Na przestrzeni ostatnich trzech lat rachunki za prąd podrożały – zależnie od rejonu zamieszkania – od 63 do nawet 75%. Mowa tu tylko o stawkach dla odbiorców prywatnych. Firmy mierzą się bowiem z podwyżkami rzędu setek, a nawet tysięcy procent rok do roku. To sprawia, że w naturalny sposób poszukujemy tańszych alternatyw dla elektryczności dostarczanej przez operatora. Rozwiązania są dwa, pierwsze z nich to ograniczanie zużycia prądu, co obserwujemy w gminach oświetlających ulice później niż zwykle. Tym sposobem jednak generowane są kolejne problemy, a podwyżki i tak widać na fakturze. Alternatywą jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku mowa o instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika Kielce jest w stanie zastąpić zdecydowaną większość, a nawet całość prądu pozyskiwanego do tej pory z sieci energetycznej.
Tyle procent, ile wygenerujemy z fotowoltaiki Kielce, o tyle też będą tańsze rachunki. Jeśli więc Twoja fotowoltaika Kielce wygeneruje 80% rocznego zapotrzebowania na prąd, Twoje rachunki będą wynosić zaledwie 20% prognozowanej kwoty! Przy rachunku wynoszącym 4.000 złotych zaoszczędzisz aż 3.200 złotych! Tym sposobem czteroosobowa rodzina mieszkająca w ustawnym domu 120 m2 zapłaci rachunki za prąd porównywalne do trzyosobowego gospodarstwa domowego zajmującego dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta.
Zadzwoń i zapytaj o fotowoltaikę:
Fotowoltaika Kielce – jak wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu?
Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjny koszt związany z instalacją fotowoltaiki Kielce, musisz znać jego zapotrzebowanie energetyczne. Zbyt słaba instalacja spowoduje, że dom będzie tylko częściowo zaopatrzony w prąd pochodzący z OZE. To z kolei oznacza konieczność płacenia za brakujący prąd do dystrybutora. Zbyt mocna instalacja wiąże się z wzrostem kosztów eksploatacyjnych, w tym także cyklicznego serwisu, ponadto zmusza właściciela do magazynowania prądu – nie ma możliwości „sprzedaży” energii elektrycznej. Aby wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu i określić moc fotowoltaiki Kielce, konieczna jest znajomość rocznego zużycia prądu.
Tę informację można otrzymać na podstawie rachunku lub faktury wystawionej przez dostawcę energii elektrycznej. Roczne zużycie prądu określone w kilowatogodzinach dzielimy przez 1000, a wynik oznacza ilość kilowatopików (kWp) potrzebnych do zaspokojenia potrzeb energetycznych. Przykładowo, standardowe czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa około 4000 kWh rocznie. Zainstalowana fotowoltaika Kielce powinna mieć zatem moc 4 kWp. Przy nowym, energooszczędnym budownictwie domów pasywnych moc fotowoltaiki Kielce będzie oscylować w granicy 2,8-3 kWp. Jednakże przy wielkometrażowych budynkach oraz zabudowaniach rolnych potrzebne mogą być instalacje o mocy przekraczającej 20 kWp.
Fotowoltaika – jak zostać prosumentem?
Słysząc pojęcie „fotowoltaika Kielce”, z pewnością można usłyszeć inne, powiązane hasło: prosument. Jest to dość specyficzna nazwa używana z reguły w kontekście instalacji PV. „Prosument” pochodzi od połączenia słów „producent” i „konsument” i oznacza sytuację, w której gospodarstwo produkuje prąd i wykorzystuje na własny użytek. Aby zostać prosumentem, nie trzeba podpisywać żadnej umowy ani też rejestrować działalności gospodarczej. Dokonując instalacji fotowoltaiki Kielce, osoba będąca właścicielem domu zgłasza ten fakt do operatora sieci dystrybucyjnej. Ten z kolei zobowiązany jest do „przyjęcia” nowej instalacji oraz podłączenia fotowoltaiki Kielce do sieci.
Rozliczenie prądu pochodzącego z instalacji PV, pobranego z sieci oraz oddanych nadwyżek odbywa się na podstawie licznika dwukierunkowego. Dzięki temu zarówno operator, jak i prosument jest w stanie rozliczyć się z przesyłu energii elektrycznej. Prąd wcześniej oddany można „odpisać” od tego, co zostało pobrane. Przykładowo, jeśli latem oddaliśmy do sieci 700 kWh, a w zimie zużyliśmy z sieci 1000 kWh, to rachunek od podmiotu sprzedającego prąd rozliczy nie 1000 kWh, a zaledwie 300 kWh. Tym sposobem zyskuje i sprzedawca energii elektrycznej i gospodarstwo domowe.