Widok klimatyzacji w domu jednorodzinnym, szeregowcu czy bliźniaku praktycznie nikogo nie dziwi. Klimatyzacja w bloku mieszkalnym to jednak również coś z czym coraz częściej też możemy spotkać się. Apartamenty, kawalerki, mieszkania, a nawet gabinety chętnie wyposażane są w to urządzenie. Nim przystąpimy do montażu klimatyzacji w bloku, warto zapoznać się z kilkoma zasadami planowania przedsięwzięcia. Dzięki temu instalacja klimatyzacji w mieszkaniu przebiegnie bez przykrych niespodzianek.
Zasada 1: Klimatyzacja w bloku wymaga pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej
Właściciele domów jednorodzinnych mogą zdecydować się na montaż klimatyzacji praktycznie z dnia na dzień. Nikt przecież nie będzie ingerować w fakt, że na ich elewacji, tarasie czy balkonie będzie zamontowana jednostka zewnętrzna. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych takiej swobody nie mają – muszą bowiem uzyskać zgodę od organu zarządczego. Może to być administrator bloku, spółka sprawująca zarząd, w rzadkich sytuacjach jest to po prostu większość zwyczajna (ponad 50%) mieszkańców.
Zgoda organu decyzyjnego jest niezbędna, aby przystąpić do prowadzenia prac związanych z montażem klimatyzacji. Do pisma, czyli formalnej prośby o wyrażenie zgody na instalację klimatyzacji dołącza się także plany projektowe. Zawarte są tam informacje o rodzaju klimatyzatora, systemie klimatyzacyjnym (czy jest to klimatyzacja split, multisplit czy inna) oraz planowanym miejscu instalacji. Bez obaw – specjaliści z INFOMECH pomogą skompletować i przygotować dokumenty do klimatyzacji.
Zasada 2: Na montaż klimatyzacji w bloku musisz mieć uprawnienia
Wiele osób myśli, że sam zakup klimatyzacji wystarczy, a montaż można przeprowadzić we własnym zakresie. Nic bardziej mylnego – montaż klimatyzacji wymaga posiadania uprawnień do montażu klimatyzacji wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Taki dokument – potocznie nazywany „certyfikat na f-gazy” – wymagany także będzie do okazania wspólnocie mieszkaniowej. Bez takich uprawnień zarządca nie ma prawa wyrazić zgody na przeprowadzenie montażu, a i sam UDT może pojawić się z kontrolą.
Dlaczego to wszystko jest tak sformalizowane? Przyczyna jest bardzo prosta: czynnik chłodzący zawarty w klimatyzacji jest niebezpieczny dla środowiska. W przypadku wycieku lub nieszczelności ludzie nie zareagują źle, natomiast dla natury będzie to naprawdę bolesny cios. Pomijamy fakt, że montaż klimatyzacji wcale nie jest taki prosty, jak może się to wydawać. Przy samodzielnym montażu wiele rzeczy może pójść nie tak, w konsekwencji urządzenia będą nie tyle nieefektywne, co wręcz niesprawne.
Zasada 3: Dobierz klimatyzator do wielkości pomieszczenia
Jak dobrać klimatyzację do pomieszczenia? Okazuje się, że nie dla każdego jest to proste zadanie. Wiele osób sądzi, że wybierając klimatyzację należy patrzeć przede wszystkim na rozmiar klimatyzatora. Panuje bowiem przekonanie, że im większe urządzenie, tym lepsza klimatyzacja w bloku i skuteczniejsze chłodzenie. Błąd – „większy” nie zawsze oznacza „lepszy”, lub precyzyjniej mówiąc: dopasowany do potrzeb. Montaż klimatyzacji odbywa się bowiem na zasadzie dostosowania układu do mieszkania, nie na odwrót. Zatem kluczowym elementem będzie nie rozmiar klimatyzatora, a jego moc.
Dlaczego najistotniejszym kryterium jest moc klimatyzacji? Ponieważ to ona stanowi o tym, jak będzie przebiegać cały proces schładzania lub ogrzewania pomieszczenia. Zbyt słaba klimatyzacja w bloku będzie nieefektywna, a co za tym idzie – tylko część pomieszczenia będzie mieć odpowiednią temperaturę. Zbyt mocna klimatyzacja to z kolei marnowanie pieniędzy – niepotrzebnie zwiększą się wydatki na montaż i użytkowanie klimatyzatora, co z kolei może zniechęcić do jej regularnego użytkowania.
Zasada 4: Zwróć uwagę, gdzie będzie zamocowana klimatyzacja w bloku
Oczywiste jest, że każdy z nas chce poczuć natychmiastową ulgę w upale czy mrozie. Nie powinno się jednak montować klimatyzacji dokładnie pod miejscem, w którym najczęściej przebywamy. Mowa tu o takich miejscach, jak bezpośrednio nad biurkiem, kanapą, stołem czy łóżkiem. Jasne, kilka sekund pod orzeźwiającym lub przyjemnie grzejącym strumieniem powietrza jest przyjemne. Na dłuższą metę (czytaj: po kilku minutach) odczujemy jednak pewien dyskomfort termiczny.
Montaż klimatyzacji od INFOMECH to proces przemyślany, starannie zaplanowany. Nasi doradcy doskonale wiedzą, gdzie najlepiej przymocować klimatyzator, by w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z urządzenia. Na podstawie badania potrzeb oraz rozeznania pomieszczenia w trakcie audytu, zostanie zaproponowane optymalne miejsce do instalacji klimatyzacji. Zachowane zostaną także wymagane odstępy od ścian, okien i drzwi, by urządzenie było nie tylko efektywne, ale i praktyczne w użytkowaniu.
Zasada 5: Nie sugeruj się rozpoznawalnością danej marki
Znana i ceniona marka potrafi zaburzyć racjonalność ekonomiczną niejednej osoby. Chęć posiadania markowej koszulki niejako usprawiedliwia wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, podczas gdy w tym budżecie otrzymamy kilkanaście t-shirtów o porównywalnej jakości. Podobnie jest z samochodami, gdzie różnice między modelami popularnymi a premium sięgają kilkukrotności ceny. Decydując się na montaż klimatyzacji, nie powinniśmy patrzeć na rozpoznawalność czy popularność danej marki. Ważne jest to, co tak naprawdę dany klimatyzator ma do zaoferowania.
Zapewne każdy z nas kojarzy takie marki, jak LG, Samsung, Toshiba czy Mitsubishi. Równolegle, stosunkowo niewiele osób może kojarzyć marki takie jak Chigo, Daikin, MDV, Gree czy Rotenso. Okazuje się jednak, że te mało znane i niekoniecznie popularne firmy produkują sprzęt naprawdę wysokiej jakości, warty zainteresowania. Podczas montażu klimatyzacji patrzymy więc na parametry, a nie na markę, by uzyskać maksymalną wydajność urządzenia. Dzięki temu nasi klienci wiedzą, że płacą za jakość, a nie za markę czy rozpoznawalność logotypu.
Zasada 6: Nie oszczędzaj pieniędzy na klimatyzatorze
Wiele kategorii wydatków postrzegamy przez pryzmat niskiej ceny jako tej, która wartościuje dany przedmiot. Litr wody z lodowca kosztuje około 120-150 złotych, podczas gdy litr klasycznej wody źródlanej czy mineralnej z reguły nie przekracza 2 złotych. Zdecydowana większość z nas wybierze zatem wodę mineralną lub źródlaną, zależnie od aktualnych promocji lub preferencji smakowych. Motywacja cenowa nie powinna być jednak głównym wyznacznikiem wyboru modelu klimatyzacji.
Montaż klimatyzacji to inwestycja na lata, która będzie służyć nie przez rok czy dwa, ale przez dziesięciolecia. Przez ten cały czas każdy z nas chciałby cieszyć się niezawodnym, wydajnym i efektywnym urządzeniem chłodzącym i ogrzewającym. Jaki jest więc sens zakupu najtańszego modelu, by po kilku latach wydawać pieniądze na serwis lub montaż całkowicie nowej klimatyzacji? Aby ułatwić tę decyzję, INFOMECH proponuje tylko najlepsze klimatyzatory renomowanych producentów. Te z kolei mają zbliżony pułap cenowy. Nie oferujemy najtańszych modeli, które słyną z awaryjności i zawodności.
Zasada 7: Pamiętaj o maksymalnej różnicy 7 stopni Celsjusza
Za oknem temperatura powyżej 35 stopni Celsjujsza, pot się leje strumieniami i masz wrażenie, że zaraz się roztopisz? Na pewno pojawi się pokusa, by uruchomić klimatyzację i ustawić temperaturę na minimum, czyli w okolice 20 stopni. Jakkolwiek pierwsze kilka minut może być traktowane przez nas jako przyjemne, tak po wyjściu do innego pomieszczenia lub na nagrzaną ulicę wywoła szok termiczny. Pojawią się bóle głowy, uczucie ucisku w czaszce, osłabienie, a niekiedy nawet gorączka czy zawroty głowy.
Jak więc ustawić klimatyzację, by nie spowodować dyskomfortu termicznego? Bardzo prosto – wystarczy pamiętać o regule 7 stopni Celsjusza. Różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a temperaturą chłodzenia nie powinna być większa niż 7 stopni. Gdy na dworze słupki termometrów zatrzymają się na 35 stopniach, wówczas klimatyzacja w bloku powinna być ustawiona na 27 stopni Celsjusza. Unikniemy w ten sposób odczujemy szoku termicznego po wyjściu z pomieszczenia, jednocześnie poczujemy się orzeźwieni.
Zasada 8: Nie zostawiaj klimatyzacji w bloku przez dłuższy czas bez nadzoru
Tę poradę należy brać z pewnym z rozeznaniem, a mianowicie określeniem tego, i jak długo nie będzie nas w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeżeli z klimatyzowanego salonu wychodzimy tylko na chwilę, by – przykładowo – wziąć butelkę wody z lodówki, nie ma potrzeby każdorazowego wyłączania i włączania klimatyzacji. Jeżeli jednak wychodzimy na zakupy i wiemy, że w domu nie będzie nas przez co najmniej kilkadziesiąt minut, klimatyzacja powinna być wyłączona.
Jak każde urządzenie, tak i klimatyzacja w bloku wykorzystuje pewne zasoby prądu do pracy. Klimatyzacja pozostawiona bez nadzoru, a która posiada ukrytą wadę lub usterkę, może wywołać spięcie, a w konsekwencji nie trudno o pożar. Inną kwestią jest też nie ekonomiczne wykorzystanie klimatyzatora – urządzenie będzie tak naprawdę pracować “dla nikogo”, marnując energię elektryczną. Jeżeli więc wychodzimy na dłużej niż 15-20 minut, warto wyłączyć urządzenie i ponownie je uruchomić po powrocie. Temperatura pomieszczenia powróci do pierwotnie oczekiwanej w mniej niż 10 minut.
Zasada 9: Pamiętaj o systematycznym serwisowaniu klimatyzacji w bloku
Zapewne każdy właściciel samochodu wie, że podstawą jego dobrej pracy jest regularne serwisowanie. Wymienianie płynów eksploatacyjnych oraz części, które zużywają się w sposób całkowicie normalny jest podstawą do wieloletniej bezawaryjności pojazdu. Taka sama sytuacja występuje przy klimatyzacji: klimatyzator oraz jednostka zewnętrzna powinny być regularnie serwisowane. Serwis klimatyzacji powinien odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku. W przypadku intensywnego wykorzystania klimatyzacji, na przykład w markecie, restauracji czy biurze, częstotliwość serwisu powinna wzrosnąć.
Systematyczny przegląd klimatyzacji pozwoli cieszyć się urządzeniem przez cały rok, co więcej – pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Co jest bardziej opłacalne: dwa serwisy do roku za niespełna 100-200 złotych czy kompleksowa naprawa klimatyzacji generująca kilka tysięcy złotych raz na 3-4 lata? Co zajmie mniej czasu: wizyta na rutynowym przeglądzie, która trwa około 30-45 minut czy gruntowna naprawa trwająca co najmniej kilka godzin? Oczywistym jest zatem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, a dokładniej: lepiej rutynowo serwisować niż gruntownie remontować.
Zasada 10: Regularnie korzystaj z klimatyzacji w bloku po kilkanaście minut
Na koniec zasada, którą doskonale znają właściciele samochodów z klimatyzacją. Zapewne wielu kierowców wie, że nieużywana klimatyzacja może się zepsuć znacznie szybciej, niż ta, która jest intensywnie eksploatowana. Wiosenne problemy z klimatyzacją wywołane są najczęściej właśnie brakiem użytkowania urządzenia w zimie. Podobnie jest i w klimatyzacji którą montuje się w domach, w mieszkaniach oraz biurach. Nieużywana klimatyzacja w bloku jest podatna na usterki, a filtry powietrza “zarastają” drobnoustrojami i grzybami.
Decydując się na klimatyzację, pamiętaj, by przynajmniej 2-3 razy w tygodniu uruchomić ją na kilka minut. Tygodniowo klimatyzator powinien przepracować minimum 15 minut, by cieszyć się w pełni sprawnym urządzeniem przez wiele lat. Warto pamiętać, że klimatyzacja posiada także tryb ogrzewania pomieszczenia. Latem więc możemy chłodzić nasze mieszkanie lub pokój, a zimą z kolei podnosić jego temperaturę. To zupełnie wystarczy, by zapobiec wiosennym przykrym niespodziankom i awarii klimatyzatora.