Sprawdzamy najpopularniejsze mity o klimatyzatorach! Co jest prawdą, a co fałszem w kwestii klimatyzacji?
Serwis i montaż klimatyzacji staje się coraz częstszym zjawiskiem w Rzeszowie, Zamościu, Tarnobrzegu, Stalowej Woli i innych miejscowościach. Wraz z popularyzacją klimatyzatorów narasta wokół nich pewna otoczka internetowych legend, mitów i niepotwierdzonych doniesień. Coraz częściej ludzie zadają sobie pytanie: klimatyzacja – czy warto? Zebraliśmy dla Państwa dziesięć najpopularniejszych stwierdzeń dotyczących klimatyzacji w Podkarpackiem i przeprowadziliśmy weryfikację. Sprawdź, co jest prawdą, a co fałszem w kwestii klimatyzacji: kupnie, montażu i serwisu klimatyzacji!
Klimatyzacja to bardzo drogi wydatek? Fałsz!
Jeszcze na przełomie dekady klimatyzacja kojarzona była przede wszystkim z luksusowym elementem wyposażenia wnętrz. Dwadzieścia lat temu tylko najzamożniejsi mogli pozwolić sobie na własną instalację klimatyzacji w willach, rezydencjach czy apartamentach. Klimatyzator był elementem najdroższych pokojów w cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli oraz wyposażeniem reprezentacyjnych części biur. Po dziś dzień można spotkać się ze stwierdzeniem, że własna klimatyzacja to wydatek dla zamożnych osób lub dobrze prosperujących firm. Jak jednak pokazuje praktyka, takie myślenie możemy uznać za relikt przeszłości.
Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej przyziemna – niemal każda osoba może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji. Zakup klimatyzatora, kompleksowy montaż i instalacja całości może się zamknąć w okolicach 3-5 tysięcy złotych. Oczywiście koszt takiego przedsięwzięcia będzie się różnić w zależności od rozbudowania klimatyzacji, wybranego producenta czy miejsca montażu. Zazwyczaj jednak nasi Klienci są mile zaskoczeni faktem, że klimatyzacja do domu okazuje się „nie taka droga, jak myśleli”. Warto tutaj wspomnieć, że już podczas niezobowiązującego audytu Klienci INFOMECH otrzymują szacunkową wycenę bez ukrytych kosztów.
Klimatyzacja przydaje się także zimą? Prawda!
Gdybyśmy zapytali kilkanaście osób o to, kiedy przydaje się klimatyzacja, niemal wszyscy odpowiedzą, że w lecie. Naturalnym skojarzeniem jest klimatyzator chłodzący silnie nagrzane lub nasłonecznione pomieszczenie. Coraz częściej jednak na forach internetowych można zetknąć się z komentarzami, że klimatyzacja przydaje się także zimą. Niektóre osoby reagują na takie stwierdzenia niezbyt przychylnie, twierdząc wręcz, że klimatyzator „to taka droższa alternatywa dla wiatraka”. Takie mity należy sprostować – klimatyzacja to nie tylko chłodzenie w ciepłe dni, ale także dogrzewanie podczas zimnej aury.
Oczywiście, nikt nie będzie obniżał temperatury pomieszczenia, gdy za oknem siarczysty mróz, przenikliwy wiatr i intensywne opady śniegu. Bardzo często stąd się biorą nieporozumienia i ograniczenie roli klimatyzacji do letniej użyteczności. Klimatyzator ma także możliwość ogrzewania pomieszczenia, dostarczając przyjemnie ciepłe powietrze. Co istotne – nie jest to tylko domena klimatyzacji „z wyższej półki”. Obecnie zdecydowana większość klimatyzatorów poza czynnikiem chłodzącym posiada także tryb ogrzewania. Co za tym idzie – klimatyzator z powodzeniem może zastąpić zarówno wiatrak, jak i kaloryfer.
Klimatyzacja może wywoływać choroby? Fałsz!
Nie tak dawno natknęliśmy się na mema z „typową Anetką”, satyryczną postacią, która na wieść o włączeniu klimatyzacji zaczyna wykazywać objawy grypy. Choć jest to obraz przerysowany, to wciąż wiele osób uważa, że klimatyzacja może wywoływać choroby. Wszelkie przeziębienia, zapalenia płuc czy krtani bardzo często przypisuje się… przebywaniu w pomieszczeniu z klimatyzacją. Jest to mit – chcielibyśmy przypomnieć, że przeziębienie wywoływane jest nie przez klimatyzator, a przez wirusy. Zbyt zimne powietrze może wywołać dyskomfort termiczny, jednak w żadnym stopniu nie przyczyni się do zapoczątkowania lub rozwoju choroby.
Warto też zwrócić uwagę na freony będące składnikiem czynników chłodzących w klimatyzacji. Część osób sądzi, że takie gazy są szkodliwe dla zdrowia, a nawet mogą wywoływać choroby nowotworowe. To kolejna niczym niepotwierdzona „legenda klimatyzatora”, która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Faktem jest natomiast, że nieprawidłowo zamontowany czynnik chłodzący może przedostawać się do atmosfery, na który ma szkodliwy wpływ. Jest to jednak jeden z powodów, dla których montaż klimatyzacji może być prowadzony wyłącznie przez przeszkolone osoby, o czym powiemy dalej. Podsumowując: działanie klimatyzacji nie wywołuje chorób.
Klimatyzacja nie może być zainstalowana u dzieci? Fałsz!
Kolejny z mitów związanych z klimatyzacją, który bardzo często można spotkać na różnorakich mediach społecznościowych i forach dyskusyjnych. Po części wynika on z przeświadczenia, że od klimatyzatora dzieci mogły się rozchorować, co wyjaśniliśmy powyżej. Część osób uważa też, że klimatyzator jest urządzeniem niebezpiecznym w obsłudze i może powodować poważne urazy. Bywają także teorie, jakoby klimatyzacja… emitowała fale magnetyczne, które narażają domowników na choroby nowotworowe. Rozumiemy obawy każdego rodzica, wszak chcą jak najlepiej dla swoich pociech. Niemniej jednak pragniemy uspokoić – klimatyzacja jest bezpieczna i może być zainstalowana w pokoju dziecięcym.
Faktem jest, że dzieci nie powinny samodzielnie obsługiwać klimatyzatora – pilot do sterowania powinien znajdować się pod nadzorem dorosłych. Jednak rozsądnie użytkowana klimatyzacja nie spowoduje żadnych chorób czy urazów tak wśród młodszych, jak i starszych domowników. Pokusimy się nawet o stwierdzenie, że to właśnie w pokoju naszych maluchów warto zainstalować klimatyzator. Dzięki temu wysokie temperatury i upały staną się o wiele bardziej znośne, a mroźne, zimowe dni nie będą dokuczać chłodem. Klimatyzacja z pewnością poprawi komfort funkcjonowania dzieci, które przecież są szczególnie narażone na duże wahania temperatur.
Klimatyzacja może zostać samodzielnie zamontowana? Fałsz!
Internet jest pełen rozmaitych poradników o nieocenionym wręcz wsparciu: od prostej wymiany żarówki w samochodzie poprzez instrukcję wznoszenia domu metodą gospodarczą. Niestety, część z nich – w tym także dotycząca serwisu i montażu klimatyzacji – jest napisana w sposób niekompetentny. Dlaczego? Ponieważ każdy uczciwy poradnik dotyczący montażu klimatyzacji powinien zaczynać się od sformułowania „Krok 1: Zrób uprawnienia na f-gazy”. Klimatyzacji absolutnie nie można montować samodzielnie bez odpowiedniego przeszkolenia i aktualnego pozwolenia wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego!
Zwracamy na to uwagę nie dlatego, że chcemy mieć monopol na serwis i montaż klimatyzacji w Podkarpackiem. Mówimy o tym dlatego, że prawidłowa instalacja klimatyzatora to nie jest prosta sprawa, a ewentualne błędy mogą mieć fatalne skutki. Poczynając od nieefektywnego lub niesprawnego urządzenia aż po skażenie atmosfery czynnikiem chłodzącym. Zawsze należy powierzyć montaż klimatyzacji fachowcom, którzy mogą przedstawić aktualne uprawnienia UDT na f-gazy. Takie pozwolenie mają specjaliści z INFOMECH, co jest gwarancją rzetelnej pracy i bezpieczeństwa dla naszych Klientów.
Klimatyzacja wymaga wiercenia w ścianie i elewacji? Prawda!
Pozostając w temacie montażu klimatyzacji – niejednokrotnie natknęliśmy się na debatę na temat przebiegu instalacji klimatyzatora. Wiele osób zastanawia się, czy montaż klimatyzacji wymusza na właścicielu mieszkania, domu lub biura wiercenia w elewacji. O ile nie jest to problemem w domu jednorodzinnym posiadanym na własność, o tyle kłopoty zaczynają się przy spółdzielniach mieszkaniowych. Te mogą nie wyrazić zgody na instalację klimatyzacji właśnie z uwagi na konieczność wykonania otworów w ścianach i elewacji. Już sama ta kwestia sugeruje, że montaż klimatyzatora wymaga nie tylko zezwoleń i kompetencji, ale też odpowiednich narzędzi.
Podstawowa konstrukcja klimatyzacji zakłada istnienie dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jak sama nazwa wskazuje, jedna część (klimatyzator) znajduje się wewnątrz budynku, a druga umieszczana jest na tarasie, balkonie czy elewacji. Pomiędzy obydwiema jednostkami konieczne jest poprowadzenie przewodów, w których będzie cyrkulować czynnik chłodzący. Rurki w klimatyzacji są na tyle grube, że nie da się ich przeciągnąć pod uszczelką okna czy drzwi balkonowych. Konieczne jest więc wywiercenie otworów, które dla profesjonalistów z INFOMECH nie będą stanowić najmniejszego problemu.
To, jaki typ klimatyzacji wybierzesz, ma ogromne znaczenie? Prawda!
Gdybyśmy zapytali o ulubioną markę samochodu, zapewne większość osób byłaby w stanie podać konkretnego producenta, a nawet model. Co więcej, każda taka odpowiedź byłaby czymś uzasadniona – niskim spalaniem, wysokimi osiągami, bezpieczeństwem czy estetycznym designem. Jeśli te same osoby zapytalibyśmy, który klimatyzator wybraliby do swojego domu, odpowiedź brzmiałaby „klimatyzacja to klimatyzacja”. Tak jak wybór marki auta ma ogromne znaczenie, tak samo istotne jest to, na jaki typ klimatyzacji się decydujesz. Istnieją bowiem rozwiązania budżetowe, ale wydajne, jak również jednostki awaryjne i zdecydowanie niewarte swojej ceny.
Mamy świadomość, że niewiele osób będzie w stanie wskazać, który producent klimatyzacji jest bardziej dopasowany do ich potrzeb: Mitsubishi, Hisense, Gree czy Daikin. Zdecydowaliśmy się więc wprowadzić do oferty tylko te modele, które gwarantują wysoką kulturę pracy, ergonomię użytkowania i bezawaryjność. INFOMECH nie oferuje klimatyzatorów wadliwych, pochodzących od producentów o wątpliwej reputacji. Każdorazowo doradzamy naszym Klientom, przedstawiając wady i zalety danego rozwiązania oraz dostępne alternatywy. Dlaczego? Ponieważ to, jaki typ i jakiego producenta klimatyzacji wybierzesz, ma ogromne znaczenie!
Największy klimatyzator działa najskuteczniej? Fałsz!
Ten mit stanowi niejako nawiązanie do wcześniejszego akapitu związanego z rozsądnym wyborem typu i producenta klimatyzacji. Każdy klimatyzator ma określoną moc, a co za tym idzie – skuteczność pracy. Do pomieszczenia biurowego o powierzchni 10 m2 jeden klimatyzator może być za słaby, podczas gdy inny będzie zbyt mocny. Zbyt słaba klimatyzacja oznacza nieefektywną pracę, ponieważ pomieszczenie nie będzie dostatecznie wychłodzone lub dogrzane. Zbyt mocna klimatyzacja to z kolei niepotrzebny wydatek, gdyż jego nadmierna moc nie zostanie prawidłowo użyta. Co za tym idzie – największy klimatyzator nie będzie zawsze tym najskuteczniejszym.
Klimatyzacja de facto spełnia dwie role – przede wszystkim reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale też oczyszcza i osusza powietrze. Jeśli zdecydujemy się na największy klimatyzator, to z pewnością błyskawicznie schłodzimy lub ogrzejemy pomieszczenie. Niestety, przepływające pomieszczenie nie zostanie osuszone i oczyszczone – proces ten wymaga dłuższego czasu niż regulacja temperatury. Przy zbyt silnej klimatyzacji powstaje więc dylemat: odpowiednia temperatura ale nieoczyszczone powietrze czy czyste i suche powietrze, ale zbyt zimne / zbyt gorące pomieszczenie? Bezpłatny audyt INFOMECH pomoże wybrać nie największy, ale odpowiedni klimatyzator idealnie dopasowany do potrzeb Klienta.
Klimatyzacja zużywa dużo energii elektrycznej? Fałsz!
W dobie szalejących cen za energię elektryczną i systematycznych podwyżek wielu z nas przykłada ogromną wagę do rachunków. Każdy kolejny sprzęt elektryczny powoduje zwiększenie poboru prądu, a co za tym idzie – obciąża miesięczny budżet. Niektórzy twierdzą, że klimatyzacja zużywa zbyt dużo energii, by móc w spokoju cieszyć się odpowiednio schłodzonym lub ogrzanym pomieszczeniem. Fakt, instalacja klimatyzacji zwiększa pobór energii, jednak różnice w rachunkach oscylują wokół maksymalnie 2-3 groszy miesięcznie przy regularnym, intensywnym użytkowaniu klimatyzatora. To sprawia, że mówienie o kolosalnym zużyciu energii jest zdecydowaną przesadą.
Członkostwo w Unii Europejskiej wymusza na krajach unijnych – w tym też i Polsce – stosowania się do surowych wytycznych w dziedzinie ochrony środowiska. Oczywistym elementem tej polityki jest oszczędzanie zasobów naturalnych i minimalizacja zużycia energii. Tak jest też z klimatyzacją – najpierw udoskonalono czynniki chłodzące, by były mniej niebezpieczne dla środowiska, a potem zmniejszono pobór energii urządzenia. Rezultatem są klimatyzatory, których klasa energetyczna waha się w przedziale od A+ do A+++, czyli absolutnej czołówki. Zarówno ten fakt, jak i analiza własnych rachunków potwierdzają, że klimatyzacja nie zużywa dużej ilości energii elektrycznej.
Im niższą temperaturę ustawimy, tym szybciej schłodzimy pomieszczenie? Fałsz!
Ostatni z omawianych mitów z pozoru wydaje się logiczny – skoro ustawimy niższą temperaturę na klimatyzatorze, tym szybciej uzyskamy chłodne pomieszczenie. Rzeczywistość jednak można porównać do schładzania napoju w lodówce i zamrażarce. Do pewnego stopnia butelka z napojem będzie efektywnie schładzana w zamrażarce, jednak w pewnym momencie ciecz zacznie zamarzać. Efektem tego będzie kostka lodu, której nie da się spożyć do momentu ocieplenia i zbalansowania temperatur. Podobnie jest z klimatyzacją – do pewnego momentu pomieszczenie będzie przyjemnie chłodne, jednak już po kilku chwilach przestrzeń będzie wychłodzona.
Najlepszą rekomendacją na szybkie schłodzenie pomieszczenia jest ustawienie klimatyzatora na około 1,5 – 2 stopni poniżej oczekiwanej temperatury przez pierwsze 5 minut pracy. Następnie podnosimy temperaturę do pożądanej wartości, tak by utrzymać pomieszczenie w komfortowym dla nas stopniu schłodzenia. Podobnie przy ogrzewaniu, z tą różnicą, że początkowe dogrzewanie ustawiamy na 1,5 – 2 stopnie więcej od pożądanej temperatury. Starajmy się nie operować w granicach skrajnych temperatur „MIN” i „MAX” – nie jest to dobra recepta na efektywne wykorzystanie klimatyzacji.
Temat montażu i serwisu klimatyzacji nastręcza wielu pytań szczególnie wśród osób, które dopiero rozważają instalację klimatyzatora. Zamiast sięgać do Internetu w nadziei, że porada na forum okaże się trafiona, skontaktuj się ze specjalistami z INFOMECH. Już podczas wstępnej rozmowy telefonicznej lub mailowej będziemy w stanie odpowiedzieć na wszelkie nurtujące kwestie. Na szczegółowe pytania odpowie specjalista, który udzieli wszelkich odpowiedzi podczas niezobowiązującego audytu energetycznego. Dzięki temu uzyskasz fachową, kompleksową i – co najważniejsze – potwierdzoną wiedzę na temat klimatyzacji i klimatyzatorów. Po takiej rozmowie będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję co do zakupu i instalacji klimatyzacji w Twoim domu, biurze czy mieszkaniu.