Co to jest klimatyzacja?
Klimatyzacja to proces wytwarzania najkorzystniejszego dla ludzi mikroklimatu pomieszczeń poprzez dostosowanie i pełną kontrolę parametrów powietrza wewnętrznego: temperatury, wilgotności, czystości i prędkości cyrkulacji.
Warunki komfortu cieplnego
Zespół cech mikroklimatu zapewniający dobre samopoczucie człowieka określany jest mianem komfortu cieplnego. Optymalne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka występują przy jednoczesnym spełnieniu następujących parametrów powietrza wewnętrznego:
– temperatura: latem 23-26 °C; zimą 20-24 °C
– wilgotność względna: 40-60%
– prędkość cyrkulacji powietrza w strefie przebywania ludzi: 0,2-0,5 m/s
W przypadku gdy parametry te nie są zachowane, pojawia się uczucie duszności, parności lub przeciągu.
Klimatyzacja a komfort życia
Zaletą klimatyzacji w domu czy biurze jest możliwość kształtowania mikroklimatu pomieszczenia. Sprawnie działający układ klimatyzacyjny zapewnia nam komfort cieplny, a co za tym idzie optymalne warunki do dobrego samopoczucia. Potrzebujemy nie tylko świeżego powietrza, ale powietrza o odpowiedniej temperaturze i wilgotności, wolnego od zanieczyszczeń, niepożądanych zapachów i szkodliwych związków. Niezastąpionym urządzeniem do jego regulacji i likwidacji źródeł dyskomfortu jest właśnie klimatyzator. Urządzenie to steruje temperaturą, wilgotnością i prędkością powietrza, usuwa z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, osuszając powietrze w zależności od naszych potrzeb. Przynosi ulgę osobom starszym i alergikom mającym problemy z układem oddechowym w upalne dni. Klimatyzator jest o wiele wydajniejszy niż zwykły wentylator. Przy odpowiednim doborze jednostki do wielkości pomieszczenia zapewnia nam chłód nawet w największe upały. Istotną sprawą jest więc takie dopasowanie jego mocy chłodniczej do danego pomieszczenia, aby zapewnić wymianę powietrza co najmniej 2 razy w ciągu godziny.
Klimatyzacja a wydajność pracy
Wydajność pracy człowieka zależy w znacznej mierze od warunków otoczenia, takich jak temperatura, wilgotność, skład chemiczny i czystość powietrza oraz poziom hałasu. Istnieje ścisły związek między efektywnością pracy człowieka a warunkami otoczenia, w którym on przebywa. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach o niekorzystnych parametrach obniża wydajność i jakość pracy. Gdy jest zbyt gorąco, spada wydajność umysłowa i zaburza się rytm pracy. 100% wydajność występuje przy optymalnej temperaturze 19-21°C. Przy temperaturze powyżej 22°C wydajność zaczyna już spadać, a przy 26°C następuje gwałtowne jej załamanie nawet o 40%.
Zezwolenie na zainstalowanie klimatyzatora
Klimatyzator typu „split” składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna mocowana jest w pomieszczeniu ,a jednostka zewnętrzna na ścianie budynku lub na dachu. Pierwszym krokiem, po decyzji o zainstalowaniu urządzenia klimatyzacyjnego jest upewnienie się, czy wolno ci go zamontować w danym miejscu, a jeżeli tak, to czy wymagane są ku temu odpowiednie zezwolenia. I tak:
1. W przypadku budynku podlegającemu ochronie zabytków wymagane jest zezwolenie od Miejskiego Konserwatora Ochrony Zabytków.
2. Jeżeli jednostka ma być zamontowana na ścianie lub dachu bloku mieszkalnego spółdzielczego, to również musi być na to wydane zezwolenie przez administratora, chyba, że jest umieszczona na balkonie użytkownika i nie wychodzi poza jego obręb.
W innych przypadkach nie musisz mieć żadnych zezwoleń, a cicha praca klimatyzatora na pewno nie spowoduje konfliktów z twoimi sąsiadami.
Klimatyzacja a zdrowie
Zdrowie i dobre samopoczucie łatwiej jest utrzymać w dobrze wentylowanych i klimatyzowanych pomieszczeniach zapewniających komfort cieplny człowieka. W pomieszczeniach źle wentylowanych, o niewłaściwej temperaturze i wilgotności powietrza człowiek staje się senny, znużony i odczuwa bóle głowy. Stan ten jest powodowany niedotlenieniem organizmu i dyskomfortem termicznym.
Konserwacja i przeglądy klimatyzacji
Czyszczenie Klimatyzacji
Klimatyzacja to system w którym stan techniczny urządzeń odpowiada za wydajność całej instalacji, aby sprawność klimatyzacji była odpowiednia to należy zadbać o czystość jej elementów. Jeśli klimatyzacja nie będzie czyszczona i konserwowana to powietrze wydmuchiwane z klimatyzacji może zostać wzbogacone dodatkowo o niepożądane pyłki, grzyby, bakterie lub inne drobnoustroje. W takim przypadku klimatyzacja nie poprawia komfortu, a ma na niego negatywny wpływ, w skrajnych przypadkach osoby przebywające bezpośrednim kontakcie z powietrzem wydobywającym się z brudnego układu klimatyzacji mogą nabawić się alergii.
Klimatyzator wewnątrz pomieszczenia posiada wbudowaną turbinę, która odpowiada za wymuszanie przepływu powietrza. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia i przenika przez tzw. parownik, który je ochładza. W parowniku jak i na łopatkach turbiny zbierają się zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Zanieczyszczenia te powodują spadek wydajności klimatyzacji. Następnie urządzenie klimatyzacyjne pracuję coraz dłużej żeby utrzymać zadaną temperaturę i przez to pobiera coraz więcej energii elektrycznej.
Klimatyzatory zamontowane wewnątrz pomieszczeń posiadają wbudowane filtry powietrza, które zatrzymują na sobie większość pyłów, kurzu i cząstek mechanicznych (które mogą zawierać bakterie i wirusy). Ulegają one także zabrudzeniu co powoduje znaczny spadek sprawności urządzenia. Często zabrudzonym filtrom klimatyzatora, towarzyszy wydobywający się nieprzyjemny zapach. W skrajnych przypadkach gdy filtry są całkowicie zatkane, to w urządzeniu pojawia się oblodzenie a następstwem tego są wycieki wody poza obudowę klimatyzatora. Filtry klimatyzatora powinno czyścić się dość często np. raz na miesiąc, uzależnione jest to od czasu pracy urządzenia. Niektóre urządzenia mają wbudowany specjalny sygnalizator „brudnych filtrów”. Filtry można oczyścić ręcznie, np. wodą z kranu, następnie wysuszyć i zamontować powtórnie. Oprócz standardowych filtrów zatrzymujących cząstki mechaniczne, dodatkowo w klimatyzatorze mogą się znaleźć filtry odpowiedzialne za wstępne uzdatnianie powietrza, usuwanie wirusów, bakterii i alergenów, pochłaniacze brzydkich zapachów. Dodatkowe filtry służą do jednokrotnego użycia, wymienia je się na nowe co jakiś czas, który jest określony w instrukcji obsługi. Jak widać klimatyzacja sama z siebie nie będzie działała poprawnie i bezpiecznie dla zdrowia. Trzeba dbać o jej czystość, a jeśli nie chcemy sami z jakiegoś powodu ingerować w urządzenie, to najlepszym wyjściem jest zamówienie firmy, która wykonuje przeglądy klimatyzacji. Zamawiając przegląd klimatyzacji w wyspecjalizowanej firmie, dodatkowo zyskujemy oprócz czyszczenia klimatyzatora w pomieszczeniu:
– zabieg odkażenia parownika (jest to idealne miejsce dla rozwoju grzybów i drobnoustrojów)
– sprawdzenie parametrów pracy (czy nie ma przecieku z instalacji freonowej)
– oczyszczenie agregatu skraplacza (jednostki zewnętrznej)
Najlepiej jest przed każdym sezonem letnim wykonać taki specjalistyczny przegląd klimatyzacji, koszt takiego zabiegu waha się pomiędzy 150 do 250 PLN.
https://local.google.com/place?id=13231323237485102556&use=posts&lpsid=3100526575147816737