Temat jakim jest fotowoltaika Rzeszów cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na korzyści, jakie panele fotowoltaiczne przynoszą na wielu polach. Jest to wynalazek w myśl ekologii, zmniejszający emisję zanieczyszczeń oraz eksploatację środowiska. W Polsce jednak zyskał na popularności przede wszystkim dzięki możliwości zaoszczędzenia pieniędzy poprzez korzystanie z odnawialnego źródła energii elektrycznej. Czym jest więc fotowoltaika i jakie płyną z niej zalety?
Panele słoneczne – obietnica lepszego jutra! Fotowoltaika Rzeszów ratunkiem przed podwyżkami cen prądu.
Tradycyjnie energię elektryczną pozyskują z surowców elektrownie, w Polsce najczęściej źródłem tej energii jest węgiel. Spalanie węgla przyczynia się do powstania zanieczyszczeń na masową skalę, prowadząc do pogorszenia warunków środowiska, a przy tym negatywnie wpływając na nasze zdrowie. Coraz częściej mówi się o konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń, dlatego też energia elektryczna drożeje. Ratunkiem zarówno dla ekonomii, jak i ekologii jest właśnie fotowoltaika Rzeszów!
Fotowoltaika do produkcji prądu wykorzystuje promienie słoneczne, dzięki czemu panele fotowoltaiczne stanowią odnawialne źródło energii elektrycznej. Przynosi to ogromne korzyści dla środowiska, a więc i dla każdego z nas. W związku z mechaniką ich działania, zależną od ogólnodostępnego światła słonecznego, inwestor paneli fotowoltaicznych może cieszyć się darmowo wyprodukowanym prądem w swoim nowoczesnym domu. To ekologiczne rozwiązanie potrafi zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet o 90%! Oznacza to, że montaż fotowoltaiki dla naszego gospodarstwa domowego zagwarantuje oszczędność pieniędzy, co czyni fotowoltaikę Rzeszów opłacalną inwestycją w przyszłość.
Prądu wyprodukowanego dzięki panelom słonecznym można użyć do zasilenia wszelkich urządzeń elektrycznych, potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Jak jeszcze wykorzystać pozyskaną w ten sposób energię oraz co zrobić z jej nadmiarem? Z jakimi ekologicznymi przedsięwzięciami łączy się fotowoltaika? Wszystkiego dowiecie się Państwo z dalszej części artykułu!
Co dzieje się z nadwyżką prądu pozyskanego dzięki panelom słonecznym? Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – wspaniały sposób magazynowania energii!
Energia elektryczna pozyskiwana z promieni słonecznych trafia do domowej sieci, gdzie zasila urządzenia. Dzięki temu mieszkańcy mogą wykorzystać go do codziennych czynności jak gotowanie, praca, rozrywka… Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną przemawia na korzyść fotowoltaiki, dzięki której można pozyskać prąd za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej. Co natomiast dzieje się, jeżeli autokonsumpcja, czyli bieżące zużycie prądu przez mieszkańców, maleje i wytwarza się nadwyżka energii elektrycznej? Istnieje kilka sposobów magazynowania energii.
Najbardziej znanymi są systemy on-grid i off-grid.
Pierwszy uzależniony jest od działania sieci energetycznej, ponieważ tam trafia nadwyżka zgromadzonego prądu. Można go potem odzyskać w 80%. Wadą on-gridu jest właśnie niemożliwość funkcjonowania w przypadku odłączenia od sieci np. na skutek awarii. Drugi system nie potrzebuje dostępu do sieci, za to wymaga użycia akumulatorów, które należy wymieniać, jeśli zostaną w pełni naładowane. Konieczność ta jest dość kosztowna, co sprawia, że system off-grid jest droższy, a przy tym mniej popularny od on-gridu.
Oba systemy posiadają więc specyficzne wady, uzależnione od innych czynników. Czy istnieje rozwiązanie idealne? Owszem, za takie uważa się hybrydowe instalacje fotowoltaiczne! Jak sama nazwa wskazuje, są one fuzją obu wymienionych uprzednio systemów. To nie tylko łączy ich zalety, ale i eliminuje potencjalne niewygody wynikające z ich wad. Fotowoltaika hybrydowa nadwyżkę prądu z paneli fotowoltaicznych najpierw gromadzi w akumulatorach – które nie muszą być tak pojemne, jak w systemie off-grid, a więc konieczność ich wymiany nie jest zbyt częsta – zaś dopiero później sprowadza ją do sieci energetycznej.
Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne są póki co mało popularne w Polsce. Jednak ze względu na niezaprzeczalne korzyści, które z nich płyną, w niedalekiej przyszłości mogą zdecydowanie zdominować pozostałe systemy. Zmagazynowanej nadwyżki prądu można użyć na zapotrzebowanie indywidualnych potrzeb, szczególnie kiedy zwiększy się autokonsumpcja. Może to nastąpić np. wraz z niekorzystną zmianą warunków pogodowych, czyli podczas letnich upałów bądź srogiej zimy. Energii elektrycznej z paneli słonecznych można więc użyć do działania urządzeń grzewczych i chłodzących.
Fotowoltaika zasilająca pompy ciepła i klimatyzację.
Pompy i klimatyzatory są ekologicznymi urządzeniami służącymi do ogrzewania wnętrz pomieszczeń podczas mrozów oraz chłodzenia ich w trakcie upałów. Są rozwiązaniami obecnymi w niemal każdym nowoczesnym domu. Do działania wymagają jednak energii elektrycznej, którą z łatwością i ogólnie niskim kosztem można uzyskać dzięki panelom słonecznym. Pompy ciepła oraz klimatyzatory są urządzeniami opłacalnymi i dobrymi dla środowiska, a w połączeniu z fotowoltaiką dla domu pozwalają zaoszczędzić koszty energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i klimatyzacja – doskonałe połączenie ekologii i oszczędności!
Tak jak zainteresowanie fotowoltaiką wzrosło na skutek zwiększenia świadomości społecznej o istotności ekologii, podobnie jest w przypadku pomp ciepła. Są to urządzenia pozyskujące ciepło z zewnątrz z – z powietrza, gruntu lub wody – i transportujące je do wewnątrz, do środka domu. Podobnie działa to w przypadku chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła zasilane są w 75% ze środowiska, do działania potrzebują też jednak wspomagania prądem, zaś ten niskim kosztem można zdobyć dzięki panelom słonecznym. Innym rozwiązaniem znakomicie współgrającym z instalacją fotowoltaiczną jest klimatyzator, również służący zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń za pomocą pompy ciepła z klimatyzatora.
Urządzenia te są więc doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania za pomocą gazu i węgla, których wykorzystanie dzięki zmianie przepisów dla dobra środowiska stanie się niemożliwe w ciągu najbliższych kilku lat. Ponadto, użycie gazu i węgla jest również wyjątkowo nieopłacalne ze względu na podwyżki cen tych zasobów. W 2022 roku gaz podrożał aż o 58%, zaś węgiel o 15% w porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym.
Fotowoltaika Rzeszów przynosi kolejny korzystny układ. Nasza firma fotowoltaiczna bowiem zajmuje się nie tylko montażem fotowoltaiki, ale i pomp ciepła oraz klimatyzatorów. Dzięki temu z łatwością można uczynimy nasze gospodarstwo domowe ekologicznym i bezpiecznym, a dla nas wiąże się to z ogromnymi oszczędnościami w perspektywie przyszłościowej. Zainwestuj w panele słoneczne i ciesz się licznymi korzyściami z wykorzystania tego odnawialnego źródła energii!
Energooszczędne i ekologiczne ogrzewanie domu – opłacalna inwestycja w montaż fotowoltaiki!
Zarówno pompy ciepła, jak i klimatyzatory można spotkać w niemal każdym nowoczesnym gospodarstwie domowym. Skoro decydujemy się na te rozwiązania, zapewniające ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie wnętrz, warto zainteresować się montażem fotowoltaiki, aby zmniejszyć koszt prądu potrzebnego do ich zasilania. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze i na ogrzewanie, i na energię elektryczną.
Z jakimi jeszcze urządzeniami możemy połączyć działanie fotowoltaiki? Carporty i ładowarki samochodowe dla nowoczesnych obywateli.
Innymi nowoczesnymi alternatywami, na którą decyduje się coraz więcej Polaków, są samochody nie-spalinowe – hybrydowe bądź elektryczne, do działania używające energii elektrycznej. Dzięki zmniejszeniu emisji spalin ma to pozytywny wpływ na środowisko, natomiast ze względu na podwyżki cen paliwa – samochody nie-spalinowe skutkują także oszczędnością pieniędzy dla ich kierowców. Do pełnego funkcjonowania pojazdy hybrydowe i elektryczne potrzebują jednak ładowarek samochodowych, w które warto zainwestować na własność. Również w tym zestawie panele słoneczne mogą okazać się wspaniałym przedsięwzięciem.
Wielu kierowców samochodów nie-spalinowych decyduje się na budowę carportu – wiaty stanowiącej miejsce parkingowe, które chroni pojazd np. przed gradem lub ulewą. Na dachu carportu można zastosować montaż fotowoltaiki, żeby panele fotowoltaiczne przekształcały promienie słoneczne w prąd, jakim zasili się naszą prywatną ładowarkę samochodową. Dzięki temu możemy cieszyć się pojazdem nie-spalinowym przy obniżonych kosztach, co wynika z produkcji własnej energii elektrycznej dzięki instalacji fotowoltaicznej. Carporty i ładowarki samochodowe są więc kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które doskonale współgrają z fotowoltaiką!
Fotowoltaika Rzeszów – maksymalizacja własnych zysków wraz z minimalizacją strat dla środowiska!
Montaż fotowoltaiki to wspaniała inwestycja w przyszłość, przynosząca zyski dla jej inwestorów przez wiele kolejnych lat. Fotowoltaika pomaga obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 90%! Przy tym ma genialny wpływ na środowisko, w którym żyje każdy z nas. Panele słoneczne przynoszą więc wachlarz korzyści, będąc ratunkiem w świetle zmian na rzecz ekologii oraz podwyżek cen prądu i ogrzewania. Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja w przyszłość!
Jak działa fotowoltaika Rzeszów?
Zapewne każdy z nas słyszał, że fotowoltaika to instalacja, która generuje energię elektryczną ze słońca. Jednak jak dokładnie to działa? Najistotniejsze w całym procesie jest zjawisko fotowoltaiczne, czyli wzbudzenie elektronów znajdujących się w krzemie, z którego zbudowane są panele solarne. Wskutek wzbudzenia i przemieszczania się elektronów pomiędzy elektrodami dochodzi do różnicy potencjałów, a to z kolei wytwarza prąd stały. Tak pozyskany prąd trafia poprzez okablowanie do falownika, zwanego również inwerterem. Tam prąd stały zostaje zamieniony na prąd zmienny, czyli taki, którego możemy używać w gospodarstwie domowym. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała nadwyżkę prądu – co często zdarza się latem – to nadmiar może zostać zmagazynowany lub oddany do sieci przesyłowej. Decydując się na drugi wariant, Operator sieci dystrybucyjnej rozliczy nas w systemie Net billing. To oznacza, że ile jednostek energii, ile oddaliśmy do sieci, tyle będziemy mogli odebrać w momencie braku nasłonecznienia, np. w nocy lub przy całkowitym zachmurzeniu.
Co wpływa na wydajność fotowoltaiki?
Każdy z nas chce, aby instalacja fotowoltaiczna Rzeszów działała optymalnie przez cały okres użytkowania. Oznacza to, że nasz zespół INFOMECH już podczas jej projektowania musi dokładnie przeanalizować wybór miejsca montażu poszczególnych jej elementów. Po konsultacjach z naszymi klientami zwracamy przede wszystkim uwagę na:
- Dokładną lokalizację – to od szerokości geograficznej zależy wysokość słońca nad horyzontem w określonych miesiącach;
- Nachylenie dachu, na którym maja być zamontowane panele fotowoltaiczne – najwyższą wydajność osiągniemy przy kącie nachylenia dachu od 35° do 39°;
- Opcja instalacji naziemnej – jeżeli instalacja na dachu jest niemożliwa lub nieefektywna, wówczas analizujemy możliwość instalacji paneli na gruncie;
- Wpływ zacienienia otoczenia – zwracamy uwagę, czy pada cień w miejscu montażu paneli fotowoltaicznych, a jeśli tak, to gdzie i jak długo;
- Położenie względem stron świata – największą efektywność uzyskamy w momencie, gdy panele fotowoltaiczne będą skierowane w południową stronę;
Wszystkie pomiary wykonują nasi specjaliści INFOMECH podczas bezpłatnego i niezobowiązującego audytu energetycznego.
Instalacja fotowoltaiczna jako element domu pasywnego
Na termomodernizację budynków decyduje się coraz większe grono właścicieli domów jednorodzinnych. Również nowo powstające budynku w Rzeszowie coraz częściej są budowane z myślą o jak najmniejszym zużyciu energii. Takie domy cechują się doskonałym dociepleniem, niskim zapotrzebowaniem na prąd oraz częściową lub całościową samowystarczalnością dzięki instalacjom OZE. Jednym z podstawowych elementów domu pasywnego jest właśnie fotowoltaika Rzeszów, która pozwala wygenerować prąd niezbędny do zaspokojenia co najmniej 75-80% całości potrzeb. Nierzadko jednak instalacje te w całości pokrywają zużycie prądu, a ewentualna nadwyżka jest rozliczana w systemie Net billing. Rachunki rzędu 4000 złotych rocznie nie będą już zmorą, a zapowiedzi podwyżek nie będą drenować portfela. Fotowoltaika Rzeszów sprawi, że rachunki za prąd dla kilkuosobowej rodziny w domu wolnostojącym będą niższe, niż dla singla mieszkającego w kawalerce.
Obsługa INFOMECH – fotowoltaika Rzeszów
INFOMECH to firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzedaży, montażu oraz serwisu instalacji OZE. W skład naszej oferty wchodzą pompy ciepła (powietrze/woda, powietrze/powietrze i gruntowe), klimatyzacja, kompletne instalacje fotowolaiczne oraz magazyny energii. Każdy z zatrudnionych przez nas specjalistów posiada aktualne uprawnienia UDT, co potwierdza ich fachowość oraz praktyczne umiejętności montażu. Cenimy wysoką jakość, a naszych klientów obsługujemy tak, jak sami chcielibyśmy być obsłużeni. Współpracujemy tylko z renomowanymi producentami urządzeń: LONGi, JA Solar, Q Cells, Sharp, Bruk-Bet Fotowoltaika, Fronius czy Growatt. Na każdą montowaną przez nas instalację przekazujemy gwarancję producenta, a usługi własne obejmujemy rękojmią – jesteśmy pewni, że nasz montaż jest wykonany profesjonalnie. Każdy z naszych klientów objęty jest kompleksowym wsparciem posprzedażowym – nasi doradcy chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. Ponadto, wykonujemy usługi cyklicznego przeglądu i konserwacji fotowoltaiki. Dzięki temu żywotność całej instalacji można wydłużyć nawet do 30-35 lat nieprzerwanej, wydajnej pracy.