Dlaczego warto założyć monitoring?

moni

Monitoring

Zabezpieczenie oraz ochrona zakładów pracy, biur, lokali gastronomicznych, sklepów, domów i wielu innych obiektów, to podstawowy cel działania każdego systemu monitoringu. W naszej firmie znajdziecie Państwo nowoczesne, trwałe i niezawodne urządzenia, dzięki którym monitoring danego obiektu będzie nie tylko skuteczny, ale i niezwykle prosty w obsłudze. Na naszą ofertę składają się zatem standardowe systemy telewizji przemysłowej – tanie, praktyczne i sprawdzone w działaniu, jak również inteligentne systemy kamer IP – nieco droższe, ale oferujące lepszą jakość obrazu. Jeśli zamierzają Państwo założyć w swojej firmie monitoring, doradzimy jakie urządzenia wybrać, sprzedamy je, a następnie zainstalujemy i skonfigurujemy cały system, tak by działał w sposób ciągły i nie wymagał od Państwa dodatkowych usprawnień. Pomożemy również w założeniu i skonfigurowaniu każdego rodzaju kamery IP, dzięki której monitoring może być prowadzony na odległość, na przykład z poziomu telefonu komórkowego, przez Internet.

Coraz lepsza jakość obrazu rejestrowanego przez tanie i powszechnie dostępne kamery cyfrowe lub analogowe, postępująca miniaturyzacja tego typu urządzeń oraz szybki rozwój bezprzewodowego Internetu, to idealne warunki do rozwoju zaawansowanych systemów monitoringu, czyli systemów dozoru wizyjnego. Monitoring obiektów takich jak domy, sklepy, biura, stacje paliw, parkingi, przedszkola, szkoły, szpitale czy monitoring odkrytych przestrzeni tj. ulice, parki, skwery lub całe osiedla mieszkaniowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w danym miejscu. Współczesny monitoring cyfrowy jest tani, prosty w montażu i łatwy w bieżącej obsłudze, przez co jest rozwiązaniem dostępnym praktycznie dla każdego człowieka. Nie tylko dla wielkich firm czy takich instytucji jak urząd gminy, ale także dla osób prywatnych, małych sklepików osiedlowych lub niewielkich firm usługowych. Nasza firma oferuje możliwość stworzenie niezawodnego w działaniu systemu monitoringu dla każdego podmiotu, dla firmy, sklepu, domu, przedszkola, osiedla mieszkaniowego, niewielkiego miasteczka lub dla całej gminy. Ponadto zajmujemy się również modernizacjami istniejących systemów monitoringu na bazie kamer analogowych, dostosowując je do wymogów współczesności, czyli standardu cyfrowego zapisu danych.

Uniwersalne schematy instalacji CCTV

MONITORING ANALOGOWY

Monitoring domu

Monitoring domu powinien zapewniać wysoką jakość obrazu przy niskiej cenie. Powinien działać całodobowo i obejmować zasięgiem zarówno wnętrze domu jak i wybrany teren dookoła. Do głównych zadań monitoringu należy minimalizacja zagrożeń związanych z ryzykiem włamania, kradzieży, aktami wandalizmu (śmiecenie, napisy na murach).

Monitoring

Monitoring

Jakie medium transmisyjne?

Wybór medium transmisyjnego zależy głównie od obszaru zastosowania, zasięgu oraz ceny. Najczęściej wykorzystywanymi mediami są: kabel koncentryczny, skrętka i światłowód.

Skrętka NETSET E1408 doskonale nadaje się do instalacji monitoringu w domu ze względu na:

 • łatwość ułożenia - giętki i cienki kabel,
 • możliwość przesłania napięcia przez niewykorzystane w przesyle wideo żyły,
 • możliwość transmisji obrazu z kamer IP - łatwe przejście na nowe, bardziej nowoczesne systemy IP.

Aby obraz z kamer analogowych był przesłany przez skrętkę, należy zastosować transformatory dopasowujące impedancję. Transformator Etrix M16659 pozwala przesłać obraz oraz zasilanie z kamery za pomocą 1 przewodu.

 

Kamery

Kamery powinny działać prewencyjnie oraz zapewniać monitoring newralgicznych punktów. Prawidłowo dobrana i zainstalowana kamera powinna być w stanie uchwycić obrazy, które pozwolą na identyfikację każdej osoby wchodzącej lub wychodzącej z budynku. Wewnątrz budynku zaproponowano kamerę z obiektywem szerokokątnym zapewniającym obserwację wybranych punktów w domu.

 

Rejestrator

Ilość punktów obserwacji to zwykle 4 kamery skierowane na kluczowe miejsca. Dla tego typu obiektów zupełnie wystarczające są nagrania w rozdzielczości 4CIF z prędkością 12kl./s. Rejestrator może być podpięty do Internetu. Jeżeli zachodzi konieczność podglądu sieciowego, rejestrator oferuje dostęp do systemu za pomocą przeglądarki Internet Explorer, Google Chrome, Firefox lub darmowego oprogramowania IVMS dołączonego do zestawu. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest podgląd za pomocą telefonów i tabletów z oprogramowaniem Android, Windows Mobile czy IOS.

Obraz z kamery lub rejestratora wyświetlany na TV z wejściem kompozytowym (RCA)

Sygnał z wyjścia SPOT rejestratora dzielony jest na dwa niezależne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich jest wykorzystywany przez monitor (domofon), a drugi jest podłączony do telewizora poprzez wejście kompozytowe. Takie rozwiązanie pozwala na podgląd obrazu z kamery na monitorze (domofonie) oraz na ekranie telewizora.

Obraz z kamery lub rejestratora wyświetlany na TV jako kanał telewizji analogowej

Alternatywnie sygnał z kamery lub wyjścia SPOT rejestratora może zostać rozdzielony na dwa niezależne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich może być wykorzystywany przez monitor (domofon), a drugi jest modulowany za pomocą modulatora R95176 i wyświetlany na telewizorze, jako program TV analogowej. Takie rozwiązanie pozwala na podgląd obrazu z kamery na domofonie oraz na ekranie telewizora.

c038

 

Obraz z kamery lub rejestratora wyświetlany na TV w standardzie DVB-T

Modulator DVB-T Signal-350 R86350 umożliwia konwersję sygnału audio/video (wejścia typu RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie sygnału z kamery nawet do kilkuset odbiorników telewizyjnych przy pomocy kabla koncentrycznego. Co istotne, jest to sygnał cyfrowy, odbierany jest więc w tym samym torze sygnałowym, co kanały telewizji naziemnej - jako kolejny program telewizyjny. Zastosowanie standardowych modulatorów analogowych wiązać się może z koniecznością ręcznej zmiany źródła sygnału na odbiorniku w celu podglądu wybranego programu. Modulator cyfrowy eliminuje taką konieczność.

a125

W przedstawionym powyżej przykładzie do modulatora Signal-350 R86350 doprowadzono sygnał z analogowej kamery kompaktowej n-cam 670 M11284 oraz sygnał z anteny telewizyjnej UHF Tri Digit A2670. Następnie oba sygnały dystrybuowane są w przewodowej sieci RTV przy pomocy kabla koncentrycznego Triset-113 E1015. Do podziału sygnału na poszczególne odbiorniki wykorzystano rozgałęźnik R-2 R60102 oraz zestaw odgałęźników marki Signal.


 

Monitoring parkingu podziemnego

Parkingi podziemne to częste miejsca aktów wandalizmu i kradzieży. Monitoring zapobiega takim czynom i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Niskie sufity i trudne warunki oświetleniowe (strefy bardzo jasne i ciemne) stanowią poważny problem dla kamer. Z uwagi na małą wysokość zawieszenia, kamery muszą być odporne na próby zniszczenia – najlepsze są kamery wandaloodporne sufitowe np. M10775 czy M10780. Charakteryzują się one wysoką rozdzielczością i jakością obrazu, co umożliwia rozpoznanie większej ilości szczegółów na obrazie. Regulowany obiektyw pozwala dostosować kamerę do obserwacji zarówno bardzo szerokiego, jak i wąskiego monitorowanego obszaru.

a67

Obraz z kamery na wjeździe na parking coraz częściej wykorzystywany jest do identyfikacji numerów rejestracyjnych. Konieczna jest wówczas kompensacja światła wstecznego (BLC) oraz szeroki zakres dynamiki (WDR). Przykładem urządzenia o takiej funkcjonalności jest kamera Sunell SN-FXP59/50UDRM10780.


Monitoring parkingu naziemnego

Kluczem do efektywnego monitoringu parkingu jest odpowiedni dobór kamer i oświetlenia.
Wszędzie tam, gdzie oświetlenie nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowego obrazu w nocy należy użyć kamer z oświetlaczami podczerwieni. Przykładem takiej kamery jest wysokiej jakości kamera Sunell IRC59/21AKDN M11289. Dużą zaletą kamery jest mechaniczny filtr podczerwieni (ICR), dzięki któremu zapewnione jest prawidłowe odwzorowanie kolorów. Eliminuje to potencjalne problemy z rozpoznaniem koloru samochodu na nagraniach. Warto też zwrócić uwagę na mocny oświetlacz podczerwieni, który umożliwia oświetlenie terenu na dystansie do 50m.

parking_513

W tej części parkingu, w której sztuczne oświetlenie jest wystarczające, zainstalowano kamery u-cam 650M11194 z obiektywem Jensen M2136. Kamery cechuje zarówno wysoka rozdzielczość i czułość, jaki i doskonała obróbka sygnału dzięki procesorowi Effio. Przy uaktywnionej funkcji HLC (High Light Compensation) kompensującej silne światło, obraz z tej kamery nie jest prześwietlany przez światła reflektorów przejeżdżających samochodów.

Dodatkowo do kontroli całości placu z możliwością zbliżeń optycznych można użyć kamery szybkoobrotowej PH-33 M1196.


 

System monitoringu rozległego terenu z dużą ilością zakłóceń w rozdzielczości WD1

Co to jest WD1?

Nowoczesne kamery i rejestratory potrafią pracować w rozdzielczości oznaczonej jako WD1 lub 960H (rozdzielczość 960 x 576 pikseli). W porównaniu do standardowej rozdzielczości D1 (720x576), WD1 dostarcza 25% więcej informacji przy panoramicznym trybie wyświetlania. Urządzenia pracujące w standardzie WD1 są kompatybilne ze starszymi odpowiednikami, jednak w takim przypadku rozdzielczość będzie ograniczona starszą i gorszą technologią.

a902

Rozproszony system monitoringu. Obraz z kamer archiwizowany jest lokalnie ale całość nadzoruje jedno centrum monitoringu.

Kamery

Monitoring zbudowany został w oparciu o kamery zewnętrzne z mechanicznym filtrem podczerwieni (ICR) firmy Sunell. Kamery IRC59/21AKDN M11289 umieszczone są na zewnątrz pomieszczeń. Wyróżnia je mocny reflektor podczerwieni z nowoczesnymi diodami Super Flux, który potrafi oświetlić scenę na odległość do 50m.
Kamery IRC59/30ALDN M10782 mogą być montowane na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. W przypadku umieszczenia kamer zewnętrznych w obiektach przemysłowych, warto zwrócić uwagę na klasę szczelności urządzeń. Panujące w nich warunki to często ciężki test dla mających pracować przez co najmniej kilka lat kamer. Z uwagi na wysokie zapylenie występujące często na halach fabrycznych, dobrym wyborem są kamery wyprodukowane zgodnie z wymaganiami klasy IP67.
Wszystkie kamery posiadają zintegrowany, uniwersalny obiektyw o ogniskowej 2,8-12 mm. Pozwala on na ustawienie dostosowanego do potrzeb kąta widzenia.

Rejestrator

W każdym budynku umieszczono rejestratory marki Ultimax 1416 M72416. Pozwalają one zapisać obraz z kamer 650/700 TVL bez utraty informacji, co zapewnia wysoką jakość nagrań. Wszystkie rejestratory został połączone w sieć komputerową i są obsługiwane przez oprogramowanie iVMS 4200. Z jego pomocą możliwe jest prowadzenie pełnej, zdalnej obsługi urządzeń (do 250-ciu rejestratorów). Użytkownik ma możliwość zdalnej konfiguracji parametrów oraz może przeglądać i archiwizować nagrania. Oprogramowanie pozwala na stworzenie kont użytkowników o różnych uprawnieniach, dzięki czemu rejestrator może być wykorzystywany przez wiele osób przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Przejrzyste menu zaprojektowane zostało w sposób ułatwiający każdemu, nawet początkującemu użytkownikowi nawigację i wprowadzanie zmian w ustawieniach rejestratora. Zarówno rozmieszczenie najczęściej używanych funkcji jak i szata graficzna odpowiadają najwyższym obecnym standardom. Wsparcie przeglądarek tj. Google Chrome, Opera, Safari pozwala na bezproblemową obsługę rejestratora bez konieczności używania mechanizmów ActiveX.

Zakłócenia

W przypadku dużych odległości między monitorowanym miejscem a centrum monitoringu istnieje możliwość występowania silnych zakłóceń. Można je wyeliminować transmitując sygnał za pomocą światłowodów. Użycie światłowodu zapewnia odporność transmisji na zakłócenia, o które nie trudno w obiektach fabrycznych. Dodatkowo światłowód izoluje galwanicznie poszczególne podsieci, dzięki czemu skutki ewentualnych przepięć ograniczone są do minimum. Wbrew ciągle obowiązującym jeszcze mitom, zastosowanie światłowodów nie podnosi kosztów instalacji.

Monitoring IP

Monitoring hybrydowy – połączenie technologii analogowej oraz IP - dozór osiedla mieszkaniowego.

d001

 

Specyfikacja obiektu

Osiedle mieszkaniowe, w skład którego wchodzą bloki mieszkalne, tereny zielone oraz parkingi. Dużym problemem są włamania do piwnic oraz mieszkań, kradzieże samochodów, niszczenie elewacji i infrastruktury rekreacyjnej.

Dobór urządzeń.

Na klatkach schodowych należy zastosować wandaloodporne kamery analogowe 900 TVL z oświetlaczem podczerwieni. Na zewnątrz kamery 2 megapikselowe IP Sunell K1691. Archiwizacja obrazu z kamer analogowych odbywa się za pomocą rejestratora analogowego Ultimax WD1 natomiast z kamer megpikselowych IP obraz rejestrowany jest za pomocą sprzętowego NVRa Ultimax K2116.

Opis instalacji

W celu zabezpieczenia elewacji budynków oraz dozoru otoczenia bloków, na każdym budynku zamontowano kamery IP Sunell K1691 z oświetlaczem IR oraz mechanicznym filtrem podczerwieni. Rozwiązania konstrukcyjne w połączeniu wysoką rozdzielczością zapewniają wysoką jakość obrazu zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. W celu kontroli osób wchodzących/wychodzących do klatek mieszkaniowych/piwnic, w każdej z nich umieszczono analogowe kamery wandaloodporne o podwyższonej rozdzielczości 900 TVL Sunell - ze względu na małą powierzchnię klatek 3x3 m nie było konieczności stosowania urządzeń o rozdzielczości megapikselowej.

Podstawę sieci LAN stanowią switche PoE ULTIPOWER N29986, które spięte są ze sobą łączami światłowodowymi. Widok z kamer analogowych zapisywany jest na urządzeniach Ultimax WD1 M72404 oraz Ultimax NVR 2116 rozmieszczonych we wszystkich budynkach objętych monitoringiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz z kamer rejestrowany jest na oddzielnych rejestratorach zapewniając zabezpieczenie danych w przypadku awarii. Podgląd obrazu z wszystkich kamer (punkt ochrony) dostępny jest na komputerze z zainstalowanym darmowym oprogramowaniem VMS. Umożliwia ono podgląd obrazu „na żywo” jak i archiwalnych nagrań zarówno z rejestratora analogowego jak i IP. Dzięki obsłudze smartfonów z systemami Android i iOS dostępny jest również podgląd mobilny.


 

Rozproszony monitoring bezprzewodowy- dozór małego miasta

c043+

Specyfikacja obiektu

Centrum małego, 10-tysięcznego miasta otwarte jest dla ruchu samochodowego. Monitoring służyć ma podniesieniu bezpieczeństwa na obszarze starego miasta. Jego obecność wspomóc mają służby prewencyjne. Nadzór operatora prowadzony 24 godziny na dobę ma zaowocować natychmiastowym wykryciem nieprawidłowych zachowań: bójek, aktów wandalizmu czy nieprawidłowego parkowania, natomiast nagrania mają pomóc w późniejszym odnalezieniu kieszonkowców i sprawców drobnych kradzieży czy napadów.

Dobór urządzeń

Najlepszym rozwiązaniem w tego typu instalacjach jest megapikselowy, bezprzewodowy monitoring IP z centralnym punktem dozoru zarządzanym przez operatora, który ma uprawnienia podglądu, sterowania kamerami PTZ, przeglądania archiwalnych nagrań i przekazywania ich organom ścigania.

Opis instalacji

System monitoringu składa się z kamer IP – szybkoobrotowych 2MPix SN-IPS54/80DN/Z22, oraz box 2MPix SN-IPC54/14EDN K1634 z obiektywami Clear HD M2280, umieszczonych w obudowach Marathon. Na system monitoringu składa się szereg stacji bazowych połączonych z kamerami (punkt-punkt) za pomocą urządzeń ULTIAIR . Należy pamiętać, że praca na kanale zajętym lub sąsiednim do niego jest możliwa, jednakże powoduje spadek szybkości działania sieci. Stacje bazowe połączone są z centrum monitoringu znajdującym się w siedzibie Straży Miejskiej. Na stanowisku operatora zainstalowano 8-kanałowe oprogramowanie NUUO, które służy do podglądu oraz rejestracji obrazu z kamer.


 

Monitoring sklepu w rozdzielczości Full HDz możliwością zdalnego dostępu do nagrań oraz podstawową analizą obrazu.

c044+

 

Specyfikacja obiektu

Sklep z czterema stanowiskami kasowymi oraz przynależący do niego parking. Ze względu na częste kradzieże artykułów spożywczych, kosmetyków, alkoholu oraz włamania do samochodów pozostawionych na terenie parkingu konieczne jest zamontowanie systemu monitoringu o wysokiej rozdzielczości.

Dobór urządzeń

Ze względu na konieczność jednoczesnego podglądu obrazu z kamer oraz ich zapisu na dysku twardym oraz zdalnego odtwarzania, należy użyć rejestratora w postaci serwera z oprogramowaniem NUUO K3116. Monitorowane są regały z towarami, bramki wejściowe, stanowiska kasowe i parking. Kamery zewnętrzne są odporne na działanie warunków atmosferycznych, wyposażone są w mechaniczny filtr podczerwieni oraz oświetlacz IR. 2-megapikselowe kamery nadzorujące stanowiska kasowe są zdolne do rejestracji nominałów wpłacanych i wydawanych banknotów.

Opis instalacji

Dozorem został objęty cały teren należący do sklepu, łącznie z parkingiem. Kamery K1681 dzięki oświetlaczowi podczerwieni opartemu o diody IR Super Flux - zasięg 30 m oraz mechanicznemu filtrowi podczerwieni zapewniają doskonałą widoczność zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Dzięki rozdzielczości 2MPix z łatwością można dostrzec cechy charakterystyczne osób (wygląd zewnętrzny, rysy twarzy) i pojazdów (marka, kolor i numer tablicy rejestracyjnej). Sam widok kamer odstrasza potencjalnych przestępców oraz wymusza poprawne zachowanie klientów i pracowników sklepu. Wewnątrz sklepu zamontowano kamery K1695 do monitoringu kas, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom przy wydawaniu towaru lub pieniędzy. Materiał z kamer archiwizowany jest na serwerze z oprogramowaniem NUUO K3116, które umożliwia zapis ciągły oraz z detekcji ruchu, a ponadto pozwala na zliczanie osób poruszających się po terenie sklepu. Takie statystyki pozwalają na bardziej efektywne rozmieszczenie towaru i maksymalizację zysków.

Monitoring IP bez rejestratora
Ochrona miejsc z lokalną, 2-3 dniową archiwizacją

c045+

Specyfikacja obiektu

Miejsca użytkowane sezonowo jak np. baseny, stoki narciarskie, mieszkania (monitoring jest używany podczas wyjazdów weekendowych).

Dobór urządzeń

Dowolna kamera z oferty IP Sunell np. K1685 lub K1698 oraz karta SD Goodram o pojemności 16, 32 lub 64GB.

Opis instalacji

Instalacja oparta jedynie o kamerę IP i kartę SD eliminuje konieczność zakupu rejestratora NVR oraz dysków twardych. Tego typu systemy nie wymagają konieczności instalowania oprogramowania na komputerze PC, a podgląd i odtwarzanie dostępne jest z poziomu przeglądarki internetowej w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie. Kamery Sunell posiadają regulowane pasmo strumienia danych pozwalające na dostosowanie czasu archiwizacji do potrzeb inwestora.
Poniższa tabela ilustruje długość zapisu w zależności od pasma.

  16 GB  32 GB 64 GB
1 Mbit/s 1,5 dnia 3 dni 6 dni
2 Mbit/s 18 godzin 1,5 dnia 3 dni
3 Mbit/s 12 godzin 1 dzień 2 dni
4 Mbit/s 9 godzin 18 godzin 1,5 dnia

Polecamy następujące kamery:

Kamera wandaloodporna Sunell IRC13/40AUVD (dzień/noc, D-WDR, 900 TVL, Sony Exmor, ICR, 0.01 lx, 2.8-12mm, OSD

sunell

m10761

Cechy wyróżniające:

 • Wysoka rozdzielczość kamery - 900 TVL,
 • Przetwornik Sony Exmor o rozdzielczości 1.3Mpx,
 • Polskie menu OSD,
 • Czułość 0.01 lx,
 • Zmiennoogiskowy obiektyw 2.8-12 mm,
 • Mechaniczny filtr podczerwieni (ICR),
 • Menu OSD - sterownik na przewodzie,
 • Szczelna (klasa IP66) wandaloodporna (IK06) obudowa,
 • Łatwa instalacja,
 • Podstawa kamery ma dużo miejsca na schowanie połączeń kablowych,
 • Redukcja szumów 3D,
 • Możliwość wykonania zbliżenia cyfrowego,
 • 8 stref prywatności,
 • 4 strefy detekcji ruchu,
 • Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 25 m.

Kamera firmy Sunell IRC13/40AUVD M10761 pochodzi z nowej linii kamer Effectus. Została wyposażona w przetwornik typu CMOS z linii Sony Exmor o rozdzielczości 1.3Mpx i potrafi wygenerować 900TVL w trybie kolorowym. Wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry przy słabym oświetleniu. Ciekawą funkcją kamery jest możliwość wykonania zbliżenia cyfrowego. Do generowania powiększonego obrazu używana jest mniejsza część przetwornika - dzięki jego wysokiej rozdzielczości nie następuje znacząca utrata jakości obrazu.

Kamera umieszczona jest w wandaloodpornej obudowie klasy IK06. Korpus obudowy wykonany jest z metalu a szybka z poliwęglanu, co czyni kamerę odporną na uderzenia. Obudowa pozwala ukryć (zabezpieczyć) przewody i jest prosta i wygodna w montażu. Kamera może być montowana zarówno na suficie jak i na ścianie. Moduł kamery może być obracany wokół dowolnej osi.
Parametry pracy kamery można zmienić korzystając z ekranowego menu sterowanego za pomocą manipulatora znajdującego się na przewodzie przyłączeniowym.

m10761++

Kontroler menu OSD umieszczony na przewodzie przyłączeniowym

Kamera posiada zintegrowany, uniwersalny obiektyw. Do regulacji ogniskowej i ostrości obrazu należy użyć śrubek znajdujących się na przednim panelu.
Pracę przy braku oświetlenia umożliwia wbudowany reflektor podczerwieni złożony z 15szt diod IR Super Flux o zasięgu do 25 m. Reflektor załączany jest z wbudowanego czujnika zmierzchowego a kamera przełącza się w tryb czarno-biały i zwiększa swoją czułość.

Aby zapewnić najwyższą jakość kolorów, kamera posiada mechaniczny filtr podczerwieni ICR.

m10761

Wymiary kamery

 

Parametry techniczne

 
Nazwa IRC13/40AUVD
Kod M10761
Przetwornik obrazu 1/2.8" CMOS, Sony ExmorIMX138
DSP FH8520
Standard wideo PAL
Liczba efektywnych pikseli 1.3 Mpx
Rozdzielczość pozioma (TVL) 900 (kolor)
950 (czarno-biały)
Czułość (lx) przy F1,2, 40 IRE 0,1 (kolor)
0,01 (czarno-biały)
Odstęp sygnał-szum >50 dB
Elektroniczna migawka Tak, bez manualnej regulacji prędkości
AGC Tak
Menu OSD Tak
Szeroki zakres dynamiki Automatyczna
BLC Tak
Dzień/ noc Tak, ICR
Cyfrowa redukcja szumów Tak, 3D
Strefy prywatności Tak, 8 stref
Odbicie lustrzane Tak
Detekcja ruchu Tak, 4 strefy
Oświetlacz Tak, 15szt diod IR Super Flux
zasięg do 25 m
Obiektyw 2.8-12 mm
Kąt widzenia 30°... 85°
Obudowa wandaloodporna
Wymiary obudowy ø152x117.5 mm
Materiał obudowy stop aluminium
Temperatura pracy -20...+ 55° C
Klasa szczelności IP66
Złącza zewnętrzne wideo (BNC)
zasilanie (gniazdo 2,1/5,5)
Zasilanie DC 12 V; 0,32 A
Pobór mocy 3,8 W
Masa 0,78 kg
Inne Możliwość zrobienia zbliżenia cyfrowego, IK06, menu PL

KAMERA IP:

Wandaloodporna kamera kopułowa IP Sunell SN-IPV54/14ZDR 2MPix Exmor ONVIF

sunell

k1698

Cechy wyróżniające:

 • rozdzielczość 1920x1080 - Full HD,
 • oświetlacz podczerwieni - High Power Super Flux LED 850 nm,
 • czułość 0,1lx@F1.2 (tryb kolorowy), 0lx przy włączonym oświetlaczu IR (tryb czarno-biały),
 • przetwornik Sony Exmor,
 • odświeżanie 25 kl./s,
 • obsługa wszystkich przeglądarek dzięki wyświetlaniu obrazu w technologii Flash,
 • obiektyw o stałej ogniskowej 3,6mm,
 • praca wielostrumieniowa (2xH.264, 1xMJPEG),
 • kompresja Audio G711 A-Law, G711 U-Law, RAW_PCM,
 • detekcja ruchu,
 • zasilanie PoE,
 • analogowe wyjście BNC,
 • zgodność ze standardem ONVIF 2.2(Profil S),
 • slot karty microSD do lokalnej archiwizacji.

Kamera megapikselowa Sunell SN-IPV54/14ZDREDN K1698 posiada przetwornik Sony Exmor o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Pozwala on na zarejestrowanie o wiele większej ilości szczegółów w przypadku zupełnego braku oświetlenia w porównaniu do kamer opartych na przetwornikach np. Aptina CMOS. K1698 posiada wbudowany obiektyw 3,6mm pozwalający na obserwację pomieszczeń pod dużym kątem, bez konieczności regulacji obiektywu. Obraz kompresowany jest za pomocą H.264 lub MJPEG.
Sunell SN-IPV54/14ZDR jest doskonałym rozwiązaniem w instalacjach, w których priorytetem są wymiary kamery i jej dyskretne umiejscowienie jak np. mieszkania, biura hotele itp.

Podgląd obrazu z kamery przez WWW realizowany jest w ten sposób, że jeśli wywołanie strumienia wideo pochodzi z przeglądarki IE, pojawiają się za pierwszym razem okna informujące o konieczności zainstalowania ActiveX. Po wyrażeniu zgody otrzymujemy obraz na żywo przez przeglądarkę. Jeśli jednak połączymy się z kamerą używają konkurencyjnych rozwiązań (Firefox, Opera, Chrome), obraz zostanie wyświetlony w technologii Flash, w oknie głównym przeglądarki. Powyższe rozwiązanie umożliwia pogląd obrazu bez instalowania jakichkolwiek dodatkowych pluginów i patchów specjalnie przygotowanych dla kamer.

Wyświetlany obraz posiada możliwość regulacji takich parametrów jak:

 • jakość obrazu,
 • czas otwarcia migawki,
 • regulacja jasności,
 • regulacja ostrości,
 • stałe oraz automatyczne AGC,
 • rodzaj przepływności (stała lub zmienna),
 • strumień wideo,
 • rodzaj ramki,
 • maksymalną przepływność - prócz wartości zadeklarowanych, można ustawić dowolną wartość pomiędzy 100-12000kbps.
 

Transmisja wideo za pomocą protokołu RTSP pozwala na przesył strumienia wideo do serwerów strumieniowania i udostępnienie obrazu na stronach internetowych dla wielu użytkowników jednocześnie. K1698 obsługuje zdarzenia alarmowe tj.:

 • detekcja ruchu,
 • przepełnienie dysku.
0001011110140

Schemat integracji różnych monitoringów w jeden spójny system.

0001011110139

Widok interfejsu darmowego oprogramowania dołączonego do kamery.

Do zestawu dołączone jest darmowe oprogramowanie NVR o nazwie NVMS umożliwiające konfigurację i zarządzanie 36 kamerami Sunell. NVMS automatycznie wyszukuje kamery w sieci Ethernet przez co od razu po uruchomieniu można korzystać z urządzeń IP firmy Sunell.

Oprogramowania oferuje m.in.:

 • konfigurację wyświetlania obrazu,
 • konfigurację sieciową kamer,
 • ustawienia nagrywania z harmonogramu lub detekcji ruchu,
 • przeszukiwanie i odtwarzanie archiwalnych nagrań,
 • tworzenie nowych użytkowników oraz nadawanie im uprawnień dostępu.

Kamera IP Sunell K1698 spełnia wymogi Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 stycznia 2011 w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej dla wszystkich kategorii:

 • posiada obraz kolorowy o wysokości nie mniejszej niż 950 pikseli,
 • przetwarza sygnał audio w zakresie 300 Hz do 4 000 Hz przy dynamice większej niż 50 dB,
 • przełącza się w tryb B/W z wykorzystaniem ruchomego filtra podczerwieni,
 • rejestruje więcej niż 12 kl./s.

Dane techniczne

Nazwa SN-IPV54/14ZDR
Kod K1698
Obudowa Kopułowa wewnętrzna
Oświetlacz podczerwieni Tak
Analogowe wyjście wideo BNC
Kompresja H.264/MJPEG
Rozdzielczość 1920x1080
640x360
Strumienie wideo 3
Odświeżanie 25 kl./s
Przetwornik Sony Exmor
Wyjście wideo BNC
Czułość 0lx przy włączonym IR (tryb czarno-biały)

0,1lx tryb kolorowy

Obiektyw 3,6 mm
Kąt widzenia w poziomie 54 o
Mechaniczny filtr podczerwieni Tak
Regulacja jasności Tak
Regulacja ostrości Tak
Wzmocnienie Automatyczne/Stałe
Zdarzenia alarmowe Detekcja ruchu
Nagrywanie Karta Micro SD, zdalny serwer FTP, serwer NAS
Interfejs sieciowy RJ-45 10/100Base-T
Adres IP IPv4 / IPv6 (DHCP / Stały adres)
Protokoły HTTP, TCP/IP, UDP/IP, RTSP, FTP, DHCP, NTP, PPoE, Unicast, Multicast
Audio Dwukierunkowe audio (możliwość podłączenia przez złącza RCA)
Kompresja audio G711 A-Law, G711 U-Law, RAW_PCM
Pasmo przenoszenia audio 30 do 4000 Hz
Strumień RTSP Standard RFC2326, wsparcie  QuickTime / VLC Player. Możliwość zabezpieczenia transmisji hasłem.
ONVIF Tak
Zasilanie 12V DC
PoE IEEE 802.3af
Pobór mocy 5W
Zakres temperaturowy uruchomienia kamery -10 ... 50°C
Zakres temperaturowy pracy ciągłej -25 ...  50°C
Język menu polski, angielski, chiński, rosyjski, chiński
Wymiary 100 (Ś) x  53 (W)
Masa 0.3 kg
SDK Tak
Przeglądarka Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, Safari
Certyfikaty CE

(*) - zasięg reflektora IR jest zależny od rodzaju oświetlanych powierzchni i przedmiotów (współczynnika odbicia światła w zakresie podczerwieni).


Podłączenie kamer analogowych do monitoringu IP

W przypadku rozbudowy/modernizacji systemu CCTV często zdarza się, że składa się on z dwóch podsystemów: analogowego (opartego na okablowaniu koncentrycznym) i IP (wykorzystującego sieć LAN). Obie sieci można zintegrować stosując rejestrator hybrydowy. Można też wymienić stary sprzęt analogowy na nowy w systemie Hikvision HD-TVI (kamery HD-TVI, rejestratory HD-TVI) i na bazie okablowania koncentrycznego uzyskać rozdzielczość obrazu full HD. Istnieje też inne rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu rejestratora analogowego jako ekspandera, umożliwiającego podłączenie kamer analogowych do rejestratora IP. Mając do dyspozycji np. rejestrator IP 32-kanałowy i rejestrator analogowy 8-kanałowy, można dodać kanały analogowe do rejestratora IP. W przypadku systemu marki Hikvision, rejestrator analogowy należy dodać ręcznie w zakładce dodawania kamer, ponieważ nie zostanie on wykryty automatycznie. W tym celu należy wprowadzić:

 • adres IP rejestratora analogowego
 • protokół: Hikvision
 • port: 8000
 • kanał rejestratora analogowego do którego podpięta jest kamera
 • login: admin (domyślnie)
 • hasło: 12345 (domyślnie)
Schemat monitoringu IP z wykorzystaniem rejestratora HD-TVI jako ekspandera do kamer HD-TVI

Schemat monitoringu IP z wykorzystaniem rejestratora HD-TVI jako ekspandera do kamer HD-TVI

Każdy kanał analogowy przyporządkowuje się do określonego kanału w rejestratorze IP. W przypadku dodawania 8 kanałów analogowych, należy 8 razy dodać rejestrator analogowy, za każdym razem wskazując określony kanał z rejestratora analogowego. Nagrania z rejestratora analogowego mogą być przechowywane na rejestratorze IP, analogowym lub na obydwu tworząc dodatkowe zabezpieczenia w przypadku uszkodzenia dysku. Dzięki komunikacji pomiędzy rejestratorami z wykorzystaniem protokołu tego samego producenta, istnieje możliwość włączania (z poziomu rejestratora IP) określonych opcji w rejestratorze analogowym (detekcja ruchu, itp.).