Od kilkunastu lat słyszymy o konieczności zmiany stylu życia na zdecydowanie bardziej ekologiczny. I o ile w pierwszych latach można było podejrzewać, że to tymczasowa moda lub nowa forma marketingu, o tyle dziś praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że konieczna jest redukcja śladu węglowego. Można to robić na wiele sposobów – zmienić samochód na rower lub komunikację zbiorową, korzystać z toreb z recyklingu zamiast foliowych woreczków czy rozważniej gospodarować wodą. Jednak wprowadzenie OZE w miejsce zużywalnych zasobów będzie jedną z najważniejszych zmian, jaką można wdrożyć. Doskonałym przykładem jest tutaj fotowoltaika Dwikozy, czyli sposób na ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej. Fotowoltaika Dwikozy czerpie energię wyłącznie z natury – w tym wypadku z promieni słonecznych. Jednocześnie sprawia, że nasz dom uniezależnia się od sieci energetycznej, która przekazuje prąd generowany najczęściej w wyniku spalania węgla.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna Dwikozy?
Aby zrozumieć przyjazność środowisku fotowoltaiki Dwikozy, warto przeanalizować sposób działania instalacji fotowoltaicznej. Całość składa się z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu lub ziemi, falownika, rozdzielni, bezpieczników, licznika dwukierunkowego i przyłącza do sieci energetycznej. Najpierw panele fotowoltaiczne „zbierają” promienie słoneczne, które to zostają przetworzone na prąd stały. Następnie falownik, zwany również inwerterem, przekształca prąd stały w prąd zmienny – to cały „mózg operacyjny” fotowoltaiki Dwikozy. W rozdzielni – jak sama nazwa wskazuje – dochodzi do „rozdzielenia” pozyskanego prądu, który zasili budynek lub zostanie przekazany do sieci energetycznej. To, ile prądu zużyjemy z fotowoltaiki, ile pobierzemy z sieci, a ile oddamy do sieci zlicza licznik dwukierunkowy. Bezpieczniki – jak przy standardowych instalacjach elektrycznych – zabezpieczają instalację przed przeciążeniami. Tym oto sposobem dokładamy cegiełkę do ochrony środowiska i cieszymy się niższymi rachunkami za prąd dzięki instalacji fotowoltaiki Dwikozy.
Fotowoltaika Dwikozy – co zrobić z nadwyżkami energii?
Zdarzają się takie sytuacje, w których instalacja fotowoltaiczna Dwikozy produkuje więcej prądu, niż domownicy są w stanie zużyć. Dzieje się to najczęściej latem, kiedy świt przypada na okolice 4:30-5:00, a zmierzch nastaje po 20:00, co daje aż 15 godzin nasłonecznienia. Oczywiście, całkowicie bezsensowne jest sztuczne zwiększanie zużycia energii elektrycznej poprzez np. uruchamianie pralki „na pusto” czy zapalanie światła we wszystkich pomieszczeniach. Rozwiązania są dwa – pierwsze z nich to współpraca w systemie opustowym. Operator sieci dystrybucyjnej – z uwagi na podłączenie do sieci energetycznej – może odebrać wyprodukowany przez instalację prąd. Następnie rozlicza odbiór energii i tym sposobem otrzymamy „przydział” prądu do wykorzystania, gdy pobór prądu przekracza ilość wytworzonej energii. Drugie wyjście to gromadzenie energii elektrycznej w specjalnych bateriach, a następnie wykorzystanie jej w mniej słonecznym okresie. Niezależnie od wybranego rozwiązania, wyprodukowany prąd przez fotowoltaikę Dwikozy nie przepadnie.
Fotowoltaika Dwikozy od INFOMECH
INFOMECH to przedsiębiorstwo z siedzibą w Stalowej Woli, które specjalizuje się w sprzedaży, montażu i serwisie fotowoltaiki Dwikozy. Oferujemy kompleksowe usługi świadczone w atrakcyjnej cenie na terenie województwa świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Nasi pracownicy z wieloletnim doświadczeniem sumiennie i sprawnie wykonują instalację fotowoltaiki i pomagają przy organizacji kwestii administracyjnych. Podczas pierwszego spotkania w miejscu inwestycji przeprowadzamy bezpłatny i niezobowiązujący audyt energetyczny. Na jego podstawie ustalamy zapotrzebowanie energetyczne domu i wykonujemy kalkulację kosztów, które związane są z montażem fotowoltaiki Dwikozy.