Monitoring PSZOK w NISKU
Wykonaliśmy monitoring Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zgodnie z ustawą.
Monitoring IP
Rozbudowa sieci LAN
#infomech
#monitoirng
#monitoringwysypiska
Kompleksowe instalacje INFOMECH:
Oficjalne oddanie do użytku Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych po renowacji odbyło się w czwartek 21 marca w Nisku. Na inwestycję pozyskano środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej IV Ochrona Środowiska Naturalnego i Dziedzictwa Kulturowego.
W ramach zadania pn. „Przebudowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla Gminy Nisko” wykonano rozbiórkę starych budynków i wiat oraz ogrodzenia. Wybudowano wiatę kontenerów o powierzchni użytkowej 237 m² oraz wiatę do renowacji i magazynowania odpadów z odzysku o powierzchni użytkowej 53 m² w konstrukcji żelbetowo-stalowej. Wykonano drogę wewnętrzną, plac magazynowy, plac edukacyjno-promocyjny, ciągi piesze, wagę samochodową o udźwigu 15 ton, ogrodzenie o długości 157 mb oraz sieci wodociągowe i przyłącza sanitarne, a także sieci kablowe i instalacje elektryczne. Ponadto zainstalowano monitoring obiektu oraz zakupiono kontener socjalno-biurowy.
Wartość robót wyniosła 1 081 601 zł w tym dofinansowanie 511 418 zł. Wykonawcą inwestycji była firma ELBUD z Niska.
Oficjalne oddanie do użytku PSZOK-u odbyło się 21 marca. W uroczystości uczestniczyli m.in. Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zbigniew Kotuła Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Marcin Folta Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku, Robert Kaltenberg Kierownik Usług Komunalnych w FCC Tarnobrzeg, Józef Kobylarz Przedstawiciel Firmy Elbud, Stanisława Szymonik Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w UGiM Nisko, Władysław Pracoń Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w UGiM Nisko, Amanda Siudy Kierownik Referatu Promocji, Spraw Społecznych, Działalności Gospodarczej i Sportu w UGiM Nisko, Paweł Mateja Zastępca Kierownika Referatu Rozwoju Gospodarczego oraz Krzysztof Haliniak Zastępca Kierownika Referatu Rozwoju Gospodarczego ds. Pozyskiwania Środków Pomocowych. W uroczystości uczestniczyły ponadto dzieci z klas I i II z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku wraz z opiekunami.
Wizyjny system kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów
Jedną z wprowadzonych zmian jest wdrożenie wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów. Konieczność monitoringu wynika z art. 25 ust. 6a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a została wprowadzona ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 17 ustawy zmieniającej obowiązek prowadzenia monitoringu obowiązuje w zasadzie od dnia 22 lutego 2019 r. (tj. 6 miesięcy po ogłoszeniu ustawy), z tym że od dnia 5 marca 2019 r. (tj. 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) obowiązuje zgodnie z art. 12 ustawy zmieniającej tych, którzy mieli zezwolenia w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, tj. przed 5 września 2018 r.
Ogólne wymagania dotyczące systemu monitoringu zostały określone w art. 25 ust. 6b-6e ustawy o odpadach, natomiast na podstawie ust. 8a tego artykułu wydano w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska wymagania szczegółowe.
Rozporządzenie w sprawie monitoringu odpadów
z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz. U. poz. 1755) wskazuje m.in.:
- obszar (powierzchnię) objętą system kontroli;
- parametry techniczne urządzeń systemu kontroli;
- rodzaj stosowanych kamer;
- sposób zapisywania i przechowywania obrazu;
- sposób udostępniania danych z monitoringu;
- sposób oznakowania miejsc objętych systemem kontroli.
Kogo dotyczy zmiana odnośnie monitoringu odpadów?
Wprowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów dotyczy posiadacza odpadów magazynującego lub składującego odpady w ramach prowadzonego przez niego zbierania lub przetwarzania odpadów, ale tylko wówczas, gdy obowiązany jest posiadać którąś z poniższych decyzji:
- zezwolenie na zbieranie odpadów;
- zezwolenie na przetwarzanie odpadów;
- pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów;
- pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów.
Obowiązek monitoringu wizyjnego dotyczy wszystkich rodzajów magazynowanych lub składowanych odpadów, z tym że podgląd obrazu na żywo dotyczy wyłącznie odpadów palnych wymienionych w §3 ust. 1 rozporządzenia, natomiast utrwalony obraz przechowywany na elektronicznym nośniku informacji dotyczy wszystkich rodzajów odpadów. Obowiązek ten nie dotyczy wytwórcy odpadów magazynującego wyłącznie odpady własne, gdy nie potrzebuje zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie.