Pompy ciepła – grzanie i chłodzenie Twojego domu! Czym są te urządzenia, jak działają i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dla nowoczesnych domów, oszczędnych i komfortowych dla ich użytkowników. Dotyczą one między innymi regulacji temperatury. Jednymi z urządzeń, które to potrafią, są pompy ciepła. Czym są te znakomite maszyny i jak działają?
Pompy ciepła to urządzenia głównie grzewcze, choć posiadają też funkcje chłodzące. Wspomagane są częściowo prądem, lecz zdecydowaną większość – bo aż 75% – energii pozyskują ze środowiska. Oddają ją do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki swym ekologicznym cechom pompy ciepła przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.
Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła, lecz nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? Dowiedz się więcej i zapoznaj z ofertą naszej firmy!
Jak działają pompy ciepła? Jakie są zalety tych ekologicznych i przyszłościowych urządzeń?
Pompy ciepła są przede wszystkim odpowiedzią na ogrzewanie pomieszczeń tradycyjnymi metodami, a więc za pomocą węgla czy gazu. Ze względu na zmianę w przepisach na rzecz ekologii już za kilka lat używanie tych zasobów do ogrzewania wnętrz pomieszczeń stanie się niemożliwe. Nie sposób pominąć też faktu, że ceny zarówno węgla, jak i gazu stale rosną, w ostatecznym rozrachunku przynosząc potężne obciążenie dla portfeli mieszkańców.
Pompy ciepła są nie tylko rozwiązaniami ekologicznymi, które zastąpią ogrzewanie gazem czy węglem, ale i opłacalnymi. Taka instalacja posłuży nam na lata, zaś funkcje pomp ciepła nie ograniczają się do grzania w srogie mrozy – urządzenia te posiadają też funkcje chłodzące!
Działanie grzewczych pomp ciepła polega na podgrzewaniu np. wody, która potem oddaje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. W ten sposób ciepło dostarczane jest do wszystkich pomieszczeń w budynku. Brak spalania paliwa kopalnego, ja w przypadku pieców węglowych, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Zdrowsze powietrze to zaś zdrowsi obywatele! Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną oraz tę pozyskaną ze środowiska naturalnego, dzięki czemu urządzeniami są w dużej mierze ekologicznymi. Przemawia to na ich opłacalność, gdyż rozwiązania dobre dla środowiska to rozwiązania przyszłościowe!
Efektywność pomp ciepła – jak to wygląda w praktyce? Działanie grzewcze a chłodzące.
To, jak wysokie korzyści przyniesie pompa ciepła, w dużej mierze zależy od tego, jak pozyskuje energię ze środowiska. Wyróżnia się pompy ciepła gruntowe, powietrzne oraz wodne, z których każda działa nieco odmiennie i przynosić może inne korzyści. Warto wspomnieć, że póki co największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda.
Pompy ciepła działają nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych.
Kiedy za oknem szaleją mrozy, urządzenia te są w stanie pogrzać temperaturę wewnątrz pomieszczenia nawet przy ujemnych 28 stopniach Celsjusza. Natomiast w przypadku upałów, pompa ciepła może ochłodzić budynek, nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej ponad 20 stopni Celsjusza. Zależeć będzie to oczywiście od konkretnego modelu.
Warto wspomnieć o tym, że ogromną zaletą pomp ciepła jest ich bezobsługowość. Oznacza to, że na co dzień nie wymagają większej uwagi, przemawiając na ich zalety ze względu na komfort użytkowania. Ponadto, na rynku dostępnych jest wiele typów i modeli tych urządzeń w różnorodnych cenach. Każdy konsument może odnaleźć rozwiązanie najbardziej mu odpowiadające.
Nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie perfekcyjna dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami! Nasi doświadczeni specjaliści służą doradztwem w kwestii montażu pompy ciepła, a kiedy po przejrzeniu projektu i kosztorysu zdecydujesz się na tę instalację, INFOMECH zajmie się realizacją! Powierzając nam to zadanie, powierzasz zaufanie tylko najlepszym specjalistom.
Rodzaje pomp ciepła – jak wybrać odpowiednią? Co je odróżnia? Zdecyduj się na najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!
Wyróżnia się pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne. Są to pompy źródła dolnego, które uzyskują energię właśnie z wymienionych obszarów. Źródła górne to z kolei punkty, do których zgromadzone ciepło jest oddawane (np. nawiewy, kaloryfery).
Pompy ciepła gruntowe zasilane są ciepłem z ziemi – z gruntu.
Pompy gruntowe posiadają kolektory poziome lub pionowe, które wypełnia się roztworem o niskiej temperaturze zamarzania. Służy to pobieraniu ciepła z wnętrza ziemi, które następnie pozyskaną energię przekazuje się do urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, kolektory poziome układane są w gruncie poziomo. Pionowe natomiast występują w formie rur, które wprowadza się w głąb ziemi. Kolektory poziome zabierają więcej miejsca, dlatego też dla mniejszych działek zaleca się kolektory pionowe. Pompy ciepła gruntowe wyróżniają się wysoką stabilnością pracy, bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Są jednak opcją dosyć kosztowną.
Kolejnym typem pomp ciepła są pompy wodne, typu woda-woda.
Wówczas ciepło ze środowiska pobierane jest z wód gruntowych, które zwykle utrzymują temperaturę od 7 do 12 stopni Celsjusza, nawet w zimie. Przy pracy wodnej pompy ciepła woda gruntowa pobierana jest np. ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy. Po tym w formie schłodzonej odprowadza się ją do studni chłonnej. Pompy ciepła tego rodzaju wymagają jednak częstszej konserwacji i czyszczenia, ponieważ w wodzie gruntowej mogą znajdować się składniki zanieczyszczające pompę.
Ostatnim rodzajem są pompy ciepła typu powietrze-woda.
Uważane są za najpopularniejsze. Cechują się one prostym i wygodnym montażem, czym zyskują przewagę nad pompami gruntowymi. Niestety, powietrzne pompy ciepła posiadają wadę związaną z temperaturą na zewnątrz – wraz z jej spadkiem może nastąpić obniżenie sprawności urządzenia.
Pompa ciepła a klimatyzacja – co wybrać?
Wielu mieszkańców domów przy wyborze nowoczesnych sposobów regulacji temperatury zastanawiać się może między klimatyzatorem a pompą ciepła. W jaki sposób rozwiązania te się od siebie różnią?
Zarówno klimatyzacja, jak i pompa ciepła może nie tylko chłodzić, ale także grzać. Główna różnica polega na poborze energii. Klimatyzatory wykorzystują w pełni energię elektryczną, zaś pompy ciepła – prąd i zasoby uzyskane ze środowiska. Jeżeli nie posiadamy instalacji fotowoltaicznej, która pozwala na uzyskanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, perspektywa wykorzystania mniejszej ilości prądu może przemawiać na korzyść pomp ciepła.
W kwestii jednak opłacalności jednego czy drugiego urządzenia, należy wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników, które wyglądać będą inaczej w każdym indywidualnym przypadku. Dlatego też przed zdecydowaniem się na pompę ciepła czy klimatyzator warto zasięgnąć porady eksperta, którą z przyjemnością dostarczymy!
Zatem jaką pompę ciepła wybrać dla swojego domu? Doradztwo ze strony doświadczonych specjalistów!
Ze względu na wiele dostępnych rodzajów tych urządzeń, wybór odpowiedniego może być niełatwy dla zainteresowanego konsumenta. Każde z rozwiązań posiada swoje wady i zalety, które przemawiają na ogólny obraz. Z tego względu warto zasięgnąć rady ekspertów, którzy pomogą dokonać wyboru najbardziej opłacalnego dla każdego indywidualnego klienta.
INFOMECH to firma z wieloletnim doświadczeniem.
Zajmujemy się montażem nowoczesnych i ekologicznych urządzeń, oszczędnych i komfortowych. W naszej ofercie znajduje się montaż pomp ciepła. Pomożemy Ci wybrać najlepszy typ tego urządzenia, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Naszym specjalistom zaufało już mnóstwo klientów z wielu polskich miast!
Gwarantujemy fachowe doradztwo – przedstawimy Ci zalety i możliwości związane z przejściem na nowoczesny i ekologiczny dom pasywny. Przygotujemy również projekt samej instalacji wraz z kosztorysem. Dzięki temu możesz spokojnie rozważyć wszystkie dostępne opcje i podjąć decyzję najbardziej dla siebie odpowiednią. Opowiemy Ci także o dotacjach na pompy ciepła, które mogą Ci przysługiwać. Gwarantujemy porządnie wykonaną robotę od A do Z – od doradztwa po sam montaż pompy ciepła!
Zaufaj naszej firmie i poznaj możliwości domów pasywnych. Dowiedz się, jak możesz zaoszczędzić dzięki instalacji pompy ciepła. Przyczyń się do poprawienia warunków środowiska, a przy tym uzyskaj niezaprzeczalne korzyści dla siebie i reszty domowników!