Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie pozyskiwania odnawialnej energii ze słońca. Na montaż fotowoltaiki decydują się już nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale i wspólnoty mieszkaniowe czy rolnicy. Co więcej – część inwestorów widząc w tej technologii przyszłość, oddaje swoje ziemie pod farmy fotowoltaiczne. Co to jest fotowoltaika i dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne i czemu INFOMECH będzie najlepszym partnerem do realizacji zlecenia?
Co to jest fotowoltaika i kim jest prosument?
Na wstępie tego artykułu warto sobie uzmysłowić, co to jest fotowoltaika. Pod hasłem „fotowoltaika” kryje się instalacja, która konwertuje promienie słoneczne na prąd, przesyłając energię elektryczną do rozdzielni. Na dachu lub ziemi montuje się ogniwa fotowoltaiczne, które przekształcają energię słoneczną w prąd stały. Taki prąd przechodzi do inwertera, który z kolei przekształca prąd stały w prąd zmienny i kontroluje pracę całej instalacji. Do rozliczenia tego, ile prądu sami wytworzyliśmy, a ile pochodzi z sieci publicznej, stosuje się licznik dwukierunkowy. Taki licznik podpina zakład energetyczny, łącząc sieć energetyczną z rozdzielnią prądu w domu.
Warto zwrócić uwagę na to, że ilość wyprodukowanego przez nasze panele prądu bywa zmienna. W lecie bardzo często występuje nadwyżka energetyczna, którą możemy albo magazynować (potrzebne są do tego baterie do magazynowania energii, które są dość kosztowne), albo odsprzedać do sieci. Większość gospodarstw decyduje się na odsprzedaż energii do sieci energetycznej, tym samym stając się prosumentem. Słowo „prosument” to słowotwór powstały z połączenia słowa „producent” i „konsument”. Oznacza on podmiot, który zaangażowany jest w produkcję dobra, które samo zużywa i najczęściej produkuje tyle dobra, by zaspokoić potrzeby własne.
Czy fotowoltaika pomaga obniżyć ceny za prąd?
Nie jest tajemnicą, że wiele osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych właśnie ze względu na kwestie ekonomiczne. Oszczędność pieniędzy związana z montażem fotowoltaiki dzieje się za sprawą obniżonych rachunków za prąd. Aby nie być gołosłownym, sprawdzimy, jakie są ceny za 1 kWh energii elektrycznej i ile można zaoszczędzić na fotowoltaice o mocy 3 KW i 5 KW (dwa najpopularniejsze rodzaje). Uśredniona cena prądu w 2022 roku wynosiła 0,66 złotych za 1 kWh, przy czym jest to stawka obniżona. Obowiązuje bowiem „tarcza antyinflacyjna” z obniżoną stawką VAT, bez której cena prądu wyniosłaby średnio 0,77 złotych za 1 kWh.
Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 KW oscyluje wokół 20.000 złotych, a 5 KW to około 30.000 złotych. Pierwsza z instalacji pozwala wyprodukować rocznie około 3000 kWh prądu, co daje blisko 2.000 złotych oszczędności na rachunkach. Druga instalacja fotowoltaiczna pozwala wyprodukować 5000 kWh prądu, a to z kolei oszczędność 3.300 złotych. Tak więc instalacja paneli zwróci się w okresie 7-10 lat, a każdy kolejny rok to co najmniej 2.000 złotych dodatkowego budżetu do zagospodarowania w domu. Warto dodać, że nasza szacunki są ostrożne i przedstawiona produkcja dotyczy umiarkowanego nasłonecznienia.
Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2022 roku
Wspomniany wcześniej koszt zakupu fotowoltaiki nie należy do najniższych – niewiele osób może wydać z dnia na dzień kilkadziesiąt tysięcy złotych. W INFOMECH mamy tego świadomość, dlatego oferujemy kompletny montaż po preferencyjnej cenie przy zakupie instalacji fotowoltaicznej. To jednak nie wszystko – z pomocą przychodzą dofinansowania do fotowoltaiki, czyli programy rządowe i dofinansowania unijne. Dotacje na fotowoltaikę w 2022 roku przewidziane są w rozmaitych programach kierowanych zarówno do osób prywatnych, jak i rolników czy przedsiębiorców. Przykładowe programy, które pomogą w sfinanzowaniu zakupu i montażu fotowoltaiki wyglądają następująco:
- Czyste Powietrze – sfinansowanie do 30.000 złotych lub 37.000 złotych kosztów kwalifikowanych zależnie od dochodu gospodarstwa domowego;
- Mój Prąd 5.0 – dotacja rządowa pokrywająca część kosztów instalacji fotowoltaiki;
- Ulga Termomodernizacyjna – możliwość odliczenia od podatku części kosztów kwalifikowanych zakupu i instalacji paneli PV, do 53.000 złotych;
- AgroEnergia – program kierowany do rolników, który umożliwia zwrot kosztów poniesionych na fotowoltaikę, przy mocy 10 do 30 kW 20%, maksymalnie 15.000 złotych, przy mocy 30 do 50 kW 13%, maksymalnie 25.000 złotych;
- Ekopożyczki – tutaj oferta pochodzi z części banków komercyjnych i obejmuje tak osoby prywatne, jak i firmy – klienci mogą starać się o pożyczki na cele ekologiczne, które mają niższe oprocentowanie i obniżoną marżę lub jej brak.
Czy fotowoltaika pracuje również w nocy i w zimie?
W INFOMECH bardzo często otrzymujemy zapytania dotyczące użyteczności panelów fotowoltaicznych poza sezonem letnim. Czy fotowoltaika działa w zimie? Czy instalacja fotowoltaiczna pracuje w nocy? Na te i inne pytania odpowiadamy następująco: aby instalacja PV działała, konieczne jest promieniowanie słoneczne. I tutaj należy rozróżnić „obecność słońca” od „obecności promieniowania słonecznego”. Zwyczajowo kojarzone lato faktycznie przynosi zarówno wiele słońca, jak i promieni słonecznych – stąd chociażby wysyp ofert kremów z filtrami UV. Jednakże czerwiec, lipiec, sierpień i część września to nie koniec okresu, w którym fotowoltaika pracuje, generując dla nas prąd.
Późną jesienią, zimą i wiosną panele fotowoltaiczne jak najbardziej działają – mimo ujemnych temperatur wciąż pojawia się nasłonecznienie. Nawet jeśli słońce tymczasowo schowa się za chmurami lub pojawią się opady atmosferyczne, to i tak promieniowanie słoneczne dociera do paneli. W nocy rzecz jasna fotowoltaika nie będzie pracować, ponieważ promienie słoneczne nie będą docierać do obszaru roboczego. Nie jest więc prawdą stwierdzenie, że panele fotowoltaiczneS nadają się do montażu tylko w rejonach śródziemnomorskich. Nie jest też prawdą, że w Polsce niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu z powodu krótkiego okresu nasłonecznienia.
Fotowoltaika off-grid, czyli panele PV na balkon
Ciekawą nowością jest również możliwość montażu paneli fotowoltaicznych… na balkonie. Oczywiście, nie będziemy mówili tutaj o klasycznych instalacjach, a o małych panelach PV montowanych na barierkach balkonowych. Taka instalacja – zwana także fotowoltaiką off-grid – to koszt oscylujący w okolicach 5.000 złotych i generujący od 350 do nawet 500 kWh rocznie. Sprzęt nie jest podłączany do sieci przesyłowej, gdyż prąd pozyskany przez panele zużywany jest na bieżąco. Dla porównania podajemy roczne zużycie prądu przez rozmaite sprzęty (rodzina czteroosobowa, codzienne użytkowanie):
- Lodówka – 270 kWh
- Zmywarka – 255 kWh
- Czajnik elektryczny – 240 kWh
- Komputer stacjonarny – 200 kWh
- Telewizor – 175 kWh
- Odkurzacz – 155 kWh
- Pralka – 145 kWh
Wspomniane wcześniej 350-500 kWh nie zaspokoi to całkowicie potrzeb mieszkania, ale sprawi, że rocznie zaoszczędzimy od 235 do 400 złotych. Czy jest to gra warta świeczki? Naszym zdaniem tak – w dobie podwyżek cen prądu i konieczności oszczędzania energii, fotowoltaika off-grid to dobre rozwiązanie. Co prawda, nie otrzymamy dofinansowania na taką instalację, ale nie zmienia to faktu, że instalacja zwróci się w przedziale 14-18 lat. Choć w Polsce instalacja PV off-grid jest dość rzadko spotykana, to w Niemczech balkony z fotowoltaiką stanowią normalny widok.
Instalacja fotowoltaiczna od INFOMECH
Wszystkie osoby i firmy zainteresowane zakupem i montażem fotowoltaiki zachęcamy do kontaktu z naszą firmą fotowoltaiczną. INFOMECH to blisko dwie dekady doświadczenia w zakresie montażu OZE – pomp ciepła, klimatyzacji i fotowoltaiki. Tysiące wykonanych zleceń, w tym setki z zakresu instalacji fotowoltaicznych przekładają się na szerokie grono zadowolonych klientów. Nasi fachowcy posiadają aktualne uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, które są niezbędne do prawidłowego montażu paneli PV. Cechuje nas transparentność i najwyższa jakość obsługi klienta – o każdym kroku na bieżąco informujemy kontrahenta, gwarantując przejrzystość realizacji zlecenia.
Poza fachową kadrą i nienaganną obsługą klienta warto zwrócić uwagę na nasz sprzęt. Nie uznajemy półśrodków czy kompromisów – stosunek jakości do ceny jest doskonały, a panele fotowoltaiczne nie mają sobie równych. Pracujemy wyłącznie na najlepszej jakości instalacjach, których okres użytkowania jest szacowany na około 25-30 lat. Współpracujemy z renomowanymi producentami, którzy dzięki swej jakości są niekwestionowanymi liderami branży. Na naszą pracę udzielamy gwarancji, a sama instalacja objęta jest wieloletnią gwarancją producencką. To dodatkowa pewność dla naszych klientów, że instalacja PV nie przysporzy im nieprzyjemnych niespodzianek.
Montaż i serwis paneli fotowoltaicznych od INFOMECH
Przed złożeniem zamówienia na kompletną instalację fotowoltaiczną, specjaliści z INFOMECH wykonają niezobowiązujący audyt energetyczny. To bardzo dobra opcja dla osób, które wciąż się wahają lub chcą uzyskać szczegółowy kosztorys przedsięwzięcia. Pod uwagę weźmiemy wiele czynników – od obszaru nasłonecznienia przez miejsce docelowej instalacji (naziemna czy na dachu) aż po zapotrzebowanie energetyczne domu. Na tej podstawie jesteśmy w stanie zaprojektować kompletną instalację PV oraz zaproponować cenę za zakup i montaż fotowoltaiki.
Jeżeli klient zdecydowany jest na rozpoczęcie współpracy, umawiamy dogodny termin i przystępujemy do wykonania zlecenia. Na sam montaż należy zarezerwować 2 dni robocze, ponieważ prace związane z instalacją zajmują około 20 roboczogodzin. Przy bardziej rozbudowanych projektach, w szczególności farmach fotowoltaicznych, prace mogą potrwać nawet do 7 dni roboczych. Po zakończeniu przeprowadzanych przez nas prac, instalacja fotowoltaiczna jest gotowa do pracy. Na zakończenie montażu nasi fachowcy udzielają praktycznych wskazówek i porad, które z pewnością przydadzą się podczas codziennej eksploatacji.
Podsumowanie: Co to jest fotowoltaika i czy to się opłaca??
Jeszcze dekadę temu mało kto wiedział co to jest fotowoltaika. Traktowana była jako technologia przyszłości lub trend dla zamożnych. Dziś instalacje fotowoltaiczne stają się jedną z podstawowych form OZE w wielu domach. Na popularyzację paneli PV wpłynęło szereg korzyści, które jednocześnie pomagają w odpowiedzi na pytanie – dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną? Argumenty przemawiające za montażem fotowoltaiki to między innymi:
- Oszczędność pieniędzy – jeden z najważniejszych argumentów, fotowoltaika pozwoli obniżyć rachunki o około 55-90% zależnie od zainstalowanej mocy;
- Częściowa niezależność – ponieważ część prądu będziemy produkować sami, instalacja fotowoltaiczna złagodzi skutki podwyżek cen za energię elektryczną;
- Zabezpieczenie energetyczne – nie musimy się martwić o dostępność opału – słońce (obecne nawet przy zachmurzeniu) jest darmowe i niewyczerpalne;
- Zeroemisyjność – fotowoltaika nie zużywa paliwa w postaci gazu czy węgla, nie wykorzystuje się także zasobów wodnych, co pomaga redukować ślad węglowy;
- Cicha praca – instalacja fotowoltaiczna nie jest uciążliwa w użytkowaniu, a jedyny dźwięk, jaki jest wydawany, to praca inwertera (około 25 dB, mniej niż szept);
- Bezpieczeństwo – fotowoltaika to zabezpieczony system, który ani nie uszkodzi konstrukcji dachu, ani nie będzie wywoływać spięć czy ryzyka pożarowego;
- Bezobsługowość instalacji – właściciel domu, na którym zamontowana jest fotowoltaika nie musi robić nic, by instalacja pozyskiwała dla niego prąd;
- Wieloletnia żywotność – cała instalacja przy odpowiednim serwisie może służyć bezawaryjnie przez co najmniej dwie dekady, z reguły to 25-30 lat.
Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że montaż instalacji fotowoltaicznej to jedna z najlepszych decyzji!