Monitoring budynku mieszkalnego

Bezpieczeństwo domowników i lepsze zabezpieczenie mienia to główne cele przyświecające instalacji monitoringu w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Monitoring w domu to ograniczenie ryzyka kradzieży z włamaniem, a także lepsza ochrona przed aktami wandalizmu lub innymi, bliżej nieokreślonymi zagrożeniami, jakie mogą czyhać na nas we własnym domu. Taki monitoring powinien być prosty w obsłudze, niekłopotliwy w montażu i stosunkowo tani. Powinien również gwarantować uzyskiwanie obrazu wysokiej jakości, tak by w razie potrzeby nagrany materiał pomógł w ustaleniu sprawców włamania czy aktu wandalizmu. Monitoring w domu składa się z rejestratora i kilku kamer rozmieszczonych w strategicznych punktach, zwykle przy drzwiach wejściowych, drzwiach balkonowych, na przedpokoju lub tuż przed drzwiami wejściowymi, na zewnątrz domu. W przypadku wyboru najnowszych kamer i rejestratorów IP obraz z kamer może być odbierany zdalnie z poziomu smartfona lub laptopa. Wystarczy połączenie z Internetem i zwykła przeglądarka internetowa.

Ochrona budynków

Profesjonalna ochrona budynków składa się z wielu różnych elementów, które w połączeniu ze sobą wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wewnątrz budynku oraz w jego najbliższym otoczeniu. Techniczne elementy systemu zabezpieczeń budynku to przede wszystkim zabezpieczenia wizyjne, systemy alarmowe oraz systemu kontroli dostępu. W przypadku zabezpieczeń wizyjnych mowa o systemach monitoringu, składających się z wielu kamer, które pozwalają na prowadzenie bezpośredniego podglądu całej przestrzeni znajdującej się w polu widzenia obiektywów, a także na zapisywanie tego obrazu w cyklu ciągłym lub alarmowym. Drugi rodzaj technicznego zabezpieczenia budynku to systemy alarmowe, które ostrzegają przed wtargnięciem na teren danego obiektu osób niepożądanych, a także przed pojawieniem się innego rodzaju zagrożeń, chociażby ognia. Trzeci rodzaj zabezpieczenia technicznego dedykowany jest dla obiektów wymagających szczególnej ochrony, dysponujących wrażliwymi danymi, zajmujących się produkcją lub sprzedażą niebezpiecznych materiałów itp. W takich budynkach zwykle instaluje się specjalistyczne urządzenia kontroli dostępu, które pozwalają na podzielenie budynku na strefy, z których korzystać mogą jedynie upoważnione do tego osoby/wybrani pracownicy przedsiębiorstwa lub instytucji.


RODZAJE ROZWIĄZAŃ:

ROZWIĄZANIE Z 4 KAMERAMI

Specyfikacja obiektu
Dom jednorodzinny, dwukondygnacyjny z ogrodem. Teren ogrodzony, z jednej strony oświetlony przez latarnie uliczne. Przed domem znajduje się droga osiedlowa o niskim natężeniu ruchu. Od strony ogrodu, w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się otwarty, niezabudowany i nieoświetlony teren.

Zagrożenia
Do głównych zagrożeń należy ryzyko kradzieży z włamaniem. Ponadto monitoring chronić ma przed aktami wandalizmu (śmiecenie, napisy na murach).

Rozwiązanie
Monitoring powinien zapewniać wysoką jakość obrazu przy niezbyt dużym obciążeniu domowego budżetu. Ze względu na klasę i powierzchnię obiektu oraz możliwe zagrożenia właściwym jest wybór monitoringu analogowego.

Wybór rejestratora
Ilość punktów obserwacji to zwykle 4 kamery skierowane na kluczowe miejsca. Dla tego typu obiektów zupełnie wystarczające są nagrania w rozdzielczości WD1 z prędkością 15 kl./s.

Wybór kamer
Zadaniem kamery umieszczonej przy bramie jest monitorowanie wchodzących osób. Funkcja inteligentnego oświetlenia IR eliminuje prześwietlenia obrazu w nocy. Do monitoringu na zewnątrz wykorzystano kamery charakteryzujące się wysoką rozdzielczością i dużym zasięgiem oświetlaczy. Wewnątrz użyto kamery, które dzięki szerokokątnemu obiektywowi zapewniają obserwację wybranych punktów w domu.

Wybór toru transmisyjnego
Połączenie pomiędzy kamerami i rejestratorem - przewód CCTV YAP M6100.

Opis wykonanej instalacji
Rejestrator ULTIMAX 1404 umieszczony został w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie zapewnione są odpowiednie warunki środowiskowe dla pracy urządzenia. Trzy zewnętrzne kamery Sunell IRC13/40ZMDN obserwują teren przed i za budynkiem. Wewnątrz została zamontowana jedna kamera Sunell IRC13/40AUVD, mająca za zadanie obserwować możliwe miejsce włamania (drzwi balkonowe i okno). Ze względu na komfort mieszkańców, wnętrze budynku nie jest monitorowane. Rejestrator został podłączony do sieci internet, zapewniając zdalny podgląd.

1


 Monitoring domu jednorodzinnego

Inwestor postanowił podnieść poziom zabezpieczenia domu poprzez instalację monitoringu CCTV. Wymagane było aby sprzęt był dobrej jakości ale również nie obciążył zbytnio domowego budżetu. Monitoring miał działać całodobowo i obejmować zarówno wnętrze domu jak i nieoświetlony teren dookoła.

dom

Wybrano kamery charakteryzujące się wysoką rozdzielczością 600 TVL oraz dobrą czułością (0,01 lux w trybie cz/b). Wewnątrz domu zainstalowano kamery sufitowe v-cam 430 M10754 i v-cam 450 M10749, wyposażone w oświetlacz podczerwieni, który umożliwia rejestrację obrazu przy braku oświetlenia. Kamery posiadają wiele przydatnych funkcji kontrolowanych poprzez menu OSD. Instalator uaktywnił funkcję BLC umożliwiającą zwiększenie szczegółowości obiektów oświetlonych od tyłu. Ma to na celu ułatwienie rozpoznania osób przy mocnym oświetleniu tła.
Na zewnątrz umieszczono kamery n-cam 710 M11276 wyposażone w oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m. Kamery mają włączoną funkcje HLC, użyteczną w przypadku mocnego oświetlenia światłem punktowym. Lepiej widoczne są elementy w pobliżu np. tablice rejestracyjne samochodu z włączonymi światłami.
Obraz z kamer jest archiwizowany jest na 8-kanałowym rejestratorze TREND 250X08 M72508 w rozdzielczości 4CIF z prędkością 25kl./s. Obraz z kamer wewnętrznych nagrywany jest z detekcji ruchu. Rejestrator posiada połączenie z internetem, co umożliwia zdalny podgląd zarówno obrazu "na żywo" jak i nagrań.