KAMERY IP

moni

Kamery IP to uniwersalne urządzenia coraz częściej wykorzystywane do budowy zaawansowanych systemów monitoringu. Zwykle korzysta się z nich podczas tworzenia nowych systemów monitoringu w miejscach trudnodostępnych, zwłaszcza na otwartej przestrzeni, a także w domach prywatnych, gdzie tworzenie osobnej infrastruktury teletechnicznej jest w pewien sposób utrudnione lub kłopotliwe dla klienta. Kamery IP nie wymagają bezpośredniego, kablowego połączenia z rejestratorem obrazu. Zwykle wykorzystują działanie bezprzewodowej sieci łączności, na przykład odpowiednio skonfigurowaną do tego celu lokalną sieć WLAN (Wi-Fi). Bezprzewodowe kamery pozwalają na odczytywanie obrazu z poziomu komputerów lub urządzeń mobilnych połączonych z Internetem, wystarczy do tego zwykła przeglądarka internetowa i odpowiednia konfiguracja systemu monitoringu. To idealne rozwiązanie dla kogoś, komu zależy na utrzymaniu stałego, bezpośredniego podglądu z oka kamery niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Na przykład osobom, które często wyjeżdżają, a chcą mieć podgląd na podwórze lub wnętrze swojego domu.

Kamery IP

Kamera IP jest podstawowym i nowym elementem w instalacjach CCTV IP. W zaawansowanych przypadkach jest ona specjalizowanym komputerem. Kamera IP składa się z obiektywu o stałej lub zmiennej ogniskowej, przetwornika obrazu i modułów sieciowych. Można podłączyć ją bezpośrednio do sieci LAN lub do sieci bezprzewodowej poprzez złącze FE 10/100 mbps (RJ45). W kamerze IP następuje digitalizacja sygnału wideo. Bardzo ważna jest moc obliczeniowa wbudowanego w nią procesora, ponieważ od tego zależy jakość obrazu przesyłanego w sieci, a przez to funkcjonalność instalacji. Porównując ceny należy sprawdzić ilość klatek przesyłanych jak i również ich rozdzielczość.


Osiedlowy system monitoringu IP

Rosnąca popularność systemów CCTV opierających się na urządzeniach IP, połączona z ograniczeniami dystansu transmisji, jakie niesie ze sobą standard Ethernet oraz skrętka komputerowa (konieczność lokowania urządzenia aktywnego co 100 m) powodują, że instalatorzy coraz częściej sięgać muszą po rozwiązania bazujące na transmisji światłowodowej.

Dobierając sprzęt do tego typu instalacji warto spojrzeć na system kompleksowo i w miarę możliwości ograniczyć liczbę wykorzystywanych urządzeń. Na przykład: funkcję media konwertera, switcha oraz zasilacza dla kamer IP pełnić może odpowiednio skonfigurowany switch PoE wyposażony w sloty SFP na moduły światłowodowe. Dobierając wkładki do switcha warto upewnić się, że oba elementy będą ze sobą kompatybilne. Część producentów przełączników blokuje programowo możliwość stosowania wkładek firm trzecich.

Schemat systemu monitoringu IP z infrastrukturą miedziano-światłowodową

Schemat systemu monitoringu IP z infrastrukturą miedziano-światłowodową

Na zaprezentowanym powyżej schemacie 12 kamer IP Sunell SN-IPR54/14APDN K1685 podłączonych zostało do 3 przełączników Ultipower N29983 umożliwiających zasilanie kamer z wykorzystaniem techniki PoE, jak również transmisję światłowodową z serwerownią. Do przesyłu sygnału światłowodem wykorzystano gigabitowe wkładki SFP Ultimode L1415, pracujące na dwóch włóknach. Rejestracja obrazu odbywa się na rejestratorach Hikvision DS-7608NI-E2/A K22081. Warto nadmienić, iż dzięki współpracy dwóch wiodących producentów CCTV: Sunell oraz Hikvision, urządzenia obu firm są ze sobą w pełni kompatybilne.


Oznaczenia kamer IP Hikvision

Znajomość oznaczeń symboli w poszczególnych nazwach kamer znacznie ułatwia proces ich odpowiedniego doboru. Firma Hikvision posiada różne nazewnictwo oraz oznaczenia dla kamer PTZ, IP, analogowych oraz rejestratorów. Poniżej wyjaśniono znaczenie poszczególnych symboli w nazwach kamer IP.

ipp

I. Kamera kolorowa Hikvision w wersji cyfrowej (dla kamer IP stałe oznaczenie)

II. Linia produkcyjna (dostępne są trzy linie produkcyjne)

 • 6: Linia 6 (kamery do zastosowań specjalnych),
 • 4: Linia 4 (kamery profesjonalne),
 • 2: Linia 2 (linia podstawowa).

III. Rodzaj obudowy

 • cyfra nieparzysta: kamera typu box lub kompaktowa,
 • zero lub cyfra parzysta: kamera kopułowa lub mini-kopułowa,
 • C - panda, D - pinhole, E - sufitowa wpuszczana, T - kompakt EXIR.

IV. Rozdzielczość

 • 1: 1 Mpix,
 • 2: 2 Mpix,
 • 3: 3 Mpix,
 • 4: 4 Mpix,
 • 5: 5 Mpix,
 • 6: 6 Mpix.

V. Platforma sprzętowa

VI. Dodatkowe funkcje

 • F - karta pamięci,
 • WD - sprzętowy WDR.

VII. Opcjonalne wyposażenie

 • -I(x): IR (x=3 - zasięg 30 m, x=5 - zasięg 50 m, x=8 - zasięg 80 m),
 • -Z: Motozoom,
 • -S: We/Wy audio, alarmowe,
 • -A: Automatyczny dobór ostrości (kamery typu box),
 • -P: P-Iris (sterowanie przysłoną, kamery typu box),
 • -W: Wi-Fi.

Jak zasilić urządzenia IP?

Najpopularniejszy standard zasilania PoE 802.3af stosowany jest np. w większości kamer monitoringu IP. Umożliwia on zasilanie urządzeń napięciem DC od 44 V do 57 V przy maksymalnej mocy 15,4 W. Standard 802.3at definiuje zasilanie urządzeń o napięciu wejściowym DC 50 - 57 V i mocy nieprzekraczającej 25,5 W. Przykładowymi urządzeniami zasilanymi za pomocą standardu 802.3at są: drukarki, obrotowe kamery IP oraz switche.

Switche PoE ULTIPOWER to urządzenia zapewniające płynną transmisję sieciową, jednocześnie umożliwiając zasilanie urządzeń PoE. Przykładowy switch 0098af N29982 posiada 9 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 8 z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp.

Przykładowy schemat zastosowania przełącznika ULTIPOWER z zasilaniem PoE

Przykładowy schemat zastosowania przełącznika ULTIPOWER z zasilaniem PoE


 Tryby pracy w kamerach IP firmy Sunell

Kamery IP firmy Sunell (od wersji firmware 1.9) posiadają możliwość pełnej konfiguracji trybu pracy, pozwalając na dostosowanie ich do warunków oświetleniowych, w jakich pracuje kamera. Oprócz wyboru trybu pracy: automatycznego, kolorowego, cz/b i wg harmonogramu, istnieje możliwość ustawienia progów przełączania i czasu zwłoki pomiędzy przełączeniami. Poprawne skonfigurowanie progów przełączania pozwala uniknąć sytuacji, gdy np. kamera pozostaje zbyt długo w trybie kolorowym. Przy niskim poziomie oświetlenia kamera w trybie kolorowym generuje dużo niepotrzebnych informacji (szumów), znacznie zwiększając bitrate.
Możliwe jest również ustawienie przełączania wg harmonogramu. Pozwala ona na ręczne zdefiniowanie godziny, kiedy kamera ma pracować w trybie dziennym i nocnym.


Kamera IP w instalacji telewizyjnej

Wprowadzenie sygnału z kamer analogowych do instalacji telewizyjnej wymaga jedynie zastosowania modulatorów wysokiej częstotliwości (np. Signal-300 R86300). W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem, lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie cyfrowego modulatora SIGNAL-400 R86700. Pozwala on na podpięcie sygnału w rozdzielczości Full HD pochodzącego ze złącza HDMI (w tym przypadku rejestratora K22041) i zmodulowanie go do sygnału w standardzie DVB-T COFDM.

Wprowadzanie obrazu z kamery IP do telewizyjnej instalacji DVB-T przy pomocy cyfrowego modulatora Signal-400 R86700

Wprowadzanie obrazu z kamery IP do telewizyjnej instalacji DVB-T
przy pomocy cyfrowego modulatora Signal-400 R86700

Źródło sygnału stanowić mogą między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Modulator może więc posłużyć do dystrybucji treści najwyższej jakości w standardzie DVB-T, po kablu koncentrycznym w instalacjach telewizyjnych oraz instalacjach monitoringu przemysłowego.


Zasilanie kamer IP - Cz. 1. Zasilanie napięciem 48 V

Przesłanie zasilania prądu stałego na duże odległości wiąże się ze spadkiem napięcia i stratami mocy. Są one zależne od natężenia przesyłanego prądu. Przy ustalonym zapotrzebowaniu mocy, podwyższając napięcie zmniejsza się natężenie prądu. Zasadę tę wykorzystano zastępując standardowe 12-woltowe napięcie zasilania kamer, napięciem DC 48 V w standardzie PoE. Wykorzystano też przewód sygnałowy - skrętkę komputerową - do przesłania zasilania. Kamery zgodne ze standardem PoE IEEE 802.3af typ B mogą być zasilane przy użyciu napięcia 48 V, przesyłanego przez skrętkę co najmniej 3. kategorii, na nieużywanych w sieciach 10/100 Mbit parach żył: 4/5 (+) i 7/8 (-).

Schemat działania zasilacza PoE w instalacji CCTV

Schemat działania zasilacza PoE w instalacji CCTV

Poniżej zaprezentowano różne sposoby realizacji zasilania 48 V w systemach CCTV IP:

  • Adapter PoE z zewnętrznym zasilaczem.

Standardowy zasilacz 48 V z dedykowanym adapterem PoE - na przykład zasilacz 48V/1,25A M1894 z panelem PoE M1611 (instalowanym w szafie RACK) z dedykowanym zasilaczem,

16-portowy panel PoE M1611

16-portowy panel PoE
M1611

  • Zasilacz w obudowie - POE084832 M18278.

Pozwala na podłączenie do 8 urządzeń. Wyjścia zabezpieczone są niezależnie bezpiecznikami topikowymi lub polimerowymi PTC (możliwość wyboru). Pozwala na regulację napięcia wyjściowego 45,6 V - 52,8 V, co umożliwia kompensację spadku napięcia na linii zasilającej,

Zasilacz POE084832 M18278

Zasilacz POE084832
M18278

  • Zasilacz buforowy POE084824B M1858.

Pozwala na podłączenie do 8 urządzeń. Wyjścia zabezpieczone są niezależnie bezpiecznikami topikowymi lub polimerowymi PTC (możliwość wyboru). W przypadku awarii zasilania, napięcie stałe dostarczone jest z baterii akumulatorów 12 V.

Schemat zasilacza z podłączonymi 4 akumulatorami

Schemat zasilacza z podłączonymi 4 akumulatorami


Uprawnienia użytkowników w kamerach IP

Kamery marki Sunell posiadają możliwość tworzenia profili użytkowników ze zdefiniowanymi prawami. W zależności od zajmowanego stanowiska w strukturze nadzoru, możliwe jest indywidualne dostosowanie dostępu do poszczególnych funkcji w kamerze, jak np.:

 • Privilege Manager - dodawanie lub modyfikowanie, kont i grup użytkowników,
 • System Maintenance - przeglądanie logów, restartowanie urządzenia, przywracanie ustawień domyślnych,
 • Parameter Configure - konfiguracja parametrów urządzenia, tj. adresu IP, czasu, znaku wodnego, ustawień alarmów,
 • Record Operation - wyszukiwanie, odtwarzanie, formatowanie karty SD,
 • Video Control - konfiguracja parametrów wyświetlania obrazu oraz sterowania PTZ,
 • Live Video - podgląd na żywo, przełączanie strumieni wideo, odsłuch audio.

Dla każdego użytkownika administrator systemu tworzy indywidualny login i hasło do kamery. Po zalogowaniu w kamerze dostępne są tylko wybrane opcje konfiguracyjne. Jak to działa w praktyce można sprawdzić samemu, logując się na kamerę K1637 wystawioną online w Internecie. Adres testowej kamery oraz inne dane do logowania można znaleźć tutaj.


Kamera IP termowizyjna Sunell SN-TPC4200KT/F

Widok Kamery IP z przodu

Widok Kamery IP z przodu

Widok złączy kamery

Widok złączy kamery

Akcesoria będące w komplecie

Akcesoria będące w komplecie

Kamera termowizyjna Sunell SN-TPC4200KT/F jest doskonałym uzupełnieniem monitoringu wizyjnego pracującego w zakresie światła widzialnego i podczerwieni odbitej. Kamery analogowe lub IP wykorzystywane w monitoringu umożliwiają prawidłową identyfikację i rozpoznanie osób w ciągu dnia i w nocy po zastosowaniu oświetlacza podczerwieni. Kamera termowizyjna do prawidłowej pracy nie potrzebuje żadnego oświetlenia. Jej zasada działania jest zupełnie inna niż w przypadku tradycyjnych kamer. Każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (0 K = −273,15 °C) emituje promieniowanie podczerwone. Dzięki istniejącej zależności pomiędzy temperaturą a intensywnością promieniowania, kamera termowizyjna odbierając fale podczerwieni dokonuje obliczeń wartości temperatury na podstawie ich długości. Za pomocą kamery termowizyjnej można więc zobaczyć rozkład temperatur na powierzchni badanego ciała oraz dokonać pomiaru wartości temperatury. Kamera wyposażona jest w detektor o rozdzielczości 420x315p, co oznacza, że posiada 132300 termometrów monitorujących obszar w tym samym czasie. Kamera termowizyjna ze względu na brak wymaganego oświetlenia do poprawnej pracy jest niewidoczna w nocy (co utrudnia jej identyfikację), dzięki czemu może zostać wykorzystana do monitorowania obszarów w których oświetlenie nie występuje (lasy, porty, nieoświetlone parkingi, itp.)

Zrzuty obrazów z kamery termowizyjnej podczas detekcji człowieka i rejestracji nagrzewających się obwodów w rozdzielni elektrycznej.

ip5

Zrzuty obrazów z kamery termowizyjnej podczas detekcji człowieka i rejestracji nagrzewających się obwodów w rozdzielni elektrycznej.

Kamery termowizyjne marki Sunell zaliczane są do wysokiej klasy sprzętu termowizyjnego. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy detektora podczerwieni i obiektywu nowej generacji o wysokiej przepuszczalności termicznej podczerwieni, kamera dobrze radzi sobie w każdych warunkach pogodowych (detekcja podczas wystąpienia dymu, mgły, deszczu, itp.). Kamera oprócz podstawowych opcji i funkcji jakie występują w kamerach IP (np. detekcja ruchu przedmiotów), posiada dodatkowe menu związane z termowizją. W oknie głównym pola widzenia kamery za pomocą wskaźnika pokazywana jest aktualna wartość temperatury najcieplejszego obiektu. Dodatkowo za pomocą kursora myszki możliwe jest odczytanie wartości temperatury w określonym punkcie. Istnieje możliwość zdefiniowania do pięciu niezależnych obszarów posiadających takie same właściwości jak obszar okna głównego. Dla każdego obszaru można zdefiniować różne typy alarmów temperatury, określić progi ostrzegania oraz wywołania alarmu. Wszystkie funkcje związane z detekcją temperatury realizowane są bezpośrednio w kamerze, co oznacza, że po podłączeniu kamery do dowolnego rejestratora IP wspierającego protokół ONVIF będzie możliwe nagrywanie obrazu wraz ze znacznikami temperatury. Konfigurację parametrów pracy kamery oraz wszystkie dodatkowe ustawień można wykonać za pomocą przeglądarki internetowej. Dodatkowo dla kamery dedykowana jest specjalna wersja oprogramowania NVMS, zamieszczona na płycie CD dołączonej do urządzenia. Kamera oprócz detekcji ruchu, obsługuje dwa typy alarmów temperatury dla których możliwe jest zdefiniowanie osobnych progów dla ostrzeżenia oraz wywołania alarmu:

 • Threshold Alarm - po przekroczeniu zdefiniowanych progów następuje ostrzeżenie i wywołanie alarmu,
 • Temperature Difference Alarm - w tym typie alarmu definiuje się różnicę temperatur jaka musi zostać osiągnięta pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym punktem w obszarze detekcji kamery w celu wywołania ostrzeżenia i wywołania alarmu.
Kamera termowizyjna SN-TPC4200KT/F jest urządzeniem stacjonarnym dedykowanym do pracy w sieci IP. Może zostać podłączona do systemu opartego o rejestrator IP lub bezpośrednio do sieci zewnętrznej. W przypadku integracji w jednym systemie monitoringu kamer mogących rejestrować obraz w zakresie widzialnym i niewidzialnym, skuteczność całego systemu zostaje znacznie podniesiona. Bezpośredni dostęp do podglądu na żywo z kamery lub archiwum nagrań w przypadku integracji z rejestratorem IP, możliwy jest z dowolnego miejsca, poprzez sieć internetową, po odpowiednim skonfigurowaniu urządzeń.
Zastosowanie kamery termowizyjnej:
 • Wykrywanie intruzów nawet w złych warunkach atmosferycznych (parkingi, lasy, zbiorniki wodne, elektrownie wodne, porty, obszary w których brak oświetlenia, itp.). Na pracę kamery nie wpływa padający deszcz lub śnieg, mgła, zapylenie.
 • Kontrola kabli i rozdzielni elektrycznych - w miejscu złego styku przepływający prąd elektryczny napotyka na zwiększoną rezystancję co powoduje wydzielenie się ciepła. Jest ono rejestrowane przez kamerę termowizyjną. W ten sposób można diagnozować rozdzielnie, przeciążone bezpieczniki, okablowanie, wysokonapięciowe linie przesyłowe, transformatory.
 • Mechanika (wykrywanie najbardziej przeciążonych elementów, złego chłodzenia, miejsc tarć, diagnostyka silników, łożysk, przekładni, pasków, wałów, skrzyń biegów, pomp, kompresorów, dmuchaw, itp.).
 • Instalacje wodociągowe (badanie kondycji instalacji, izolacji, lokalizacja uszkodzeń, wycieków lub zatkanych rur, pomp, zaworów, pieców, stopnia napełnienia zbiorników, itp.).
 • Monitoring napełniania zbiorników - poziom napełnienia zamkniętych zbiorników może być monitorowany poprzez rozkład temperatury pokazywany na obrazie z kamery termowizyjnej.
 • Kontrola procesu stygnięcia odlewów - w procesie wytwórczym odlewanych części bardzo ważna jest równomierność stygnięcia całego elementu. Dzięki funkcji Diff Alarm można autoamtycznie wykryć sytuację w której różnica temperatur przekroczy zadaną wartość.
 • Monitorowanie i kontrola systemów solarnych. Uszkodzenie kolektorów słonecznych może doprowadzić do zmniejszenia wydajności systemu lub ogromnego wzrostu temperatury i w konsekwencji do pożaru.
 • Badanie rozkładu temperatur na nawierzchniach asfaltowych.
 • Wykrywanie anomalii związanych z wysoką temperaturą w celu uniknięcia pożaru.
 • Diagnostyka najgorętszych miejsc w dużym obszarze.

Tabelka przedstawiająca różne modele kamer w zależności od zastosowanego obiektywu i temperatury pracy.

Lp. Obiektyw Model Cena uzależniona jest od temperatury pracy i obiektywu
-10 do 50°C -30 do 50°C
1 8 mm SN-TPC4200K/F08 - -
2 15 mm SN-TPC4200K/F15 - -
3 25 mm SN-TPC4200K/F25 - -
4 35 mm SN-TPC4200K/F35 - -
5 55 mm SN-TPC4200K/F55 - -

Parametry kamery:

Nazwa SN-TPC4200KT/F
Kod K1606
Obudowa Kompaktowa
Rodzaj kamery IP, Termowizyna
Typ detektora Uncooled IRFPA Microbolometer
Rozdzielczość detektora 420 x 315p
Rozstaw pikseli 25µm
Długośc detekcji fali
podczerwieni
8-14µm
Czułość termiczna 50mK
Nagrywanie z detekcji duchu i temperatury TAK
Jasność F 1.0
Obiektyw (opcjonalnie) 8/15/25/35/50 mm
Pole widzenia (FOV)
(w zależności od obiektywu)
75.4x54.4° / 39.7x29.8° /
23.7x17.9° / 17x12.8° / 11.9x9°
Dystans detekcji pojazdu
(w zależności od obiektywu)
350/600/1000/1500/2000 m
Dystans detekcji ludzi -1.8m
(w zależności od obiektywu)
150/350/500/800/1100 m
Dystans rozpoznawania
(pojazdu)
200/350/600/850/1200 m
Dystans rozpoznania ludzi -1.8m
(w zależności od obiektywu)
100/200/300/450/650 m
Dystans detekcji temp. pojazdu
(w zależności od obiektywu)
100/200/350/500/650 m
Dystans detekcji temp. ludzi
(w zależności od obiektywu)
50/100/180/250/320 m
Metoda kompresji H.264, MJPEG
Regulacja strumienia 50kb - 400kb
Kompresja audio G.711,RAW_PCM
Maksymalna rozdzielczość 720 x 480, 30 kl./s
Tryby termowizyjne Black-Heat, White-Heat,
Rainbow, Iron-Red
Funkcja korekcji obrazu DVE TAK (regulacja: 0-6)
Redukcja szumu 3D TAK
Obrót obrazu Pionowy, Poziomy,
Pionowy i Poziomy
Protokoły IPv4/v6, RTSP/RTMP/RTCP,
TCP/UDP,HTTP,DHCP,DNS,
FTP,DDNS,PPPoE,SMPT,SIP
Zdarzenia alarmowe Alarm temperatury, Detekcja ruchu, Utrata sieci, Alarm dysku,We/Wy alarmowe
Strumień RTSP Standard RFC2326, QuickTime, VLC Player
Język Angielski, Chiński
Onvif TAK
Interfejs sieciowy RJ-45 10/100Base-T
We/Wy audio TAK: 1/1
We/Wy alarmowe TAK: 2/2
Wyjście BNC TAK
Przycisk resetu TAK
Zasilanie 12V/DC, PoE IEEE 802.3af
Pobór mocy max. 5W
Temperatura pracy -10 ... 50°C
(-30 ... 50°C na zamówienie)
Temperatura detekcji -10 ... 200°C
Stopień ochrony IP66
Certyfikaty CE/FCC
Wymiary Φ110 × 377mm
Masa 1,68kg

Wandaloodporna kamera kopułowa IP Sunell SN-IPV54/14UDR/V (2 MPix, IK10, 2.8 -12mm, 0.05 lx, IR do 20 m)

Widok kamery

Widok kamery

Widok złączy kamery

Widok złączy kamery

Akcesoria będące w komplecie

Akcesoria będące w komplecie

Widok opakowania

Widok opakowania

Cechy wyróżniające:

 

 • przetwornik Sony 1/2.9" Progressive Scan CMOS,
 • rozdzielczość 2 MPix (1920x1080 przy 25 kl./s),
 • 2 strumienie (H.264 - High/Main/Basic Profile, MJPEG) ,
 • mechaniczny filtr podczerwieni (ICR),
 • oświetlacz IR do 20 m,
 • zmienna ogniskowa 2,8 - 12 mm zapewniająca kąt widzenia obiektywu w zakresie 80° - 35°,
 • maski prywatności: 4,
 • we/wy audio,
 • we/wy alarmowe,
 • konfigurowalne menu OSD,
 • obsługa wszystkich przeglądarek dzięki wyświetlaniu obrazu w technologii Flash,
 • zgodność ze standardem ONVIF 2.4 (Profil S),
 • klasa szczelności obudowy IP66,
 • wandaloodporna IK10,
 • zasilanie DC 12 V lub PoE(802.3af).
Kamera kopułowa SN-IPV54/14UDR/V firmy Sunell przeznaczona jest do profesjonalnego zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. W kamerze zastosowano przetwornik Sony 1/2.9" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 20 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm zapewnia widoczność w zakresie 80° - 35°. Kamera przeznaczona jest do pracy na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. Obudowa wandaloodporna zapewnia ochronę elektroniki przed mechanicznymi próbami jej uszkodzenia. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Kamera posiada wbudowany reflektor podczerwieni złożony z diod IR Super Flux, co umożliwia pracę przy braku oświetlenia. Diody Super Flux to nowy typ diod LED charakteryzujący się emisją światła o wysokim natężeniu. Diody te mają przekrój koła lub kwadratu i posiadają 4 złącza (piny). Taka budowa zapewnia wysoką odporność na wstrząsy i wibracje, co sprawia, że diody te są często wykorzystywane w nowoczesnym oświetleniu samochodowym. Oprócz tego ten nowoczesny typ diody charakteryzuje niskie zużycie prądu (20 mA na diodę), wysoka niezawodność oraz daleki zasięg i dobre doświetlenie sceny. Diody są rozmieszczone w taki sposób, że nawet przy szerokim kącie widzenia obiektywu cała scena jest dobrze oświetlona.
Dostęp do kamery i jej pełna obsługa możliwa jest za pomocą najbardziej popularnych przeglądarek. Dla przeglądarki IE wymagana jest instalacja kontrolki ActiveX, natomiast inne popularne przeglądarki wyświetlają obraz w technologii Flash. Dla urządzenia dostępne jest również darmowe oprogramowanie CMS o nazwie NVMS umożliwiające konfigurację oraz zarządzanie kamerami firmy Sunell. Dostęp z urządzeń mobilnych wyposażonych w system operacyjny Android, możliwy jest za pomocą aplikacji inView dostępnej w Google Play.
Europejska norma EN 62262 określa klasyfikację wytrzymałości mechanicznej IK.
Zasady wykonywania testu podane są w normie PN-EN 62262:2003.

Kamera K1638 posiada stopień wytrzymałości mechanicznej IK10.

klasa odporność test
udar o energii uderzenie młotkiem (masa) z wysokości
IK06 1 J 0,5 kg …... 20 cm
IK07 2 J 0,5 kg …... 40 cm
IK08 5 J 1,7 kg … 29,5 cm
IK09 10 J 5 kg …...... 20 cm
IK10 20 J 5 kg …...... 40 cm

Dane techniczne

Nazwa Sunell SN-IPV54/14UDR/V
Kod K1638
Standard IP
Obudowa Kopułowa
Kompresja H.264/MJPEG
Rozdzielczość 1920x1080
Odświeżanie 25 kl./s
Praca wielostrumieniowa Tak
Przetwornik 1/2.9"  CMOS, Sony
IMX322+HI3516C
Czułość 0,05 Lux@(F1,2,AGC ON)
0 lx w trybie z IR
Ogniskowa 2,8 - 12 mm
Kąt widzenia w poziomie 80° - 35°
Mechaniczny filtr podczerwieni Tak
Zasięg IR do 20 m (*)
Ilość diod 12
Tryb korytażowy Tak
Maski prywatności 4
We/Wy audio Tak: 1/1
We/Wy alarmowe Tak: 1/1
Funkcje obrazu 2D, 3D-DNR, dWDR, BLC, HLC
Wzmocnienie Automatyczne/Stałe
Zdarzenia alarmowe Detekcja ruchu
Interfejs sieciowy RJ-45 10/100Base-T
Wyjście wideo BNC Tak
Protokoły HTTP, HTTPS, TCP/IP, UDP/IP, RTSP,  DHCP, NTP, PPoE, Unicast , Multicast
Wspierane standardy Onvif 2.4 (Profil S)
Certyfikaty CE/FCC
Język Polski, Angielski,Chiński, Hiszpański, Portugalski, Włoski
Stopień ochrony IP66
Wandaloodporna Tak, IK10
Zasilanie DC 12 V ± 10%
PoE IEEE 802.3af
Pobór mocy Max. 7 W
Temperatura pracy -20...+55°C
Wymiary Φ130 x 112 mm
Masa 0,9 kg

(*) - zasięg reflektora IR jest zależny od rodzaju oświetlanych powierzchni i przedmiotów (współczynnika odbicia światła w zakresie podczerwieni).


Opisy oraz zdjęcia produktów pochodzą ze strony: www.dipol.com.pl

www.infomech24.pl