przem

Poprawa ochrony obiektu, zwłaszcza w kwestii minimalizowania szkód związanych z kradzieżami towaru, a także w celu ograniczenia ryzyka włamań i aktów wandalizmu to podstawowy cel instalacji systemów monitoringu w sklepach i różnego rodzaju obiektach handlowych. Monitoring w sklepie to dziś standard wyposażenia obiektów handlowych średniej i dużej wielkości. Dzięki dostępowi do stosunkowo tanich kamer cyfrowych i rejestratorów IP, a także dzięki możliwości zdalnego podglądu obrazu z kamer przez Internet, monitoring w sklepie osiedlowym lub innym niewielkim obiekcie handlowym również stał się opcją wartą głębszej uwagi. Instalacja monitoringu w małym obiekcie nie musi wiązać się z dużymi kosztami, a obsługa systemu zbudowanego na bazie nowoczesnych urządzeń cyfrowych jest wyjątkowo prosta i nie wymaga od użytkownika systemu znajomości szczegółowych zagadnień technicznych. Jeśli chcesz zbudować niedrogi, skuteczny w działaniu i prosty w obsłudze monitoring w sklepie, punkcie handlowym lub lokalu gastronomicznym, jesteśmy do Twoich usług.

Ochrona budynków

Profesjonalna ochrona budynków składa się z wielu różnych elementów, które w połączeniu ze sobą wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wewnątrz budynku oraz w jego najbliższym otoczeniu. Techniczne elementy systemu zabezpieczeń budynku to przede wszystkim zabezpieczenia wizyjne, systemy alarmowe oraz systemu kontroli dostępu. W przypadku zabezpieczeń wizyjnych mowa o systemach monitoringu, składających się z wielu kamer, które pozwalają na prowadzenie bezpośredniego podglądu całej przestrzeni znajdującej się w polu widzenia obiektywów, a także na zapisywanie tego obrazu w cyklu ciągłym lub alarmowym. Drugi rodzaj technicznego zabezpieczenia budynku to systemy alarmowe, które ostrzegają przed wtargnięciem na teren danego obiektu osób niepożądanych, a także przed pojawieniem się innego rodzaju zagrożeń, chociażby ognia. Trzeci rodzaj zabezpieczenia technicznego dedykowany jest dla obiektów wymagających szczególnej ochrony, dysponujących wrażliwymi danymi, zajmujących się produkcją lub sprzedażą niebezpiecznych materiałów itp. W takich budynkach zwykle instaluje się specjalistyczne urządzenia kontroli dostępu, które pozwalają na podzielenie budynku na strefy, z których korzystać mogą jedynie upoważnione do tego osoby/wybrani pracownicy przedsiębiorstwa lub instytucji.


Monitoring małego sklepu

Coraz większa liczba włamań i kradzieży towarów zmusza właścicieli sklepów do podjęcia działań, mających na celu wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie tego procederu.

W obiektach, w których obserwowani są ludzie, towary i pieniądze oraz istnieje konieczność ich identyfikacji, najlepiej sprawdzają się kamery kolorowe. Kolor stanowi dodatkowy element rozpoznania. Przy słabym oświetleniu można stosować kamery z reflektorami podczerwieni, które umożliwiają obserwację nawet w całkowitych ciemnościach.


Monitoring sklepu w rozdzielczości Full HDz możliwością zdalnego dostępu do nagrań oraz podstawową analizą obrazu

c044+

Specyfikacja obiektu

Sklep z czterema stanowiskami kasowymi oraz przynależący do niego parking. Ze względu na częste kradzieże artykułów spożywczych, kosmetyków, alkoholu oraz włamania do samochodów pozostawionych na terenie parkingu konieczne jest zamontowanie systemu monitoringu o wysokiej rozdzielczości.

Dobór urządzeń

Ze względu na konieczność jednoczesnego podglądu obrazu z kamer oraz ich zapisu na dysku twardym oraz zdalnego odtwarzania, należy użyć rejestratora w postaci serwera z oprogramowaniem NUUO K3116. Monitorowane są regały z towarami, bramki wejściowe, stanowiska kasowe i parking. Kamery zewnętrzne są odporne na działanie warunków atmosferycznych, wyposażone są w mechaniczny filtr podczerwieni oraz oświetlacz IR. 2-megapikselowe kamery nadzorujące stanowiska kasowe są zdolne do rejestracji nominałów wpłacanych i wydawanych banknotów.

Opis instalacji

Dozorem został objęty cały teren należący do sklepu, łącznie z parkingiem. Kamery K1681 dzięki oświetlaczowi podczerwieni opartemu o diody IR Super Flux - zasięg 30 m oraz mechanicznemu filtrowi podczerwieni zapewniają doskonałą widoczność zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Dzięki rozdzielczości 2MPix z łatwością można dostrzec cechy charakterystyczne osób (wygląd zewnętrzny, rysy twarzy) i pojazdów (marka, kolor i numer tablicy rejestracyjnej). Sam widok kamer odstrasza potencjalnych przestępców oraz wymusza poprawne zachowanie klientów i pracowników sklepu. Wewnątrz sklepu zamontowano kameryK1695 do monitoringu kas, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom przy wydawaniu towaru lub pieniędzy. Materiał z kamer archiwizowany jest na serwerze z oprogramowaniem NUUO K3116, które umożliwia zapis ciągły oraz z detekcji ruchu, a ponadto pozwala na zliczanie osób poruszających się po terenie sklepu. Takie statystyki pozwalają na bardziej efektywne rozmieszczenie towaru i maksymalizację zysków.


Monitoring 1080p możliwością zdalnego dostępu oraz podstawową analizą obrazu

MONITORING SKLEPU

Specyfikacja obiektu
Sklep z czterema stanowiskami kasowymi oraz przynależący do niego parking

Zagrożenia
Ze względu na częste kradzieże artykułów spożywczych, kosmetyków, alkoholu oraz włamania do samochodów pozostawionych na terenie parkingu konieczne jest zamontowanie monitoringu o wysokiej rozdzielczości.

Wybór rejestratora
Ze względu na konieczność jednoczesnego podglądu obrazu z kamer oraz ich zapisu na dysku twardym oraz zdalnego odtwarzania, należy użyć rejestratora w postaci serwera z oprogramowaniem NUUO K3116. Podłączone do komputera monitory umożliwiają podgląd alejek wokół regałów, stanowisk kasowych oraz parkingu.

Wybór kamer
Kamery będą montowane wewnątrz pomieszczenia oraz na zewnątrz zatem ich obudowa musi być dostosowana do warunków środowiskowych. Ze względu na pracę 24h/dobę, warunkiem koniecznym jest mechaniczny filtr podczerwieni oraz oświetlacz IR. Aby zarejestrować nominały banknotów wydawanych w kasie, potrzebne są kamery o wysokiej rozdzielczości 2MPix.

Wybór toru transmisyjnego
Połączenia pomiędzy kamerami zewnętrznymi a switchem wykonano za pomocą przewodu NETSET PE 5e E1412, natomiast modele wewnętrzne podpięto skrętką NETSET UTP 5e E1408.

Opis wykonanej instalacji
Ze względu na zdarzające się na terenie stacji kradzieże paliwa, zdecydowano się na monitoring IP oparty o urządzenia firmy Sunell. Dozorem został objęty cały teren należący do sklepu, łącznie z parkingiem. K1681 dzięki oświetlaczowi podczerwieni opartemu o diody IR Super Flux - zasięg 30 m oraz mechanicznemu filtrowi podczerwieni zapewniają doskonałą widoczność zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Dzięki rozdzielczości 2MPix z łatwością można dostrzec cechy charakterystyczne osób (wygląd zewnętrzny, rysy twarzy) i pojazdów (marka, kolor i numer rejestracyjny). Sam widok kamer odstrasza potencjalnych przestępców oraz wymusza poprawne zachowanie klientów i pracowników sklepu. Wewnątrz sklepu zamontowano kamery K1695 do monitoringu kas, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom przy wydawaniu towaru lub pieniędzy. Materiał z kamer archiwizowany jest na serwerze z oprogramowaniem NUUO K3116, które umożliwia zapis ciągły oraz z detekcji ruchu, a ponadto pozwala na zliczanie osób poruszających się po terenie sklepu. Takie statystyki umożliwiają bardziej efektywne rozmieszczenie towaru i maksymalizację zysków

1