Dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Zwroty z tytułu eko-inwestycji oraz pożyczki na preferencyjnych warunkach dostępne są pod wieloma postaciami. Jedną z nich jest program Czyste Powietrze – jedna z największych dotacji realizowana w Polsce. To bardzo dobra okazja do sfinansowania swojego nowego, ekologicznego ogrzewania lub mikroinstalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze? Na jakich zasadach będą wypłacane pieniądze? Do kogo należy złożyć dokumenty?
Dlaczego źródła OZE wymagają dofinansowania?
Odnawialne źródła energii to przyszłość, która już teraz dzieje się na naszych oczach. Z jednej strony wzrasta świadomość dotycząca ochrony środowiska i potrzeb wdrożenia ekologicznych nawyków. Z drugiej zaś wiele osób liczy na finansowe benefity związane chociażby z zastąpienia drogich paliw darmową, zieloną energią. Jednak nie każda osoba może pozwolić sobie na sfinansowanie ekologicznych rozwiązań z własnych środków. Wydatek związany z zakupem i montażem pompy ciepła to około 28-35 tysięcy złotych. Fotowoltaika natomiast to wydatek co najmniej 20-25 tysięcy złotych, a przy opcjonalnej rozbudowie instalacji o magazyn energii można osiągnąć cenę rzędu 100 tysięcy złotych.
Nawet jeżeli zrezygnujemy z magazynu energii, to rachunek oscylować będzie w granicy 65-75 tysięcy złotych. Choć inwestycja ta zwróci się w perspektywie 6-8 lat, a kolejne 20 lat oznaczać będzie czysty zysk to konieczne jest sfinansowanie całości jeszcze przed czerpaniem ekonomicznych korzyści. Z problemem można w teorii poradzić sobie przez zaciągnięcie ekopożyczki lub celowego kredytu gotówkowego. Jednakże rodziny o skromnych dochodach lub żyjący z zasiłków nie będą mieli zdolności kredytowej, która pozwoli pokryć wszystkie potrzeby. Aby umożliwić tym osobom zieloną transformację i nie narażać ich na ubóstwo energetyczne, przewidziano program Czyste Powietrze.
Czyste Powietrze – założenia programu
Program Czyste Powietrze stanowi kompleksową odpowiedź na potrzebę zastąpienia starych, nieekologicznych źródeł ogrzewania nowymi, wydajniejszymi rozwiązaniami. Od 2023 roku uwzględniono również potrzebę niezależności energetycznej, tym samym zachęcając potencjalnych beneficjentów również do finansowania instalacji fotowoltaiki. Program ten jest kierowany w pierwszej kolejności do gospodarstw domowych z najskromniejszymi dochodami. Dzięki temu również i mniej zamożne osoby mogą sobie pozwolić na sfinansowanie ekologicznych źródeł ogrzewania i fotowoltaiki. Budżet programu wynosi aż 103,3 miliarda złotych, przy czym 83,3 miliardy to dotacje, zaś pozostałe 20 miliardów to środki na kredyty udzielane przez banki.
Czytając założenia programowe, widzimy siedem celów, które ma zrealizować program:
- Poprawa efektywności energetycznej u 3.030.000 beneficjentów;
- Wymienienie 3.000.000 źródeł nieefektywnego ogrzewania na niskoemisyjne;
- Wzrost zdolności wytwarzania energii elektrycznej z instalacji PV o 750 MWe;
- Ograniczenie zużycia energii końcowej o 38 100 000 MWh rocznie;
- Ograniczenie emisji pyłów PM10 o 213 000 Mg rocznie;
- Ograniczenie emisji benzoalfapirenu o 143 Mg rocznie;
- Ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 14 200 000 Mg rocznie.
Cały program można podsumować w czterech słowach: czyste powietrze, oszczędność energetyczna.
Do kiedy można składać wniosek o dofinansowanie?
Realizacja programu Czyste Powietrze rozłożona jest aż na 11 lat. Inauguracja nastąpiła w 2018 roku, nabór wniosków trwa do końca 2027 roku, zaś ostatnie transze dotacji zostaną wypłacone do 30.09.2029 roku. Program może być zakończony szybciej, jeśli pula dofinansowania – wcześniej wspomniane 103,3 miliarda złotych – zostanie całkowicie wykorzystana. Należy podkreślić fakt, że dopiero od 2023 roku możliwe jest składanie wniosku Czyste Powietrze na fotowoltaikę. Aktualny stan realizacji umów w ramach programu Czyste Powietrze znajdziesz na dedykowanej stronie rządowej. Tam też możesz złożyć wniosek o objęcie Twojej instalacji dofinansowaniem.
Jednak wyznaczone terminy i dostępność puli to nie wszystkie aspekty, na które musisz zwrócić uwagę. Trzeba też pamiętać, że wniosek może być złożony w odpowiednich ramach czasowych względem inwestycji. Jeśli wcześniej zacząłeś termomodernizację, to tylko koszty kwalifikowane z ostatnich 6 miesięcy mogą być wzięte pod uwagę. Jeżeli dopiero planujesz inwestycję, to musisz zakończyć ją w ciągu:
- 18 miesięcy (dotacja z prefinansowaniem),
- 30 miesięcy (dotacja bez prefinansowania dla grupy I i II)
- lub 36 miesięcy (dotacja bez prefinansowania dla grupy III). Zarówno termin 6 miesięcy wstecz, jak i wyżej wymienione okresy liczą się od daty złożenia wniosku.
Kto i ile pieniędzy może otrzymać w ramach dofinansowania Czyste Powietrze?
Beneficjentami programu Czyste Powietrze są osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych.Firmy i jednostki sektora budżetowego nie są uwzględnione w tym programie. Istnieje jednak możliwość współpracy pośredniej kierowana do gmin – przystąpienia do akcji STOP SMOG i Ciepłe Mieszkanie. Firmom rekomendujemy skorzystanie z programu Energia Plus (w nowej odsłonie znana pod nazwą Nowa Energia Plus), a gospodarstwom rolnym z dotacji AgroEnergia. Osoby fizyczne, które chcą stać się beneficjentami Czyste Powietrze muszą spełniać ustalone kryterium dochodowe.
Maksymalny dochód dla gospodarstwa domowego nie może przekraczać 135 tysięcy złotych rocznie. Jednakże – jak wcześniej podkreśliliśmy – program powstał z myślą o tych osobach, które mają najniższe dochody. Różnica w standardzie życia między osobą z miesięcznym dochodem 10.000 złotych a 1.500 złotych jest diametralna. Dlatego też beneficjenci dostali podzieleni na trzy grupy ze względu na swoje dochody – grupa I, czyli podstawowa, grupa II, czyli podwyższona oraz grupa III, czyli najwyższa. Szczegóły pomiędzy poszczególnymi grupami oraz kwoty dofinansowania Czyste Powietrze opisujemy poniżej.
Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania
Pierwszą grupą beneficjentów są wnioskodawcy, których roczny dochód nie przekracza 135 tysięcy złotych. To grupa około 82% Polaków, a więc szeroko rozumiana klasa średnia. Ponieważ większość z tych osób jest w stanie poradzić sobie ze sfinansowaniem fotowoltaiki lub pompy ciepła z własnych oszczędności, intensywność dofinansowania określona jest na 40 do 55% inwestycji. Maksymalne kwoty dofinansowania dla tej grupy beneficjentów określono na 41 tysięcy złotych bez termomodernizacji z PV lub 66 tysięcy złotych z termomodernizacją z fotowoltaiką. Dodatkowo można uzyskać do 100% zwrotu za audyt energetyczny wymagany przy kompleksowej termomodernizacji, lecz nie więcej niż 1200 złotych.
Beneficjenci uprawnieni do podwyższonego poziomu dofinansowania
Druga grupa beneficjentów to wnioskodawcy zaliczani do klasy niższej-wyższej. Średni miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie może przekraczać 2651 złotych. W gospodarstwach wieloosobowych średni miesięczny dochód na osobę nie może być wyższy niż 1894 złote. Do wniosku obowiązkowo należy dodać zaświadczenie o osiąganych dochodach wydane przez gminę. Intensywność dofinansowania dla tej grupy beneficjentów określona jest na 70 do 80% inwestycji. Maksymalne kwoty dofinansowania wynoszą 59 tysięcy złotych bez termomodernizacji z fotowoltaiką lub 99 tysięcy złotych z termomodernizacją z fotowoltaiką. Audyt energetyczny również jest finansowany – do 100%, maksymalnie 1200 złotych.
Beneficjenci uprawnieni do najwyższego poziomu dofinansowania
Trzecia grupa beneficjentów to osoby w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Średni miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie może być wyższy niż 1526 złotych. Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodu na osobę nie może przekraczać 1090 złotych. Do wniosku dołączyć należy zaświadczenie o osiąganych dochodach, które wydaje gmina lub potwierdzenie prawa do otrzymywania zasiłku okresowego, stałego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Przy najwyższym poziomie dofinansowania możliwe jest sfinansowanie nawet do 100% inwestycji. Maksymalne kwoty, jakie może uzyskać beneficjent to 79 tysięcy złotych bez termomodernizacji z instalacją fotowoltaiczną lub 135 tysięcy złotych z termomodernizacją z instalacją fotowoltaiczną. Audyt jest rozliczany w 100%, maksymalnie do 1200 złotych.
Czyste Powietrze – czy wniosek może być odrzucony?
Program zakłada ocenę wniosków pod kątem prawidłowości wnioskowania i spełniania założonych kryteriów. Tylko te przedsięwzięcia, które spełnią kryteria formalne i merytoryczne będą procedowane pod kątem wypłacenia deklarowanej przez wnioskodawcę kwoty. Jeżeli wniosek nie spełnia któregokolwiek kryterium formalnego, wniosek zostanie odrzucony. W przypadku kryteriów merytorycznych wniosek powinien albo spełniać te kryteria, albo wymóg nie powinien mieć zastosowania. Niespełnienie któregokolwiek kryterium merytorycznego (o ile ma zastosowanie do danego wniosku) skutkuje odrzuceniem wniosku.
Kryteria merytoryczne są ściśle uzależnione od tego, jaką instalację OZE wdraża dany beneficjent. Przykładowo, montaż pompy ciepła będzie rozpatrywany pod kątem spełniania normy europejskiej EN-303-5, ale nie będzie już rozpatrywany jako wniosek o kocioł na paliwo stałe. W tym przypadku pierwsze z kryteriów będzie ocenione jako „TAK”, drugie jako „NIE DOTYCZY” i obie odpowiedzi umożliwiają dalsze procedowanie wniosku. Kryteria formalne z kolei mają bardziej uniwersalne założenia i odnoszą się do wszystkich składanych wniosków. Do kryteriów formalnych zalicza się między innymi:
- Terminowość złożenia wniosku – czy wniosek wpłynął w przewidzianych ramach czasowych, z zachowaniem terminów;
- Kompletność złożenia wniosku – czy wykorzystano obowiązujący wzór wniosku i czy wypełniono wszystkie pola, czy złożono podpisy i dołączono załączniki;
- Zgodność programowa – czy cel finansowania oraz jego przewidywany okres jest zgodny z założeniami programu Czyste Powietrze;
- Zgodność beneficjenta – czy beneficjent mieści się w katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania dofinansowania.
INFOMECH – pomoc w składaniu wniosku Czyste Powietrze
Zdajemy sobie sprawę, że kwestie urzędowe mogą być dla niektórych osób szczególnie uciążliwe lub problematyczne. Błędnie wypełniony wniosek lub brak wymaganych załączników może skutkować odesłaniem wniosku do poprawy, a nawet jego całkowitym odrzuceniem. Aby mieć pewność, że Twój wniosek nie będzie odrzucony, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. INFOMECH to firma działająca już od ponad dekady na rynku instalacji OZE, która kompleksowo obsługuje swoich klientów. Nie tylko sprzedajemy i montujemy fotowoltaikę czy pompy ciepła, ale też pomagamy na każdym etapie realizacji – w tym przy składaniu wniosku!
Zlecając montaż fotowoltaiki lub pompy ciepła naszej firmie, otrzymasz całkowicie bezpłatne wsparcie przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie! Jeżeli z jakichś powodów nie kwalifikujesz się do programu Czyste Powietrze, pomożemy Ci wybrać inny program dofinansowania do fotowoltaiki lub pompy ciepła! Obsługujemy zarówno osoby prywatne, jak również firmy, rolników i sektor budżetowy. Wykonywany przez nas audyt energetyczny jest bezpłatny i niezobowiązujący – po badaniu efektywności energetycznej jesteś w stanie podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Zadzwoń lub napisz maila i umów się na bezpłatny audyt już dziś!