TELEWIZJA CYFROWA 

tv_cyfrowa

Odbiór telewizji cyfrowej na kilku odbiornikach telewizyjnych w ramach jednego gospodarstwa domowym, zwykle wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowego abonamentu u operatora/dostawcy telewizji satelitarnej lub kablowej. Poza tym potrzebna jest jeszcze budowa odpowiedniej infrastruktury technicznej, czyli przyłączy do kilku telewizorów rozmieszczonych w różnych domowych pomieszczeniach. Korzystając z usług naszej firmy możesz zaopatrzyć się nie tylko w nowoczesne dekodery pozwalające na odbiór kanałów otwartych/publicznych (powszechnie dostępnych), ale także w niezbędne przewody i przyłącza telewizyjno-antenowe. W naszej ofercie znajdziesz klasyczne rozgałęźniki HDMI, które dają możliwość odbioru telewizji w rozdzielczości HD, specjalistyczne modulatory, które pozwalają na rozdział sygnału na sygnał analogowy i cyfrowy, a także bezprzewodowe transmitery, które dostarczają sygnał do odbiorników w całym domu, bez konieczności przeciągania kabli – idealne rozwiązanie, gdy brak możliwości wykonania tego typu instalacji technicznej.


Podział sygnału cyfrowej telewizji kablowej DVB-C

Abonenci cyfrowej telewizji kablowej stają często przed problemem doprowadzenia sygnału do drugiego gniazda/pomieszczenia. W najlepszym wypadku (gdy sygnał nie jest kodowany), aby oglądać telewizję na drugim odbiorniku TV, wystarczy zastosowanie rozgałęźnika telewizyjnego oraz dodatkowego dekodera DVB-C. W zdecydowanej większości przypadków samo kupno dekodera niewiele jednak pomoże - konieczne będzie wykupienie dodatkowego abonamentu u operatora.

Poniżej zaprezentowano 3 sposoby przesłania sygnału z dekodera DVB-C do innych pomieszczeń. Koncepcja zakłada, iż na każdym z odbiorników dostępny jest ten sam sygnał (aktualnie wybrany na dekoderze).

Trzy metody podziału cyfrowej kablówki DVB-C. Na telewizorach widoczny jest kanał wybrany na STB.

Trzy metody podziału cyfrowej kablówki DVB-C. Na telewizorach widoczny jest kanał wybrany na STB.

 

  • metoda 1. - rozgałęźnik HDMI Signal H3214 - przy pomocy tego typu urządzenia sygnał z tunera doprowadzany jest do innych odbiorników TV przy wykorzystaniu przewodów HDMI. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość oglądania kanałów w jakości HD na każdym z odbiorników,
  • metoda 2. - modulator MT41 Terra R871741 - rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy między gniazdami w obu pomieszczeniach poprowadzony został przewód koncentryczny. Ponieważ modulator wykorzystuje analogowe wyjścia A/V w tunerze, należy upewnić się, że odbiornik DVB-C może podawać sygnał A/V na wyjścia cyfrowe oraz analogowe w tym samym momencie,
  • metoda 3. - transmiter A/V Signal TR-3000 R94110 - rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy ułożenie jakiegokolwiek okablowania między odbiornikami jest trudne lub niemożliwe; dzięki wykorzystaniu częstotliwości 5,8 GHz transmitowany sygnał jest wolny od zakłóceń.

Przy wyborze metody 1. lub 2. należy uwzględnić konieczność zastosowania przedłużacza pilota (np. bezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/R R94116) w celu zapewniania sobie możliwości sterowania odbiornikiem DVB-C. Wykorzystany w 3. metodzie transmiter TR-3000 R94110 posiada wbudowany transmiter sygnałów IR.


Kaskadowe łączenie cyfrowych modulatorów Signal-350 R86350

Wprowadzenie do jednej instalacji telewizyjnej sygnału z dwóch lub więcej modulatorów cyfrowych Signal-350 R86350 wiąże się z koniecznością zmiany wartości parametru Program number. Konfigurację urządzenia można przeprowadzić wchodząc do menu i dokonując zmiany w: Menu->Encoder->Program Info->Program number. Domyślnie, wartość tego parametru wynosi "101". Pozostawienie ustawień domyślnych powoduje nadpisywanie lub niewyszukiwanie części programów, nawet jeśli te znajdują się na różnych częstotliwościach. Konieczne jest, aby każde urządzenie tego samego producenta posiadało inną wartość parametru. Możliwe jest oczywiście łączenie wielu modulatorów DVB-T w jednej instalacji.

Schemat obrazujący wprowadzanie sygnałów z dwóch kamer CCTV M11284 do telewizyjnej instalacji DVB-T

Schemat obrazujący wprowadzanie sygnałów z dwóch kamer CCTV M11284
do telewizyjnej instalacji DVB-T

Modulator Signal-350 R86350 umożliwia konwersję sygnału audio/video (wejścia typu RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie sygnału z kamery nawet do kilkuset odbiorników telewizyjnych przy pomocy kabla koncentrycznego.

Na powyższym schemacie, do modulatora Signal-350 R86350 doprowadzono sygnał z dwóch analogowych kamer kompaktowych n-cam 670 M11284 oraz sygnał z anteny telewizyjnej UHF Tri Digit A2670. Następnie oba sygnały dystrybuowane są w przewodowej sieci RTV przy pomocy kabla koncentrycznego Triset-113E1015. Do podziału sygnału na poszczególne odbiorniki wykorzystano rozgałęźnik R-3 R60103 oraz zestaw odgałęźników marki Signal.