Z pewnością każdy z nas słyszał przynajmniej raz o instalacji fotowoltaicznej. Możliwość zasilania domu energią słoneczną kusi bowiem nie jednego, lecz tak naprawdę mało kto potrafi coś więcej powiedzieć o tej technologii. Jak działają panele fotowoltaiczne, ile można zaoszczędzić na fotowoltaice, a także jakie się kryją w nich mity. Jak to zatem jest z tą fotowoltaiką?
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle prosta. Składa się ona z trzech najważniejszych elementów. Są to oczywiście same panele solarne, podłączone do nich akumulatory, oraz specjalna przetwornica, która pełni również funkcje sterowania całym systemem. Jak to jednak działa? W wyniku reakcji chemicznej z padających na panele promieni słonecznych produkowana jest energia elektryczna, która następnie magazynowana jest w akumulatorach. A z nich może być wykorzystywana do zasilania domu w prąd. Innym sposobem tego jak działają panele fotowoltaiczne jest system bez użycia akumulatorów, a cała energia jest przesyłana bezpośrednio do sieci energetycznej.
Jakie nieprawdziwe informacje krążą wokół fotowoltaiki?
Jak każda technologia, która pozostaje powszechnie tajemnicą, tak i również wokoło fotowoltaiki krąży wiele mitów.
Jednym z najpowszechniejszych z nich jest ten mówiący, że montaż paneli fotowoltaicznych jest zupełnie niezasadny, ponieważ w Polsce nie ma dostatecznie dużej ilości słońca. Niewątpliwie jest to nieprawda. W przypadku fotowoltaiki bowiem nie liczy się temperatura, którą duża część osób myli z promieniami słońca. Tych z kolei w Polsce nie brakuje.
Kolejnym nieprawdziwym twierdzeniem jest to, że panele fotowoltaiczne są bardzo awaryjne. Jest to również teza nieprawdziwa. Nie tylko bowiem nie są one podatne na uszkodzenia mechaniczne, lecz również sama technologia należy do dość trwałych i odpornych na wady techniczne.
Czy fotowoltaika jest opłacalna ?
Na koniec warto się zastanowić, czy w ogóle montaż fotowoltaiki jest opłacalny? Jakby nie patrzeć koszt takiej inwestycji to często nawet około 30 tysięcy złotych. To powoduje, że niejeden chętny na taki system inwestor poważnie zastanawia się nad jego opłacalnością.
Fotowoltaika opłacalność to kwestia, która spędza sen z powiek wielu inwestorom. Jak się jednak okazuje, nie tylko jest to inwestycja w dużej mierze współfinansowana przez rząd, lecz również dzięki istniejącym przepisom, możliwe jest sprzedawanie nadprodukcji energii do rejonowego operatora. Dzięki temu na takiej instalacji można nawet zarabiać.
Jak działają panele fotowoltaiczne – schemat
W tradycyjnym podejściu do instalacji fotowoltaicznej system składał się z 3 głównych elementów:
- paneli fotowoltaicznych
- baterii akumulatorów
- inwertera
akumulatory w tym podejściu magazynują nadmiar wyprodukowanej energii i oddają ją wieczorem, w nocy oraz w czasie pochmurnych dni. Współczesne instalacje fotowoltaiczne są jednak budowane często bez użycia akumulatorów. Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne jest przekształcana przez inwerter i przesyłana do sieci. Zakład energetyczny z kolei obniża rachunki za prąd o kwotę zależną od ilości wyprodukowanej i przesłanej energii. Wartość oszczędności jest z kolei uzależniona od umowy z elektrownią.