Fotowoltaika to inwestycja w ochronę środowiska naturalnego i redukcję śladu węglowego. To także korzyść w postaci obniżonych rachunków za prąd, która wynosi od 60 do nawet 100% opustu. Nim jednak będziemy cieszyć się tymi benefitami, konieczne jest poniesienie pewnych kosztów związanych z zakupem i montażem fotowoltaiki. Dla wielu gospodarstw wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych może naruszyć budżet. Aby zachęcić do przejście na zieloną stronę mocy, przygotowano dotacje i dofinansowania do montażu i zakupu fotowoltaiki.
Na jakiej zasadzie działają dofinansowania do fotowoltaiki?
Nim przejdziemy do omawiania aktualnych programów dotacji do fotowoltaiki, należy przedstawić, czym tak naprawdę są te dofinansowania do fotowoltaiki. Są to specjalnie przygotowane środki pochodzące z budżetów unijnych i rządowych, a więc z pieniędzy publicznych. Służą one zachęcie do montażu odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku mowa będzie konkretnie o instalacji fotowoltaicznej.
Mając na uwadze fakt, iż jest to niemały wydatek, dotacje mają za zadanie złagodzić wymiar finansowy całego przedsięwzięcia. Dotacje mają najczęściej charakter wykluczający się. Jeśli zatem skorzysta się z dotacji Mój Prąd, to nie można będzie wnioskować o program Czyste Powietrze. Ponadto, programy te są kierowane do konkretnych grup, np. Agroenergia do rolników. Oznacza to, że osoby fizyczne lub przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z tej formy pomocy. Dofinansowania do fotowoltaiki wypłacane są po spełnieniu wymogów określonych w programie i tylko w charakterze post factum. Oznacza to, że środki trafią na konta beneficjentów dopiero w momencie zainstalowania paneli fotowoltaicznych.
INFOMECH wspiera w uzyskiwaniu dotacji do fotowoltaiki
W INFOMECH kładziemy szczególny nacisk na wysoką jakość obsługi i kompleksowe wsparcie. Jednym ze standardów w naszej firmie jest wsparcie klientów w procedurze ubiegania się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Nie tylko pomagamy w wyborze najlepszego programu dla danego klienta, ale też razem z nim kompletujemy i składamy dokumenty. Na każdym kroku służymy merytorycznym wsparciem i praktycznymi poradami. Nasze doświadczenie oraz setki zrealizowanych inwestycji sprawiają, że dobrze wiemy, jak uzyskać środki dla naszych klientów. Współpracując z nami możesz być pewien, że Twój wniosek nie zostanie odrzucony bądź wstrzymany ze względu na błędy formalne lub braki w dokumentacji. Poniżej przedstawiamy listę programów dotacji i dofinansować aktualnych na dzień 01.04.2023 roku. Dodatkowo, pod aktualnie trwającymi programami omawiamy informacje związane z finansowaniem instalacji PV zewnętrznymi środkami – pożyczki oraz leasing.
Program Mój Prąd 5.0
Jest to najnowsza odsłona flagowego projektu „Mój Prąd”, która cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród ogółu beneficjentów. Korzystając z programu „Mój Prąd 5.0”, możliwe jest uzyskanie dofinansowania do 4.000 złotych na zakup i montaż samej instalacji PV. Ponadto, poza fotowoltaiką, dotacje można uzyskać na elementy dodatkowe, np. na magazyny energii. Zależnie od tego, jaka będzie nasza skala inwestycji, taką też kwotę dofinansowania do fotowoltaiki otrzymamy. Maksymalnie jest to do 20.500 złotych na jedno przedsięwzięcie inwestycyjne. Należy pamiętać, że zwrotem środków objęte jest nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych. Z programu „Mój Prąd 5.0” mogą skorzystać osoby fizyczne, które kupią i zamontują fotowoltaikę o mocy od 2 do 10 kW. Rolnicy i przedsiębiorcy nie są uwzględnieni w ramach odbiorców tego programu.
Czyste Powietrze
Drugi pod względem popularności program dofinansowania do zakupu i montażu instalacji PV to program Czyste Powietrze. Kierowany jest do osób fizycznych, a wysokość pomocy uzależniona jest od dochodów wnioskodawcy. Beneficjentem może zostać osoba fizyczna, której:
- Roczny dochód nie przekracza 135.000 złotych (grupa 1) – do 30.000 złotych dotacji, pokryć może do 50% kosztów kwalifikowanych;
- dochód miesięczny na samotnie zamieszkującą osobę nie przekracza 2651 złotych lub gdzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada nie więcej niż 1894 złote (grupa 2) – do 37.000 złotych bez prefinansowania lub do 37.000 złotych z prefinansowaniem, do 50% kosztów kwalifikowanych;
- Miesięczny dochód na samotnie zamieszkującą osobę nie przekracza 1526 złotych lub gdzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada nie więcej niż 1090 złotych (grupa 3) – do 69.000 złotych bez prefinansowania lub do 69.000 złotych z prefinansowaniem, do 90% kosztów kwalifikowanych.
Czyste Powietrze Plus
Jest to podwyższony wariant programu „Czyste Powietrze”, który kierowany jest do mniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych. Tutaj także zastosowano trzy stopnie pomocy, które działają niczym kryterium dochodowe i limitują kwotę pomocy. Beneficjentem może zostać osoba fizyczna, której:
- Roczny dochód nie przekracza 100.000 złotych (grupa 1) – do 30.000 złotych dotacji, pokryć może od 30 do 50% kosztów kwalifikowanych;
- Dochód miesięczny na samotnie zamieszkującą osobę nie przekracza 2189 złotych lub gdzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada nie więcej niż 1564 złote (grupa 2) – do 37.000 złotych bez prefinansowania lub do 47.000 złotych z prefinansowaniem, od 60 do 75% kosztów kwalifikowanych;
- Miesięczny dochód na samotnie zamieszkującą osobę nie przekracza 1260 złotych lub gdzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada nie więcej niż 900 złotych (grupa 3) – do 69.000 złotych bez prefinansowania lub do 79.000 złotych z prefinansowaniem, do 90% kosztów kwalifikowanych.
Agroenergia
Program ten kierowany jest do rolników, którzy decydują się na montaż fotowoltaiki o mocy zainstalowanej w przedziale 10-50 kW. Nie bez powodu podajemy tutaj ściśle określone widełki energetyczne. Od mocy instalacji PV zależeć będzie, o jaką kwotę dofinansowania do fotowoltaiki będzie można się ubiegać. Dla instalacji o mocy zanistalowanej od 10 do 30 kW przewidziano do 20% zwrotu kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 15.000 złotych. Dla fotowoltaiki o mocy zainstalowanej od 30 do 50 kW przygotowano zwrot do 12% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25.000 złotych. Istotne jest również to, jaki jest areał posiadanej ziemi – do programu kwalifikują się rolnicy, którzy są właścicielami lub dzierżawcami gruntów o powierzchni od 1 do 300 ha. Gospodarstwo rolne musi być prowadzone osobiście przez co najmniej rok przez wnioskodawcę.
Stop Smog
Jest to przykład specyficznej formy dofinansowania, które kierowane jest tylko do pewnego obrębu Polski. W tym wypadku są to rejony województwa śląskiego objęte tzw. uchwałą antysmogową. Wnioskodawcy – w tym przypadku konkretne gminy – mogą otrzymać do 70% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i montażem fotowoltaiki. Jednakże trzeba pamiętać, że na jedną instalację można spożytkować nie więcej niż 53.000 złotych. Tak pozyskane środki zostaną rozdysponowane między najmniej zamożne gospodarstwa domowe, które zamieszkują domy jednorodzinne. Gmina w ten sposób może spożytkować do 100% kosztów, które miałby ponieść właściciel. Jednak w większości przypadków wymagany jest wkład własny na zasadzie 70% środków państwowych i 30% środków beneficjenta.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna jest niewątpliwie odciążeniem dla osób, które zdecydują się na montaż fotowoltaiki. Nie może być ona jednak rozpatrywana jako typowy przykład dotacji, ponieważ podmiot instalujący fotowoltaikę nie otrzymuje gotówki. Istotą tego programu jest obniżenie podstawy opodatkowania osoby fizycznej, która nie korzystała ze środków NFOŚiGW lub wojewódzkich programów wsparcia. Istotny jest również fakt, że inwestycja związana z instalacją fotowoltaiki musi być ukończona w ciągu 3 lat od dnia jej rozpoczęcia. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 złotych, a ulga może być rozliczana maksymalnie przez 6 kolejnych lat podatkowych.
Przejdźmy więc do praktyki i załóżmy, że pan Jan Kowalski uzyskuje roczny dochód w wysokości 65.000 złotych i montuje instalację o wartości 55.000 złotych. Uwzględniając kwotę wolną od podatku (30.000 złotych), jako podstawa opodatkowania będzie wskazana kwota 35.000 złotych. W pierwszym roku pan Jan odliczy więc 35.000 złotych, czyli nie zapłaci podatku. W drugim roku od kwoty 35.000 złotych odliczy pozostałe do odliczenia środki, czyli 18.000 złotych. Podatek dochodowy więc zostanie zmniejszony, bowiem podstawa opodatkowania wyniesie nie 35.000 złotych, a 17.000 złotych. Ze względu na wykorzystanie pełnej ulgi, w trzecim roku pan Jan zapłaci pełny podatek.
Finansowanie zewnętrzne fotowoltaiki
Jak można zauważyć, wszelkie programy dofinansowania do fotowoltaiki mają charakter post factum. Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie zwrotu poniesionych już kosztów. Co za tym idzie, najpierw trzeba wyłożyć pieniądze z własnego portfela, by następnie odzyskać część środków. Nie każde gospodarstwo domowe może pozwolić sobie na taki wydatek, tak jak i nie każdy przedsiębiorca może chcieć inwestować znaczne rezerwy kapitałowe. Nie oznacza to jednak, że droga do zielonej energii dla takich podmiotów jest zamknięta. Na rynku dostępne są rozmaite rozwiązania bazujące na zewnętrznym sfinansowaniu instalacji fotowoltaicznej. Wśród przykładowych ofert można wyróżnić trzy podstawowe typy działań: pożyczki ze środków państwowych, pożyczki z banków komercyjnych oraz leasing. Nie będziemy omawiać szczegółowo każdej oferty, jaka jest dostępna na rynku. Jest ich bowiem zbyt wiele, a i same warunki dość często się zmieniają. Wskażemy tylko mechanikę działania takich rozwiązań na podstawie trzech przykładów pozwalających zrozumieć możliwości, jakie daje finansowanie zewnętrzne fotowoltaiki.
Energia Plus
Program skierowany jest do przedsiębiorców, czyli podmiotów rozumianych zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. Aktualnie trwa jego czwarta odsłona, potocznie zwana „Nową Energią Plus” – poprzednie zakończyły się sukcesem, każdorazowo wyczerpując pulę środków przed czasem. Program zakłada udzielenie pożyczki od 0,5 do 500 milionów złotych, które to będą stanowić do 85% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Pomoc w tym przypadku polega na tym, że środki pożyczane są na preferencyjnych warunkach – bez prowizji, z obniżonym oprocentowaniem (WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5%). Dodatkowo, pożyczka może być częściowo umorzona, a umorzeniu podlegać będzie maksymalnie 15% przyznanych środków, nie więcej niż 1 milion złotych. Choć program będzie trwać do 2025 roku, to podpisywanie umów pożyczkowych możliwe będzie tylko do końca 2023 roku.
Pożyczka EKOKLIMAT
Jest to jeden z najpopularniejszych przykładów programu ściśle pożyczkowego, który to kierowany jest terytorialnie. W tym przypadku mówimy o środkach przyznawanych dla podmiotów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pożyczka EKOKLIMAT udzielana jest przed przystąpieniem do inwestycji, lecz w momencie, gdy posiadany jest kosztorys zakupu i montażu fotowoltaiki. Tą pożyczkę mogą zaciągnąć osoby fizyczne, prawne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej – czyli w praktyce wszyscy. Sam program dzieli się na pożyczki z umorzeniem oraz bez umorzenia. Pierwsza oferuje możliwość niespłacenia nawet do 15% przyznanej kwoty, a oprocentowanie tej pożyczki wynosi 5,44% w skali roku. Pożyczki bez umorzenia z kolei nie przewidują przywileju częściowego niespłacenia środków, ale za to udzielane są na niższe oprocentowanie – 4,76% w skali roku. Środki przyznawane są w wysokości nawet do 100% wyliczonych kosztów, okres spłaty wynosi do 15 lat, a karencja jest dostępna do 36 miesięcy.
Ekopożyczki w bankach komercyjnych
Ta pozycja – choć nie jest stricte dotacją państwową – warta jest wspomnienia w kontekście jednego ze źródeł finansowania zakupu fotowoltaiki. Banki komercyjne – czyli takie, które są oferują ogólnodostępne usługi – mają pewną gamę pożyczek i kredytów. Mogą być one niecelowe (np. kredyt gotówkowy), jak i celowe (np. kredyt hipoteczny). Na przestrzeni ostatnich lat niezwykle popularne stały się takie produkty, jak ekopożyczka, zielony kredyt czy kredyt na fotowoltaikę. Sprowadzają się one do pożyczania pieniędzy na ściśle określony cel związany z ochroną środowiska. Zależnie od zapisów umowy, taki kapitał może być spożytkowany na – przykładowo – zakup auta elektrycznego, wymiana ogrzewania węglowego na pompę ciepła czy w końcu kupno i montaż fotowoltaiki. Tym różnią się od pozostałych kredytów i pożyczek, że z reguły nie zawierają prowizji, a marża jest znacznie obniżona, co przekłada się na niższe RRSO.
Leasing fotowoltaiki
Zapewne każdy właściciel firmy kojarzy takie pojęcie, jak „leasing” – najczęściej jest ono utożsamiane z pojazdami i maszynami. Jednak nie tylko takie środki trwałe mogą zostać objęte leasingiem – również fotowoltaika może być w ten sposób sfinansowana. Coraz więcej producentów decyduje się na tę charakterystyczną formę wynajmu, która może być finansowana nawet przez 10 lat. Zależnie od oferty podmiotu leasingowego, pula środków przeznaczonych na leasing może sięgać kwot 500.000 złotych netto. Warto podkreślić, że podmiot decydujący się na leasing fotowoltaiki zachowuje wszystkie benefity tego mechanizmu. Nie dość, że w firmie pojawi się zielona energia, to jeszcze odbędzie się to przy niskim wkładzie własnym oraz z preferencyjnymi rozwiązaniami podatkowymi. Dla osób fizycznych coraz częściej dostępne są leasingi konsumenckie, jednak taka forma finansowania wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Stąd też leasing na fotowoltaikę adresowany jest przede wszystkim do przedsiębiorców.