Na przestrzeni ostatnich lat popularność pomp ciepła znacząco wzrosła. Przyczyniły się do tego liczne korzyści oraz wyraźny postęp technologiczny w stosunku do tradycyjnych pieców i kotłów grzewczych. Ekologia, oszczędność pieniędzy czy wysoka wydajność to tylko niektóre zalety pomp ciepła. W stosunku do pieców na węgiel, drewno, gaz czy olej, pompy ciepła mają ogromną przewagę. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła!
Jak działa pompa ciepła?
Aby odpowiedzieć na to, jak działa pompa ciepła, trzeba mieć świadomość tego, że urządzenie może korzystać z trzech źródeł energii. Pierwszym z nich jest woda – wodne pompy ciepła potrzebują do pracy obecności akwenu, np. jeziora, rzeki, zalewu czy stawu. W przypadku braku takiego zbiornika, drążone są dwie studnie głębinowe, które zapewniają obieg wody. Drugim rodzajem pomp ciepła są te, które czerpią energię z gruntu. Tutaj za pozyskanie energii odpowiada sonda wprowadzona poprzez odwiert na głębokości kilkudziesięciu metrów. Trzeci rodzaj to pompy powietrzne, które działają w systemie powietrze / powietrze (klimatyzacja) lub powietrz / woda (instalacja z kotłem wodnym, który rozprowadza nagrzaną wodę do grzejników i ogrzewania podłogowego).
Pierwszym etapem pracy pompy ciepła jest pobranie energii z odpowiedniego dla siebie źródła poprzez „wpuszczenie” czynnika chłodzącego. Ciepło zostaje zaabsorbowane i przekazane do górnych jednostek chłodzenia Następnie ciepło jest przekazywane do parownika, który w procesie sprzężenia „odcedza” czynnik chłodniczy od ciepła. Dalej instalacja pobiera ciepło i rozprowadza je po budynku, a czynnik chłodniczy zostaje ponownie rozprężony w skraplaczu. Rozprężony czynnik chłodniczy powraca do obiegu, by ponownie czerpać energię. Tym sposobem mamy układ cyrkularny, który w pełni wykorzystuje potencjał pozyskanej energii, jednocześnie nie naruszając ekosystemu.
Zalety pomp ciepła. Przewaga pomp ciepła nad klasycznymi piecami
Nie ma wątpliwości, że wybór pompy ciepła przyniesie znacznie więcej korzyści niż zakup pieca na węgiel, drewno, olej opałowy czy gaz. Zalety pomp ciepła sprawiają, że urządzenia te pomagają osiągać korzyści zarówno w krótkiej perspektywie czasu, jak i długofalowo. Największe atuty pomp ciepła kryją się tam, gdzie pojawiają się braki lub mankamenty tradycyjnych źródeł grzewczych. Jesteśmy w stanie wyróżnić przynajmniej 10 aspektów, w których pompa ciepła daje przewagę nad kominkami, kotłami, piecami czy kozami. Jednocześnie warto podkreślić, że każdy użytkownik takiego rozwiązania znajdzie swój obszar, za który doceni zalety pomp ciepła.
Różnica 1: Niewyczerpalne zasoby energii
Pompy ciepła korzystają z jednego z trzech „generatorów” energii – wody, powietrza oraz gruntu. Każda z tych trzech energii – hydrotermalna, aerotermalna i geotermalna – jest niewyczerpalna ze względu na naturalne cykle i obiegi w przyrodzie. Tego samego nie można powiedzieć o węglu, gazie czy oleju, czyli trzech powszechnie spotykanych paliwach w kotłach. Kwestia drewna pozostaje dyskusyjna – teoretycznie można zastąpić jedno drzewo innym drzewem, lecz proces wzrostu zajmuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nie ma natomiast wątpliwości, że energia z gruntu, powietrza i wody była, jest i będzie zasobem niewyczerpalnym, naturalnie odnawialnym.
Różnica 2: Uniezależnienie się od paliw
Niezależność energetyczna gospodarstwa domowego z pompą ciepła to wolność od wielu czynników, na które są skazani posiadacze tradycyjnych kotłów, pieców czy kominków. Przede wszystkim jest to uwolnienie się od cen paliw, których podwyżki mogą poważnie naruszyć budżet domowy. Nie zapominajmy, że kupiony opał trzeba w jakiś sposób przetransportować i wydzielić miejsce na jego składowanie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i procesami logistycznymi. Nawet jeżeli polegamy na cieple miejskim to nie zapominajmy, że awarie ciepłownicze zdarzają się dosyć często, a ich naprawy są szczególnie uciążliwe ze względu na czasochłonność.
Różnica 3: Zeroemisyjność
Logicznym następstwem spalania opału jest emisja spalin, które w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczają atmosferę. Przekłada się to na gorszą jakość powietrza, powstawanie smogu, a w konsekwencji wzrasta zapadalność na choroby krążeniowo-oddechowe. Jako że pompy ciepła nie wykorzystują paliwa, a tym bardziej go nie spalają, możemy tutaj mówić o rozwiązaniu zeroemisyjnym. Różnica w jakości powietrza jest wyczuwalna, a jeśli pompy ciepła zostają zamontowane na terenie całego osiedla domów jednorodzinnych, to lokalny mikroklimat będzie bardziej przyjazny. To szczególnie istotne dla rodzin, gdzie domownikiem jest dziecko, alergik lub senior.
Różnica 4: Bezobsługowość
Ile czasu poświęcasz, by rozpalić w piecu, a gdy żar wygaśnie, jak długo zajmuje Ci czyszczenie paleniska? Jak często wstajesz do pieca, by sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia, a w razie potrzeby dołożyć opału? Bez wątpienia jest to czynność na swój sposób nużąca, być może nawet uciążliwa, a w przypadku osób starszych – zwyczajnie męcząca. Pompa ciepła nie wymaga kontroli oraz dokładania opału – urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy, że w trakcie okresowego przeglądu jednostka sterująca zostanie skalibrowana przez serwisanta z INFOMECH. Dzięki temu mamy pewność, że w domu panuje dokładnie taka temperatura, jakiej domownicy oczekują.
Różnica 5: Wydajność pracy
Wiemy już, w jaki sposób działają pompy ciepła i że do ich obsługi nie jest wymagana regularna aktywność człowieka. Sterownik sam uruchamia pompę, by utrzymać ciepło w budynku na określonym poziomie. Ponieważ pompa ciepła pracuje w trybie ciągłym, ciepło odczuwalne jest niemalże natychmiast. Do ogrzania wyziębionego domu potrzeba raptem kilka minut. Tego samego nie można powiedzieć o klasycznych systemach grzewczych wykorzystujących opał. Prawa fizyki są nieubłagane i najpierw trzeba rozpalić piec do pożądanej temperatury, a dopiero potem można oczekiwać, że w domu zostanie rozprowadzone ciepło. Cała procedura zajmuje co najmniej kilkanaście minut, a satysfakcjonującą temperaturę osiąga się nierzadko po 25-30 minutach.
Różnica 6: Brak zagrożenia wybuchem lub zaczadzeniem
Każdego roku w sezonie grzewczym media donoszą o tragicznych przypadkach zaczadzenia, gdzie ofiarami padają całe rodziny. Coraz częściej pojawiają się też sytuacje, w których wychodzi do wybuchu gazu będącego paliwem w części układów grzewczych. Przyczyna zawsze jest ta sama – wadliwa instalacja grzewcza, która zasilana jest gazem lub węglem. Pompy ciepła nie bazują na paliwach opałowych, co za tym idzie – nie występuje ryzyko wybuchu lub zaczadzenia. Można więc stwierdzić, że zakup pompy ciepła to inwestycja nie tylko w odnawialne źródło energii i tańsze rachunki, ale też w bezpieczeństwo własne i naszych domowników.
Różnica 7: Kompaktowość przestrzenna
Nie wszystkie domy mają do dyspozycji kilkadziesiąt wolnych metrów kwadratowych, w których można swobodnie aranżować przestrzeń. Zdarzają się takie sytuacje, że każdy kąt przestrzeni jest ściśle rozplanowany i trudno pomieścić dodatkowe urządzenia czy podzespoły. Jeśli jednak w planach architekta uwzględniono kotłownię, to bez problemu zmieści się tam pompa ciepła. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła ma rozmiar lodówki lub niewielkiego kredensu, zaś jednostka zewnętrzna przypomina swoimi wymiarami większą szafkę nocną. Nawet jeśli w domu nie ma wyodrębnionej kotłowni, to pompa ciepła może być z powodzeniem zamontowana w przedpokoju czy w piwnicy.
Różnica 8: Estetyczny design
Zapewne każdy z nas chce, by otaczająca nas przestrzeń była dopasowana do jego preferencji. Stąd chociażby znaczna ilość stylów architektonicznych: minimalistyczny, skandynawski, art deco, industrialny czy eklektyczny. Nie będziemy tutaj analizować, który spośród stylów jest najbardziej estetyczny, bowiem ważny jest zupełnie inny fakt. Mianowicie coraz więcej jednostek wewnętrznych pomp ciepła cechuje się dbałością o design. Dotyczy to w szczególności pomp ciepła typu powietrze – powietrze, gdzie każdy detal dopełnia przestrzeń. Choć znaczenie tej zalety pomp ciepła może wydawać się błahe, to z punktu widzenia estetów jest ona istotna – pompa ciepła nie będzie szpecić wnętrza domu.
Różnica 9: Opłacalność finansowa
Koronny argument, który przekonuje nawet największych sceptyków i zwolenników tradycyjnego ogrzewania. Choć zakup pompy ciepła stanowi jednorazowy wydatek pomiędzy 35 a 70 tysięcy złotych, to roczne oszczędności będą oscylować w granicy od 7 do 12 tysięcy. To oznacza, że zakup pompy ciepła zwróci się w okresie od 4 do 7 lat. Żywotność takiego urządzenia sięga 30 lat, co oznacza, że przez ponad 20 lat zyskamy co najmniej 200 tysięcy złotych, które przeznaczylibyśmy na zakup opału. Dodajmy do tego fakt, że zakup pompy ciepła może być częściowo sfinansowany poprzez dotacje unijne i rządowe. Dzięki temu okres zwrotu pompy ciepła będzie jeszcze szybszy.
Różnica 10: Postrzeganie społeczne
Na koniec zostawiliśmy argument dość nieoczywisty, powiązany ściśle z naszą kulturą świadomości ekologicznej. Zaleta ta będzie dotyczyć w dużej mierze przedsiębiorców, w szczególności firm produkcyjnych i przedsiębiorstw handlowych. Coraz więcej osób zwraca uwagę na stosunek danej firmy do ekologii. Pompa ciepła to bez wątpienia ekologiczne rozwiązanie, które pozwala zredukować ślad węglowy. Tym sposobem firma przyczynia się do ochrony środowiska, co bez wątpienia przyczyni się na korzyść w procesie postrzegania społecznego. Unikniemy także sytuacji, w której okoliczni mieszkańcy będą uskarżać się na wyziewy wydostające się przy spalaniu paliwa.
Kiedy najlepiej wymienić dotychczasowe ogrzewanie na pompę ciepła?
Dość często można spotkać się z opinią, że montaż pompy ciepła jest niemożliwy w okresie listopad – luty z uwagi na ujemne temperatury. Prawda jest taka, że sezon na montaż pompy ciepła trwa cały rok i nie ma ograniczeń, jakoby w grudniu czy styczniu nie można było zamontować urządzenia. Część prac – takie jak wykonywanie odwiertu przy gruntowej pompie ciepła – faktycznie lepiej wykonać w okresie późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni. Inne z kolei – takie jak montaż pompy ciepła typu monoblok – można bez problemu wykonać nawet w okresie zimowym. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki rodzaj pompy ciepła chcemy zamontować na danej posesji.
W INFOMECH doskonale rozumiemy osoby, którym zależy na jak najszybszym wykonaniu instalacji pompy ciepła. Na bieżąco przyjmujemy i realizujemy zlecenia, jeśli posiadamy odpowiednią pompę ciepła, to jesteśmy gotowi wykonać montaż w odstępie maksymalnie kilku dni od złożenia zamówienia. Zamawiając pompę ciepła końcem listopada lub początkiem grudnia istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi zdążymy zamontować i uruchomić urządzenia. Warto zatem jak najszybciej skontaktować się z nami – chętnie doradzimy i pomożemy wybrać odpowiednią pompę ciepła, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań.
INFOMECH, czyli sprawdzone pompy ciepła
Pompa ciepła to zakup, którego dokonujemy raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nie jest to zatem decyzja jak w sklepie spożywczym, którą możemy podjąć w kilka minut na podstawie atrakcyjności wizualnej czy znajomości danej marki. Aby ułatwić wybór i odsiać wątpliwej jakości produkty, ograniczyliśmy współpracę wyłącznie do tych podmiotów, które darzymy zaufaniem i które bardzo dobrze znamy. Jako INFOMECH, współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi producentami pomp ciepła. Wśród nich znajdują się takie firmy, jak:
- Mitsubishi – rewelacyjna jakość w przystępnej cenie
- Hitachi – doskonale znana i ceniona marka z Japonii
- Fujitsu – zaawansowana technologia I nowoczesne rozwiązania
- Vaillant – jeden z liderów technologii grzewczej w Europie
- Viessmann – marka z ponad stuletnią tradycją ciepłowniczą
- Panasonic – wydajny sprzęt opakowany w estetyczny design
- Kaisai – polskie przedsiębiorstwo na nowo definiujące jakość grzewczą
- Rotenso – jedna z najbardziej cenionych marek w gałęzi HVAC
- Midea – atrakcyjne rozwiązania dla osób z ograniczonym budżetem
Jednak to nie rozpoznawalność marki odgrywa najistotniejszą rolę podczas doboru pompy ciepła do lokalu. Kluczowe są warunki geolokalizacyjne, jak chociażby dostęp do zbiorników wodnych. Nie bez znaczenia jest także sama konstrukcja budynku, na czele z jego dociepleniem i zapotrzebowaniem energetycznym. To wszystko możliwe jest do ustalenia, a na podstawie zebranych informacji INFOMECH przygotowuje bezpłatną, niezobowiązującą wycenę. Oferujemy zakup i montaż pompy ciepła w atrakcyjnej cenie, z gwarancją producenta na urządzenie oraz osobistą gwarancją na instalację. Zalety pomp ciepła od Infomech są niezaprzeczalne. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania dodatkowych informacji lub umówienia nieodpłatnego audytu energetycznego.