest omawiana, przestawiane są korzyści danego rozwiązania, a w razie potrzeby sporządzimy stosowną rekomendację. Po wyborze i zakupie klimatyzacji rozpoczynamy prace instalacyjne, czyli montaż klimatyzacji. Zwieńczeniem całości jest przeprowadzenie testu szczelności oraz pierwszego uruchomienia sprzętu. Po zakończeniu instalacji nasi specjaliści pomagają w zapoznaniu się z klimatyzatorem – pokazują, jak obsłużyć urządzenie oraz udzielają cennych wskazówek. Po zakończeniu prac montażowych pozostajemy do dyspozycji w ramach obsługi posprzedażowe. Wykonujemy cykliczne przeglądy, serwis oraz naprawę klimatyzatorów.
Audyt energetyczny
Pierwszy krok, który pozwala oficjalnie rozpocząć współpracę to audyt energetyczny. Bardzo często otrzymujemy telefony i maile z zapytaniem o koszt instalacji klimatyzacji. Niestety, bez szczegółowych informacji nie jesteśmy w stanie podać nawet ogólnych widełek cenowych. Nie chcąc podawać błędnych, losowych wycen, umawiamy spotkanie w miejscu realizacji potencjalnego zlecenia. Nasi specjaliści przyjadą do Twojego domu, mieszkania lub biura, zweryfikują rozkład pomieszczeń i wypytają o kilka szczegółów, takich jak metraż pokoju czy zapotrzebowanie energetyczne. Zebrane dane posłużą do sporządzenia oferty z klimatyzatorami dopasowanymi do potrzeb użytkowników. Audyt energetyczny jest bezpłatny i niezobowiązujący – zawsze możesz zrezygnować ze współpracy z nami przed zakupem klimatyzatora. Jesteśmy jednak przekonani, że nasze fachowe doradztwo, uprzejma obsługa i atrakcyjna wycena zachęcą Cię do powierzenia nam zakupu i montażu klimatyzacji.
Dobór klimatyzatora
Po przeanalizowaniu przedłożonych informacji, doradcy klienta rozpoczynają pracę związaną z przygotowaniem oferty. Dokonujemy selekcji urządzeń, które spełniają wymogi i odpowiadają potrzebom zgłoszonym przez klienta. Ze względu na owocne współprace z cenionymi i renomowanymi producentami negocjujemy korzystne warunki zakupu sprzętu w cenie bez narzutu. Bardzo często okazuje się, że przy typowych zamówieniach pasujące urządzenie jest u nas dostępne od ręki – nie musimy wówczas czekać na produkcję lub dostawę sprzętu. Jeśli zlecenie charakteryzuje się pewną dozą niestandardowych rozwiązań, zamawiamy odpowiedni układ klimatyzacji bezpośrednio u producenta, bez pośredników. To pozwala na skrócenie czasu realizacji zlecenia, jak również obniża ogólne koszty przedsięwzięcia. Zamówiony klimatyzator możemy dostarczyć do Ciebie lub przyjechać z nim w dniu umówionym na montaż.
Montaż klimatyzacji
Najważniejszy etap całego przedsięwzięcia, czyli instalacja klimatyzacji w docelowym budynku. Nasza ekipa wraz z niezbędnym sprzętem przyjeżdża o umówionej porze i bez zbędnej zwłoki realizuje zlecenie. Wieloletnia praktyka pozwala nam przyspieszyć pracę oraz zminimalizować typowe ryzyka związane z pracami budowlanymi. Zależnie od rozmiaru przedsięwzięcia, praca zajmie nam od kilku do kilkunastu roboczogodzin. Większość zleceń udaje się zamknąć w perspektywie jednego dnia roboczego – rano wchodzimy ze sprzętem, po południu finalizujemy montaż, a wieczorem cieszysz się nowym, w pełni sprawnym i gotowym do pracy urządzeniem. Jeżeli montaż klimatyzacji odbywa się w skali deweloperskiej, mobilizujemy wszystkich naszych pracowników, a następnie indywidualnie ustalamy terminy i etapy realizacji zlecenia z przedsiębiorcami. Na czas montażu potrzebujemy pełnego dostępu do przestrzeni wokół montażu, dlatego uprzejmie prosimy o odsunięcie mebli i usunięcie wszelkich przedmiotów w obrębie wytyczonego miejsca.
Kontrola i pierwsze uruchomienie
Po zamontowaniu klimatyzacji upewniamy się, że wszystkie przewody zostały szczelnie przyłączone, a instalacja elektryczna zabezpieczona. Przeprowadzamy test szczelności układu by sprawdzić, czy nie dochodzi do wycieku czynnika chłodzącego. Jeśli wszystkie parametry są w normie, a badania nie wykazały nieprawidłowości czy nieszczelności, możemy po raz pierwszy uruchomić klimatyzację. Zawsze robimy to w obecności właściciela lub osoby odpowiedzialnej za obsługę klimatyzacji. Tym sposobem uczymy obsługi urządzenia w praktyce, tłumacząc wszelką funkcjonalność. Nie używamy skomplikowanego języka czy niezrozumiałych terminów – dbamy o to, by każdy klient rozumiał, w jaki sposób najlepiej korzystać z klimatyzacji. Jeśli klimatyzacja przewiduje łączność WiFi, pomagamy w konfiguracji urządzenia, by sprzęt był obsługiwany z poziomu smartphone. To także czas, by zadawać nam pytania dotyczące użytkowania sprzętu oraz umówić się na pierwszy przegląd, który nastąpi za 6 miesięcy.
Obsługa posprzedażowa
Nasza firma nie kończy współpracy po zamontowaniu klimatyzacji i jej uruchomieniu – dalej pozostajemy w kontakcie z naszymi klientami. Chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania, które mogą się pojawić podczas regularnego użytkowania klimatyzatora. Nasi serwisanci przeprowadzą cykliczne przeglądy urządzenia, weryfikując zarówno jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, jak również układy klimatyzacyjne. W przypadku napotkanych nieprawidłowości przystąpią do usuwania usterek lub umówią z klientem termin na ponowną wizytę serwisową. Jesteśmy dostępni także w przypadku nagłych awarii wymagających natychmiastowej naprawy. Kontakt z naszą firmą możliwy jest zarówno poprzez e-mail, jak i telefonicznie. Nasza siedziba znajduje się w Stalowej Woli przy ulicy Okulickiego 95, a obsługę zgłoszeń realizujemy na terenie województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
Samodzielny montaż klimatyzatora
Równolegle do zapytań o zakup klimatyzatora często słyszymy, że klienci chcą samodzielnie wykonać montaż klimatyzacji. Internet oferuje rozmaite poradniki krok po kroku z instrukcją dotyczącą instalacji klimatyzacji. Nie wspomina jednak o tym, że do montażu klimatyzacji konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Dokument taki wystawiany jest przez Urząd Dozoru Technicznego i funkcjonuje pod zwyczajową nazwą „certyfikat na F-gazy”. Podczas szkolenia potwierdzana jest zarówno teoretyczna, jak i praktyczna umiejętność bezpiecznego montażu klimatyzacji. Samo odbycie kursu na F-gazy jest kosztowne, do tego dochodzi koszt wydania certyfikatu. Znacznie łatwiejsze będzie więc powierzenie tej pracy nam zamiast samodzielne wyrabianie uprawnień tylko do jednorazowego montażu. Nasi specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie i odpowiednie kompetencje błyskawicznie przeprowadzą instalację, dbając o wszelkie normy i postępowanie zgodnie ze sztuką budowlaną.
Najczęstsze awarie klimatyzacji
Czy wiesz, że zdecydowana większość awarii wynika z nieprawidłowej obsługi klimatyzatora lub z zaniedbań użytkownika? Możemy śmiało stwierdzić, że tylko jedno na kilkadziesiąt wezwań wiąże się z wadliwością sprzętu – pozostałe kwestie to brak zastosowania się do naszych wskazówek. Zwrócenie uwagi na poniższe kwestie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a odpowiednia dbałość o podzespoły wydłuży żywotność urządzenia nawet do 20 lat. Wśród najczęstszych symptomów awarii klimatyzacji można wskazać:
- Przykry zapach z klimatyzatora – zabrudzenie parownika spowodowane brakiem udrożnienia układu skroplin lub zużycie filtrów powietrza, w wyniku czego rozwijają się grzyby i pleśnie. Tutaj zalecane są preparaty do odgrzybiania układu klimatyzacji domowej, ręczne usuwanie zabrudzeń z filtrów lub ich wymiana.
- Głośna praca urządzenia – takie odstępstwo od normy może być spowodowane wieloma czynnikami i wymaga wezwania serwisantów. Najczęstszym z nich jest ogólne zabrudzenie lub zaniedbanie urządzenia, które skutkuje wyższym poborem prądu przy jednoczesnym obniżeniu sprawności urządzenia.
- Kapanie wody z jednostki wewnętrznej – jeśli woda kapie z klimatyzatora, to znak, że układ odprowadzania wody jest nieszczelny lub niedrożny – nie ma prawidłowego ujścia skroplin. Taka sytuacja wymaga wezwania serwisu, który oceni dokładną przyczynę awarii oraz przywróci właściwą pracę urządzenia.
- Zbyt słabe chłodzenie lub ogrzewanie – najczęstszym winowajcą jest w tym wypadku czynnik chłodzący, a raczej jego wyciek. Nieszczelność układu jest rzadkością samą w sobie, znacznie częściej jest to efekt pozostawienia sprzętu bez nadzoru, pracującego przy pustym pomieszczeniu. Należy bezwzględnie skontaktować się z serwisem i zlecić zbadanie przyczyn oraz naprawę sprzętu.
- Swąd spalenizny – taki symptom to skutek zaniedbania wcześniejszych oznak awarii klimatyzatora. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest przepalona sprężarka, która kwalifikuje się do wymiany. To jedna z awarii generujących największe koszty, dlatego warto zawczasu reagować na odstępstwa od normy. Bezwzględnie wymagana jest szybka wizyta serwisu i gruntowna naprawa.
Wszystko o klimatyzacji – podsumowanie
Teraz, gdy wiesz już wszystko o klimatyzacji, możesz świadomie podjąć decyzję odnośnie jej instalacji. Pozostajemy do Twojej dyspozycji i zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod numerem: (15) 814 12 12 lub drogą mailową: poczta@infomech.pl.