INTELIGENTNE INSTALACJA ELEKTRYCZNE
Inteligentne instalacje elektryczne to zespół wielu różnych instalacji, które zostały zlokalizowane w jednym budynku i połączone ze sobą w centralce sterowania całą domową lub biurową automatyką. Nasza firma oferuje możliwość stworzenia centrum sterowania popularną automatyką typu klimatyzacja, ogrzewanie, elektryczna brama garażowa lub wyjazdowa, rolety elektryczne, system alarmowy, system monitoringu, wideodomofon, oświetlenie i wielu innych. Wykonanie tego typu centrali wymaga zaprojektowania, a następnie budowy systemu instalacji elektrycznych, które następnie łączone są w jedną, spójną i centralnie zarządzaną całość. Inteligentne instalacje elektryczne pozwalają chociażby na automatyczne dostosowanie intensywności oświetlenia względem pory dnia, na automatyczną regulację temperatury w budynku, na automatyczne wyłączenie urządzeń elektrycznych przy wyłączeniu światła w domu itp. Budowa inteligentnego systemu sterowania domowymi lub biurowymi urządzeniami elektrycznymi to doskonały pomysł na stworzenie nowoczesnego, funkcjonalnego i niezwykle wygodnego w użytkowaniu wnętrza domu lub biura.
Inteligentne instalacje elektryczne
System inteligentnego budynku – sterowanie bramą garażową
Exta Free to propozycja bezprzewodowego systemu sterowania pracą urządzeń elektrycznych w instalacjach domowych, biurowych, jak również w wybranych rozwiązaniach przemysłowych. System obejmuje grupę współpracujących ze sobą urządzeń działających na częstotliwości radiowej 868 MHz. Zaletą instalacji bazujących na rozwiązaniach Exta Free jest ich prostota.
System umożliwia sterowanie nie tylko domową instalacją oświetleniową, ale również, dzięki dedykowanemu modułowi, urządzeniami posiadającymi napęd. Radiowy odbiornik bramowy ROB-01 F5222 to uniwersalny sterownik pracy elektrycznie otwieranych bram garażowych (dowolny producent) i podobnych napędów. Dodatkową korzyścią systemu EXTA FREE jest możliwość obsługi jednym pilotem: bramy wjazdowej, garażowej, rolet okiennych, oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego domu itp.
Urządzenie ROB-01/12-24V może być sterowane z dowolnego nadajnika systemu EXTA FREE. W tej aplikacji użyto pilota P-256/8 F5118, którym dodatkowo można sterować oświetleniem zewnętrznym (ROP-01) F5301, roletami oraz bramą garażową (SRP-02) F5432.
Inteligentna funkcja wykrycia wtargnięcia
W kamerach Hikvision, oprócz podstawowych funkcji takich, jak detekcja ruchu, czy detekcja sabotażu, dostępne są inteligentne funkcje obejmujące m.in. przekroczenie wirtualnej linii oraz wykrycie wtargnięcia. Przykładowo, model Hikvision DS-2CD2042WD-I K1777 należy do platformy R6 (platforma definiuje rozdzielczość i wersję hardware’u), w której do wyboru są cztery linie wirtualne oraz cztery obszary wtargnięcia. Aby włączyć inteligentne zdarzenie należy zalogować się do kamery i przejść do zakładki: Konfiguracja->Konfig. Zaawansowana-> Inteligentne zdarzenia, uaktywnić i skonfigurować interesującą nas opcję, ustawić harmonogram i zatwierdzić ustawienia przyciskiem Zapisz.
W przypadku korzystania z funkcji wykrycia wtargnięcia do zaznaczonego obszaru możliwe jest skonfigurowanie takich parametrów, jak:
- Próg: 0…10 s (czas naruszenia obszaru),
- Czułość: 0…100,
- Procent: 1…100 (określenie procentowej wielkość naruszonego obszaru).
Dla zdarzenia alarmowego dostępne są następujące akcje powiązane:
- Powiadomienie centrum monitoringu (wykorzystującego np. aplikację IVMS4200),
- Wysłanie e-maila,
- Przesłanie zdjęcia na serwer FTP,
- Nagrywanie kanału(ów),
- Wyzwolenie wyjścia alarmowego (w przypadku kamery wyposażonej w wyjście alarmowe).
W przypadku naruszenia chronionego obszaru, oprócz nagrania kamera może wysłać e-mail ze zrzutem ekranu na wskazany adres mailowy. Stopień zaawansowania inteligentnych funkcji oraz ich ilość uzależnione są od platformy sprzętowej, do której należy dana kamera.
Włączasz oświetlenie, a tu Internet!
Naukowcy z Uniwersytetu Dartmouth testują pierwsze “inteligentne przestrzenie” (ang. smart spaces), czyli pomieszczenia, w których możliwa będzie realizacja bezprzewodowej transmisji danych przy pomocy światła widzialnego. Choć ta technika transmisji znana jest już od wielu lat, dopiero rozwiązania wprowadzone przez amerykańskich inżynierów pozwalają na jej efektywne wykorzystanie.
Jednym z głównych problemów w dziedzinie zaawansowanych technologii komunikacji światła widzialnego (VLC – ang. Visible Light Communicatoin) jest zapewnienie ciągłości medium transmisyjnego. Problem stanowi głównie cień rzucany przez poruszające się w pomieszczeniu osoby, przenoszone z miejsca na miejsce przedmioty itp. Pracownicy amerykańskiego uniwersytetu opracowali system potrafiący na bieżąco analizować zmiany natężenia światła oraz rozłożenie miejsc zacienionych w pomieszczeniu. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie ciągłej transmisji między znajdującymi się tam urządzeniami a źródłami światła, którymi w tym przypadku są lampy wyposażone w diody LED.
“Inteligentną przestrzeń” tworzą m.in. zainstalowane na suficie panele z diodami LED, wyposażone w funkcję PLC (ang. Power Line Communication), tj. możliwość transmisji danych przez sieć elektryczną. Światło emitowane przez diody wykorzystywane jest jako medium transmisyjne dla dostarczenia informacji do znajdujących się w pomieszczeniu urządzeń. Mogą to być telefony komórkowe, inteligentne zegarki lub inne urządzenie wymagające dostępu do sieci. Umieszczone w podłodze fotodiody gromadzą i przekazują do analizy informacje o zmianie natężenia światła w poszczególnych obszarach pomieszczenia.
Można zadać sobie pytanie po co to wszystko? Czym taki system jest lepszy od WLAN?
Możliwości techniki VLC w kwestii osiąganych przepływności i dystansu transmisji są zdumiewające. Tradycyjna świetlówka pozwala na transmisję danych z niewielką, wynoszącą 10 kbit/s prędkością. Diody LED z kolei umożliwiają osiągnięcie transmisji rzędu 500 Mbit/s, co znacznie poszerza spektrum wykorzystania tej techniki. W kwestii dystansu transmisji, największym na dzień dzisiejszy osiągnięciem pozostaje przesył danych z prędkością 10 Mbit/s na odległość 2 km. Takie “łącze” narzuca jednak stosowanie źródła światła wysokiej mocy oraz specjalnie zaprojektowanego układu optycznego. Możliwości tradycyjnych lamp LED w odniesieniu do zastosowań budynkowych, wydają się być wystarczające.
Inteligencja którą pokochasz
F&Home RADIO jest bezprzewodowym, inteligentnym systemem sterowania urządzeniami elektrycznymi budynku. Jest dedykowana dla mieszkań, domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych. Jego funkcjonalność pozwala na realizację założeń, które do tej pory wydawać by się mogły niewykonalne lub dostępne wyłącznie na ludzi o bardziej zasobnych portfelach. F&Home jest rozwiązaniem tanim, a jego modułowa budowa pozwala na rozłożenie całego procesu inwestycyjnego w czasie. Kolejne funkcje mogą być dodawane do systemu, gdy zajdzie taka potrzeba. Domowy system pracować może w oparciu o tzw. sceny. Scena może być przyporządkowana np. do pory dnia lub dowolnych sytuacji. Poniżej przedstawiono kilka scen, które mogą być załączone automatycznie (w zależności od pory dnia), bądź zdalnie przez użytkownika za pomocą np. telefonu.
- Scena Poranek
- Włączenie gniazdka w kuchni np. do ekspresu do kawy,
- Podniesienie rolet,
- Włączenie podgrzewania wody,
- Podniesienie temperatury w salonie, kuchni oraz łazience np. do 22 stopni.
- Scena Wieczór
- Zmniejszenie oświetlenia głównego do 40%,
- Włączenie gniazda lampki w sypialni,
- Zezwolenie na podlewanie ogrodu w przypadku zaistnienia dodatkowych warunków, np. braku deszczu.
- Scena Noc
- Opuszczenie rolet,
- Wyłączenie gniazd sieciowych w kuchni,
- Zmniejszenie oświetlenia głównego do 30%,
- Obniżenie temperatury w kuchni oraz salonie np. do 18 stopni.
- Scena Niania
- Uruchomienie podglądu z kamer wewnątrz domu (pokój dziecięcy),
- Informowanie właścicieli o wykryciu ruchu w sypialni, garderobie (np. SMS).
- Scena Romantyczna
- Wyłączenie oświetlenia głównego,
- Włączenie oświetlenia LED na 30% (ciepłe światło),
- Włączenie kominka gazowego,
- Opuszczenie zasłon,
- Włączenie ogrzewania podłogowego w salonie.
Dodatkowo system inteligentnego domu może wyzwalać pracę wybranych podsystemów w przypadku zaistnienia zdefiniowanych zdarzeń, np.:
- Sekwencja zdarzeń podlewanie
- Zegar astronomiczny wskazuje zachód słońca o 19:00,
- Panel pogody krótkoterminowej przekazuje informację wysokim nasłonecznieniu w kolejnych dniach,
- Czujnik wilgotności nie odnotowuje opadów.
- O godzinie 18:00 na podstawie zebranych danych zostają uruchomione zraszacze,
- Włączone zostaje oświetlenie zewnętrzne, którego praca jest optymalizowana na podstawie zebranych danych.
- Sekwencja garaż
- Otwieranie bramy wjazdowej przez kierowcę za pomocą smartfona,
- Rozbrojenie strefy alarmowej obejmującej garaż,
- Auto zostaje wykryte przez czujnik ruchu przed garażem co powoduje otwarcie bramy garażu,
- Czujnik ruchu w garażu podtrzymuje przez zaprogramowany czas oświetlenie,
- Rozbrojenie alarmu w całym domu,
- Włączenie oświetlenie w holu.
Sterowanie oświetleniem w systemie F&Home Radio
F&Home RADIO jest bezprzewodowym systemem inteligentnego budynku dedykowanym dla mieszkań, domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych. Jego funkcjonalność pozwala na realizację założeń, które do tej pory wydawać by się mogły niewykonalne lub dostępne wyłącznie na ludzi o bardziej zasobnych portfelach. F&Home jest rozwiązaniem tanim, a jego modułowa budowa pozwala na rozłożenie całego procesu inwestycyjnego w czasie.
- załączanie i wyłączanie poszczególnych obwodów lamp przy pomocy aplikacji mobilnej lub włącznika na ścianie,
- załączanie i wyłączanie wszystkich obwodów lamp za pomocą aplikacji mobilnej,
- ustawianie poziomu oświetlenia dla wybranego obwodu lamp za pomocą aplikacji mobilnej,
- ustawianie poziomu oświetlenia dla wszystkich obwodów lamp za pomocą aplikacji mobilnej.
Sterowanie oświetleniem odbywa się za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie, przeglądarki internetowej lub z wykorzystaniem przełączników naściennych.
W projekcie wykorzystano dwa moduły rH-D1S2 F1302 do podłączenia dwóch obwodów lamp.
Prosty system inteligentnego budynku
Exta Free to propozycja bezprzewodowego systemu sterowania pracą urządzeń elektrycznych w instalacjach domowych, biurowych, jak również w wybranych rozwiązaniach przemysłowych. System obejmuje grupę współpracujących ze sobą urządzeń, pracujących na częstotliwości radiowej 868 MHz. Zaletą instalacji bazujących na rozwiązaniach Exta Free jest ich prostota.
Sprawdzony, ekonomiczny i komfortowy system sterowania domową instalacją elektryczną można uczynić inteligentnym dzięki zastosowaniu jednostki centralnej Exta Free Controller F5001. Może ona odpowiadać za kontrolę: oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, rolet okiennych oraz innych urządzeń domowych. Dzięki niej zarządzanie pracą domowego sprzętu odbywać się może nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów lub tabletów. System na tle rozwiązań konkurencyjnych wyróżnia łatwy i szybki montaż, intuicyjna obsługa oraz niska cena. Można go zainstalować, a następnie swobodnie rozbudować o nowe elementy.
Oto przykładowa instalacja:
System FHome
Opisy oraz zdjęcia pochodzą ze strony: www.dipol.com.pl