Nie od dziś wiadomo, że sektor rolniczy wiąże się ze znacznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Bez niej sprawne i wydajne funkcjonowanie gospodarstw nie byłoby możliwe. Aby zaspokoić zapotrzebowanie budynków gospodarczych na prąd, warto rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej. Choć fotowoltaika dla rolników wiąże się z dużymi nakładami początkowymi, to w krótkim okresie przyniesie zwrot. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna może generować zyski przez co najmniej dekadę po okresie zwrotu. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom fotowoltaiki w rolnictwie.
Fotowoltaika w rolnictwie
Czasy, w których rolnictwo i wieś kojarzyły się z brakiem nowoczesnych technologii odchodzą w niepamięć. Współczesny rolnik to doskonale zorganizowany i świadomy człowiek, który w swej codziennej pracy przypomina przedsiębiorcę. W tym wypadku firmą będzie hodowla, uprawa, sad lub jakakolwiek inna przestrzeń, która wiąże się z plonami i płodami rolnymi. W coraz to większej liczbie gospodarstw możemy mówić o tzw. rolnictwie 4.0. lub smart farmingu. Oznacza to sytuację, w której każdy etap działania jest maksymalnie zoptymalizowany, dzięki czemu wydajność gospodarstwa rośnie, a koszty – maleją. Zamiast doglądać pola przy użyciu ciągnika spalającego paliwo, można robić to przy pomocy drona. Ręczne notatki i obliczenia zastępują programy zainstalowane na laptopie lub tablecie.
Skoro mowa o obniżaniu kosztów i zwiększaniu wydajności, nie sposób pominąć tematu fotowoltaiki. Słońce ma ogromne znaczenie w uprawie rolnej – to od jego obecności i natężenia zależy, jakie będzie plonowanie roślin. Okazuje się jednak, że „życiodajność” promieni słonecznych można także przekuć w zysk. Wykorzystując słońce, możemy generować energię elektryczną, która zasili nasze budynki gospodarcze, ogrzeje obory, stadniny, chlewy czy fermy. Kolejni rolnicy przekonują się do tego odnawialnego źródła energii, a na dachach budynków gospodarczych i prywatnych domów pojawiają się czarne panele PV. Szczególnie teraz, w dobie wysokiej inflacji, rosnących kosztów i kryzysu energetycznego, każdy wygenerowany kilowat ma ogromne znaczenie.
Zalety związane z fotowoltaiką
Fotowoltaika prezentowana jest w czołówce odnawialnych źródeł energii i nie jest to przypadek. Doskonale wiemy, że energetyka w Polsce stoi przede wszystkim na węglu – aż 70% prądu w Polsce pochodzi ze spalania nieekologicznego węgla brunatnego lub kamiennego. Kolejne 10% to gaz ziemny, który również nie jest obojętny dla środowiska i dopiero na trzecim miejscu jest pierwszy przedstawiciel OZE – wiatr. By zmienić tę niekorzystną statystykę, wybiera się ekologiczne rozwiązania w postaci fotowoltaiki. Pomaga ona zredukować ślad węglowy – dane gospodarstwo częściowo lub całościowo odcina się od energii pochodzącej z węgla lub gazu. Brak emisji spalin oznacza znacznie czystsze powietrze, a to z kolei oznacza zmniejszenie zapadalności na choroby dróg oddechowych. Nie ulega więc wątpliwości, że fotowoltaika dla rolników to zdrowy wybór i dla domowników i dla środowiska naturalnego.
Obok aspektu zdrowotnego i ekologicznego, jest jeszcze kwestia finansowa – równie istotna i równie skuteczna w przechodzeniu na zieloną stronę mocy. Rachunki za prąd z elektrowni składają się z dwóch elementów – opłaty przesyłowej i opłaty sprzedażowej. O ile tej pierwszej nie da się uniknąć (w końcu musimy być podłączeni do sieci), o tyle opłata sprzedażowa może być skutecznie ograniczona. Wystarczy, że nie będziemy pobierać prądu z sieci lub pobierzemy tylko symboliczne ilości. Resztą zajmie się fotowoltaika, która wygeneruje prąd z padających na nią promieni słonecznych. Ile procent zapotrzebowania można pokryć w ten sposób? Zależy to od wielu czynników, jednak przyjmuje się, że standardowa instalacja fotowoltaiczna zaspokaja od 60 do nawet 100% zapotrzebowania. Przyjrzyjmy się dokładnym wyliczeniom by poznać, ile pieniędzy można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice.
Ile można zyskać na fotowoltaice?
Przyjmijmy, że Twoje gospodarstwo rolne jest energochłonne – potrzebuje około 50 kWp, co w przeliczeniu daje 40.000 kWh. Przy obecnej uśrednionej stawce 1 zł za 1 kWh możesz spodziewać się rachunku na poziomie 40.000 złotych rocznie. Równolegle otrzymujesz propozycję instalacji zestawu fotowoltaicznego o mocy 50 kWp, co wiąże się z kosztem rzędu 180.000 złotych. Wydajność takiej instalacji określana jest na 75%, co oznacza, że będziesz płacić tylko jedną czwartą dotychczasowych rachunków. W ten sposób rokrocznie zyskasz 30.000 złotych, co oznacza, że instalacja zwróci się w przeciągu 6 lat. To oczywiście bardzo uproszczone obliczenia, które nie uwzględniają m.in. przeglądu i serwisu instalacji. Realny okres zwrotu wynosi od 7 do 9 lat, przy czym raczej skłaniamy się ku krótszemu, 7-letniemu okresowi zwrotu.
Dodajmy, że żywotność instalacji PV zazwyczaj określana jest na 20-25 lat, co oznacza, że przez blisko dwie dekady zyskujemy na zielonej zmianie. Po dwudziestu latach mamy więc łączną sumę oszczędności rzędu 600.000 złotych!
Fotowoltaika dla rolników – dotacje i dofinansowania
Podane we wcześniejszym przykładzie 180.000 złotych to koszt wysoki i – mając na względzie dotychczasowe realizacje – rzadko kiedy dochodzi się do takiego pułapu. Znacznie częściej mowa o kosztorysie w przedziale 35.000–60.000 złotych. Nie zmienia to faktu, że jest to koszt, który z pewnością odczuje nasz domowy budżet. Aby nieco załagodzić odczuwalność wydatków, przygotowano rozmaite programy dofinansowania do fotowoltaiki i dotacji. Środki te pochodzą zarówno z budżetu unijnego, jak i rządowego, dzięki czemu praktycznie każdy rolnik kwalifikuje się do objęcia specjalną pomocą. Pamiętajmy, że poza typowymi dofinansowaniami, dostępna jest także ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć część kosztów kwalifikowanych od podatku dochodowego. Zgodnie ze stanem na koniec stycznia 2023 roku, dostępne są dwa istotne programy dotacji na fotowoltaikę dla rolników: Agroenergia i program ARiMR „Fotowoltaika dla rolnika”.
Agroenergia to program rządowy, który realizowany jest z powodzeniem już od blisko dwóch lat. Pozwala on na ubieganie się o zwrot części kosztów kwalifikowanych dla tych gospodarstw, które przechodzą na zieloną energię. Tyczy się to oczywiście decyzji o zamontowaniu fotowoltaiki, która ma moc od 10 do 50 kW. Co istotne, w tym limicie mieszczą się także instalacje hybrydowe (fotowoltaika + pompa ciepła) oraz takie instalacje, do których przyłączone są magazyny energii.
Drugi program dotacji, czyli celowa pomoc ARiMR rozpoczęła nabór wniosków od 31 stycznia 2023 roku i potrwa do 1 marca 2023 roku. Tutaj ważny jest dopisek, iż w programie uwzględniane są także te instalacje, które produkują prąd na użytek prywatnego gospodarstwa domowego danego rolnika. Warunek jest jednak taki, iż stosunek prądu wytwarzanego na rzecz gospodarstwa rolnego do prądu idącego na gospodarstwo prywatne wynosi nie więcej niż 80% do 20%. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mówimy o oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych, a więc nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o dotacje!
Ekopożyczka na fotowoltaikę – co warto wiedzieć?
Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest opłacalna, aczkolwiek kosztowna. Nie każdą osobę stać, by z dnia na dzień wygospodarować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych na zakup fotowoltaiki. Aby umożliwić realizację takiego przedsięwzięcia, na rynku pojawiają się tzw. ekopożyczki i kredyty celowe. Są to najczęściej produkty banków komercyjnych, które cechują się preferencyjnymi, korzystnymi warunkami w porównaniu do standardowej oferty kredytowej. Całość polega najczęściej na rezygnacji z prowizji, czyli „wynagrodzenia” dla banku za uruchomienie kredytu oraz obniżonym oprocentowaniu, czyli niższych kosztach związanych z pożyczeniem środków. W zamian jednak zobowiązani jesteśmy do wydania pieniędzy tylko i wyłącznie na cele związane z ochroną środowiska. Może to być zakup paneli fotowoltaicznych, rozliczenie się z firmą montującą fotowoltaikę czy inwestycja w magazyny energii. Całość oczywiście musi być udokumentowana fakturami, które potwierdzą wydatkowanie środków zgodnie z celem.
Czy ekopożyczka, kredyt ekologiczny lub inne tego typu produkty są opłacalne? Co do zasady – tak, na pewno lepiej skorzystać z takiego produktu niż ze standardowego kredytu gotówkowego. RRSO, czyli roczne koszty ekopożyczki oscylują w granicach 10-13%, gdzie standardowe kredyty mają RRSO w granicy 14-18% (stan na styczeń 2023). Przy zadłużeniu w wysokości 100.000 złotych zapłacimy więc nie 14.000-18.000 złotych kosztów, a 10.000-13.000 złotych. Co więcej, część banków stosuje dodatkowe zachęty, np. umorzenie jednej raty lub bonus pieniężny za dostarczenie faktur w stosunkowo szybkim czasie, np. 6 miesięcy od przyznania pożyczki. Jeśli więc brak środków jest jedyną przeszkodą na drodze do fotowoltaiki, to kredyt ekologiczny lub ekopożyczka może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że jest to zobowiązanie, które wymaga terminowego i skrupulatnego rozliczania z bankiem.
Fotowoltaika dla rolników od INFOMECH
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, INFOMECH uruchamia specjalną formę współpracy. Dotychczas zdecydowana większość naszych realizacji obejmowała klientów fizycznych i prywatne domy. Stawiamy na rolnictwo, dlatego też z chęcią nawiązujemy kontakt z właścicielami gruntów, hodowcami, sadownikami czy wytwórcami spożywczymi. Tylko pięć kroków dzieli Cię od inwestycji w zieloną energię i założenie fotowoltaiki w swoim gospodarstwie rolnym!
Krok 1: Nawiązanie kontaktu
Czekamy na Twój telefon lub wiadomość mailową, jesteśmy także dostępni w siedzibie przy ul. Okulickiego 95 w Stalowej Woli. We wstępnym kontakcie przygotuj dla nas garść informacji: miejsce potencjalnej realizacji zlecenia, wysokość miesięcznych rachunków za prąd oraz – jeśli to możliwe – kąt i kierunek nachylenia dachu. Nie masz tych informacji? Nic nie szkodzi – pozyskamy je razem podczas audytu energetycznego, co jest kolejnym krokiem do montażu fotowoltaiki.
Krok 2: Audyt energetyczny
Podczas pierwszego kontaktu umówimy się na bezpłatny audyt energetyczny w miejscu realizacji inwestycji. Przyjedzie do Ciebie nasz specjalista, który przeprowadzi z Tobą rozmowę oraz zanotuje najważniejsze informacje związane z budynkami. Co istotne, taki audyt jest niezobowiązujący – nie musisz podpisywać z nami żadnych umów na tym etapie ani zobowiązywać się do korzystania z usług INFOMECH. Szanujemy Cię i działamy elastycznie, dlatego masz u nas wolność wyboru.
Krok 3: Przygotowanie kosztorysu
Na podstawie informacji zebranych podczas audytu przygotujemy dla Ciebie wycenę, która obejmuje szczegółowy kosztorys każdego z elementów instalacji. Oczywiście, będzie on przedstawiony w różnych wariantach, a przy każdym z nich omówimy atuty danej oferty. To bardzo dobry moment, by zadać ewentualne pytania – na każde z nich udzielimy szczegółowej odpowiedzi. Po określeniu wybranej opcji, a przynajmniej odrzuceniu części ofert, możemy przejść do aspektów finansowych.
Krok 4: Wsparcie w uzyskaniu pożyczki lub dotacji
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, fotowoltaika dla rolników objęta jest rozmaitymi formami finansowania. Jeśli będziesz potrzebować środków na realizację instalacji, możemy pomóc Ci w wypełnieniu wniosku o ekopożyczkę lub „zielony kredyt”. Ponadto pomożemy Ci w zgłoszeniu się po dotacje i dofinansowania do fotowoltaiki. Przekażemy Ci niezbędne dokumenty, podpowiemy, do jakich programów się kwalifikujesz oraz kiedy możesz spodziewać się wypłaty środków rządowych.
Krok 5: Realizacja zlecenia
Oferta została wybrana, wnioski złożone, kredyt został przyznany? Możemy rozpocząć montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym! Umawiamy z Tobą optymalny termin, uwzględniając fakt, że montaż fotowoltaiki potrwa kilkanaście do kilkudziesięciu roboczogodzin. Nasi fachowcy przystąpią do realizacji zlecenia, którego efektem jest podłączenie Twoich budynków do sieci dystrybucyjnej. Nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z zielonej energii i niższych rachunków za prąd!
Fotowoltaika dla rolników – najczęstsze pytania
Zdajemy sobie sprawę, że temat fotowoltaiki wciąż rodzi pewne pytania i niepewności. Zebraliśmy te, które najczęściej są do nas kierowane oraz takie, które najczęściej szukane są w Internecie. Poniżej przedstawiamy krótką listę pytań i odpowiedzi. Nie znalazłeś interesującego Cię wyjaśnienia? Chcesz doprecyzować pewne informacje? A może słyszałeś coś, co brzmi jak fakt, a może okazać się mitem? Napisz do nas – chętnie udzielimy odpowiedzi i objaśnimy wszystko prostym, zrozumiałym językiem!
Czy fotowoltaika pracuje tylko w lecie?
Nie – fotowoltaika pracuje przez cały rok, o ile na panele padają promienie słoneczne. Fotowoltaika dla rolników będzie więc pracować niezależnie od pory roku, łącznie z zimą, nie będzie natomiast generować prądu, gdy promieniowania słonecznego nie będzie. Mowa więc o porze nocnej i sytuacji całkowitego zachmurzenia.
Czy fotowoltaika jest bezpieczna?
Tak – fotowoltaika posiada liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, odgromowe i izolacyjne. Każdy komponent musi uzyskać certyfikację unijną, co wiąże się ze spełnieniem rygorystycznych warunków. Ponadto montażu dokonują specjaliści z INFOMECH – doświadczeni fachowcy z aktualnymi uprawnieniami UDT.
Jak fotowoltaika wpłynie na moją hodowlę?
Instalacja fotowoltaiczna w żaden sposób nie zakłóci funkcjonowania Twojej hodowli. Przeciwnie – zabezpieczy ją przed blackoutami i czasowymi brakami w dostawie prądu, gdy Dystrybutor będzie musiał przeprowadzić naprawę w sieci trakcyjnej. Należy też pamiętać, że fotowoltaika pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze.
Ile trwa montaż fotowoltaiki?
Czas trwania montażu fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak warunki naturalne i konstrukcyjne, instalowana moc czy sposób montażu paneli. Zazwyczaj komunikujemy klientom konieczność udostępnienia terenu na 3-4 dni robocze, jednakże z reguły montaż mieści się w okolicach 2-3 dni.
Czy muszę robić przegląd instalacji?
Tak jak samochody potrzebują corocznego serwisu i przeglądu, tak samo wskazane jest, by instalacja fotowoltaiczna była regularnie kontrolowana. Najrozsądniej jest zlecić taki serwis minimum raz w roku, a w przypadku większych lub bardziej skomplikowanych instalacji – dwa razy w roku. Oczywiście, INFOMECH służy pomocą w tym zakresie.
Co zrobić z nadwyżkami prądu?
Letni okres zwiększonego nasłonecznienia oznacza nadwyżki prądu, które można albo zdeponować w magazynach energii albo oddać do sieci dystrybucyjnej. W przypadku przekazania prądu do sieci, w naszym „banku energii” gromadzimy jednostki prądu, które można odebrać w porach o mniejszym nasłonecznieniu, np. w nocy.
Czy mogę zainstalować magazyny energii później?
Magazyny energii to świetne rozwiązanie, które pozwoli na przechowanie wytworzonej energii elektrycznej. Z reguły taka instalacja wykonywana jest od razu podczas montażu fotowoltaiki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by inwestycję tę zrealizować później – wystarczy jedynie wykonać odpowiednie przyłączenie magazynu do instalacji PV.